Kudlička do finále, Balner a Kubista končí

Kudlička do finále, Balner a Kubista končí
Aktuality
sobota 10. srpna 2013
Třetinová úspěšnost, taková je bilance českých reprezentantů po úvodním bloku 14. mistrovství světa. O medaili bude v pondělí v Moskvě bojovat tyčkař Kudlička, jeho kolega Balner nezaložil, půlkaři Kubistovi chybělo v jeho rozběhu k semifinále jedno místo.
Češi v akci

Tyčkař Jan Kudlička bez větších potíží postoupil do boje o medaile, stačily mu k tomu dva zdařené pokusy: na 540 a 565 cm. Zde přišel jediný zádrhel svěřence Boleslava Patery, když po dlouhé pauze zaviněné početným polem a četnými nezdary soupeřů nezvládl úvodní skok na 565, napodruhé však již nezaváhal. Byl to vůbec poslední skok kvalifikace, neboť rozhodčí nakonec pustili do finále třináct závodníků a stačilo tedy překvapivě i 555 napotřetí. "540 bylo v pohodě, 555 jsem vynechal s tím, že jsem se na 565 cítil. Bohužel, povětrnostní podmínky se otočily a dost zásadně. Lidi, co vypadali, že budou skákat vysoko, buď neskočili, nebo dali 55 s odřenýma ušima," popsal situaci v sektoru dvojnásobný finalista olympijských her. "Z toho pohledu, kdyby se těch 65 nepovedlo, nehodnotil bych to asi chybně. Ale přijel jsem sem s tím, že chci dopadnout co nejvýš a bylo by špatně, kdybych těch 565 neskočil," uvedl 25letý rodák z Opavy, který si tak zopakuje finálovou účast z Tegu, kde skončil po zlomení tyče devátý. "Chci skočit co nejvýš a umístit se co nejlíp," popsal stručně svůj cíl, přičemž slíbil, že nebude taktizovat - pokud se bude opakovat rychlé zvyšování jako na předešlém MS.

Kudličkovu tréninkovému parťákovi Michalu Balnerovi se návrat na mezinárodní scénu nevydařil, když natřikrát nezvládl svou základní výšku 540 cm. Po úvodním proběhnutí měl nadějný druhý pokus, třetí se mu nepodařilo ani dotáhnout k laťce. "Mrzí mě to, protože vím, že jsem na to měl. Vím, jak jsem se cítil na tréninku, brečet a mračit se nebudu, ale budu zpytovat svědomí. Včera na rozcvičováku jsem se cítil výborně, ale dnes jsem byl takovej vypuštěnej," přiznal po závodě. "Roli hrál asi trochu vítr, protože u nás na té vnější straně trochu foukalo. Chyba byla hned na první pokus, kdy jsem měl tvrdší tyč, takže jsem proletěl. Druhý jsem zlomil laťku a třetí jsem zabalil. Bylo to nemastné neslané, soustředil jsem se víc skočit, než abych to technicky udělal správně. Kvalifikace je pro mě vždy hodně těžká, nevyhovují mi velké pauzy mezi pokusama, i když mi to běželo, nebyla v tom výbušnost, síla, dynamika," shrnul, co bylo špatně Balner.

Přes potíže řady skokanů se výpadek favoritů netýkal, s výjimkou Brazilce da Silvy, šestý muž tabulek v sezoně skočil již 583 cm. Hlavní adept na zlato Francouz Renaud Lavillenie založil na 565 a do finále jej doprovodí i jeho bratr Valentin.

Půlkař Jan Kubista skončí na celkovém 28. místě, když ve svém rozběhu skončil čtvrtý, první nepostupující, a čas 1:47.66 na semifinále nestačil. Svěřenec Josefa Vedry držel do šestistovky sedmé místo, v závěru zrychlil, ale na nejlepší trojici to nestačilo. "Věděl jsem, jaký čas je potřeba, ale čekal jsem, že se poběží rychleji. Bohužel se mezi 500 a 600 zpomalilo a já si neudělal lepší pozici, měl jsem být za prvníma třema," věděl syn českého rekordmana na 1500 m. "Asi jsem měl přílišný respekt ze soupeřů (krom jednoho měla zbývající šestice lepší výkony - pozn.). Ale je to ale pro mě cenná zkušenost, příští rok chci na Evropě už něco předvést," dodal 22letý Kubista, který bude v Curychu obhajovat semifinálovou účast z Helsinek. Nejrychlejší běh ovládl největší favorit Etiopan Aman (1:44.93), využít toho nedokázal Slovák Repčík, který skončí v pořadí až za Kubistou. Výpadek někoho z papírově silných se ovšem nekonal.

Desetiboj po disciplíně

Na dráze otevřeli šampionát desetibojaři 100 metry. Nejlépe do soutěže podle očekávání vstoupil světový rekordman Eaton, byť měl v čase 10.35 s relativně daleko ke svému osobnímu rekordu (10.21, vítr -0.5 m/s). Obhájce titulu a Eatonův krajan Hardee začal ve stejném běhu stovky 10.52, což ho zařadilo na třetí příčku za Kanaďana Warnera.
V dálce se nejvíce dařilo Němci Schraderovi, který se díky 785 cm (+0.2) posunul na průběžnou druhou pozici. Vedení si upevnil olympijský šampion Eaton po 773 (+0.3), Hardeeho (735, 0.7) vystřídal na třetím místě další Američan Nixon, který v sektoru skončil hned za Schraderem (780, 0.4).
Třetí disciplína vyšla nejlépe znovu německému desetibojaři, tentokrát Behrenbruchovi (15.86), ale nevynesla jej výš než na 9. příčku. Eatonův náskok se po 14.39 poněkud zmenšil, na druhého Schradera (14.56) činil po dopoledni 48 bodů, méně než sto (78) ztrácí na čelo také Nixon, který klesl i přes osobní rekord (14.68). Obhájce Hardee (14.68) udržel pátou pozici 123 b od krajana Eatona.

Kvalifikační boje bez našich

V cílové rovince bylo také k vidění předkolo mužské stovky. Nejlépe se v něm vedlo Ománci Al-Harthimu (10.47, vítr -0.5 m/s), ze známějších sprinterů musel již v této fázi nastoupit Bailey z Antiguy a Barbudy, který svůj běh rovněž vyhrál (10.51, -0.4). "Byl jsem zraněný na pravém zadním stehně, ale už jsem v pořádku," uvedl borec z Karibiku.

Přesně polovinu finálového tuctu se podařilo naplnit diskařkami, které překonaly kvalifikační limit 63 metrů. Nejdále za tuto metu se dostala Litevka Sendruitéová (64.16). "Nečekala jsem, že hodím takhle daleko. Jen doufám, že na finále bude více diváků," vyjádřila se vrhačka, kterou známe třeba i jako oporu družstva USK Praha. O medaile bude bojovat největší favoritka Perkovičová (63.62), ze hry vypadly Číňanka Siyu Gu či Němka Fischerová druhá i pátá žena letošních tabulek.

Fotogalerie z prvního dopoledne šampionátu.

Výsledky: živě - kompletní

_blank
Michal Procházka, foto: graf.cz