Kreisinger se blýskl rychlým půlmaratonem v Berlíně

pondělí 29. března 2010
Čerstvý mistr republiky v krosu zaběhl v neděli čas 1:03:42 a byl nejlepší z Evropanů na půlmaratonu v německé metropoli. Jeho výkon je splněným limitem pro světový šampionát v půlmaratonu.

Jan Kreisinger upřednostnil berlínský půlmaraton před tím pražským, který se běžel o den dříve, a podle všeho dobře udělal. V Německu ho čekalo o něco méně větrné počasí a také výkonnostně podobní soupeři, s nimiž si mohl pomáhat v boji o co nejlepší čas. „Domluvili jsme se spolu s Rakušanem Schmidem a Němcem Beckmannem a dostali přiděleného za vodiče jednoho černouška. Ten nám odtáhl prvních deset kilometrů proti větru, pak měl sice ještě pokračovat, ale on na to hodil banán a zařadil se normálně mezi nás. Mně to ale moc nevadilo, cítil jsem se silný a běželo se mi dobře i tak,“ popisuje Kreisinger, který dokázal udržet vyrovnané tempo, jež ho přivedlo až ke kýženému výkonu pod 1:04 hod, což je splněný limit na půlmaratonské MS. Do cíle doběhl jako nejlepší Evropan na šestnáctém místě v čase 1:03:42, který ho v dlouhodobých tabulkách ČR řadí na desáté místo hned za jeho trenéra a kolegu z AK Kroměříž Róberta Štefka.

Jan Kreisinger na MČR v krosu

Shodou okolností právě spolu svedli souboj na dálku i o tomto víkendu. Štefko na rozdíl od Kreisingera startoval na Hervis půlmaratonu, kde byl jako již po tolikáté nejlepším z Čechů, a to i přesto, že už dávno patří do veteránské kategorie. Ve svých 41 letech dosáhl v sobotu navzdory silnému protivětru velmi dobrého času 1:06:57, v cíli však připomínal, že byl-li by na startu Kreisinger, jistojistě by ho porazil. Jeho svěřenec svým nedělním výkonem Štefkova slova nepřímo potvrdil, za což se mu dostalo opatrných slov uznání. „Trenér normálně moc nechválí, ale teď udělal trochu výjimku. I jemu se závod povedl, nebýt toho větru, byl by schopen běžet i o minutu rychleji,“ říká Kreisinger, jehož další plány se týkají dráhové desítky. „Snad se mi podaří dostat se do nějakého dobrého závodu. Chtěl bych se zkusit kvalifikovat na ME, ale neberu to jako hlavní cíl. Ve vedru, které v létě může v Barceloně být, nebude asi zas tolik o co stát. Spíš je pro mě hlavní dosáhnout v sezoně co nejlepšího času,“ dodává aktuální česká jednička ve vytrvaleckých bězích.