přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. února 2011, 18:58

Krchové se dařilo v Seattlu a jiné víkendové dodatky

Přinášíme dozvuky událostmi nabitého víkendu, nejen výsledky v USA studující Krchové, ale také další mítinky v zámoří i Evropě, především v hale.

V USA padaly výkony roku i pozoruhodná zlepšení
V americkém Seattlu při „Husky Classic“ na zdejší 307metrové dráze vyhráli míli Chris Solinsky (3:54.52) a Lauren Bonds (4:34.65), oba si vylepšili osobní rekordy. Na trojce se prosadili Tim Nelson (7:49.95) a Malindi Elmoreová (9:04.70). Nás budou zajímat především výsledky Evy Krchové. V San Franciscu studující atletka se na obou tratích dokázala prosadit v druhém nejrychlejším běhu. Na kratší trati zvítězila v čase 4:44.43 (celkově 11.) a na trojce pak obsadila třetí příčku za 9:25.57 (18.). Její výkony si můžete na následujících odkazech prohlédnout nejen ve výsledcích, ale i na videu: míletrojka

Ve Fayetteville na „Tyson Invitational“ se sice urodily hned tři výkony roku – jeden z nich však již neplatí (1500 m) a další je na nemistrovské trati (300 m). Torrin Lawrence proběhl nicméně čtyřstovku za vynikajících 45.82, pod 46 se dostali ještě Grenaďan Bartholomew (45.84) a McQuay (45.95). Na patnáctistovce byla chvilkovou vedoucí tabulek Christin Wurth-Thomasová (8:43.79), předstihla ji o vteřinu Njorogeová v Karlsruhe. Třístovka v podání Bianky Knightové (36.41) se zapsala na sedmé místo historie.
Dva dálkaři dolétli za osm metrů – Zedric Thomas (808) a Zimbabwan Makusha (805). Parádní návrat do sektoru se však povedl Mershevet Myersové (dříve Hookerové), již známe především ze sprintů: 683 je osobní rekord, druhý nejdelší skok sezony a porazila s ním i mistryni světa Brittney Reesevou (664). Druhý výkon roku zaznamenala také na čtvrtce Natasha Hastingsová (51.44) před Shanou Coxovou (52.16). Rakieem Salaam se blýskl na šedesátce v semifinále 6.54 (ve finále 6.59), mezi ženami se prosadila Lakya Brookinsová (7.18) před Jessikou Youngovou (7.22, ale také 7.18 v semifinále).
Výtečné výškařské zlepšení z 229 na 233 předvedl Eric Kynard. Jinde za „velkou louží“ se objevila další malá výškařská senzace, Ada Robinsonová si na mítinku v Air Force Academy zvedla osobák o úctyhodných 12 cm na 195.

Evropské skoky, britská kvalifikace a netradiční mety
A skokanským „manévrům“ ještě není konec, podíváme se „na skok“ do Evropy. Světový halový rekordman Teddy Tamgho si doma v Eaubonne odskočil od trojskoku k dálce a jen tak mimochodem si (byť relativně slabý) osobák 772 posunul centimetr za osmimetrovou hranici.
V řecké Peanii zase zazářili domácí atleti. Paraskevi Papahristuová předvedla v Tamghově doméně po návratu do sektoru 14.40. Následovala ji její kolegyně Niki Panetaová, která zase posunula svůj absolutní osobní rekord o 23 cm na 14.39. Další radost udělal Řekům Konstadinos Filippidis, jenž vylepšil národní halový rekord v tyči na 571.

V Sheffiledu probíhala kvalifikace do týmu Velké Británie na halové ME. Vypíchnout bychom měli prvenství Dwaina Chamberse na šedesátce za 6.57, jeho mladičká kolegyně – věkem teprve juniorka – Jodie Williamsová se prosadila v osobním rekordu 7.24. Ve výškařském sektoru se ukázal v dobrém světle Tom Parsons s 231 centimetry. Překážkářský mistr Evropy Andy Turner se prezentoval v rozběhu časem 7.62, ve finále pak k cestě za prvenstvím ubral setinu.

Na závěr halového pelmelu tu máme pro milovníky netradičních výkonů historicky nejlepší světový čas na halové čtvrtce překážek 56.41, který vytvořila Američanka Sheena Tostaová ve francouzském Val du Reil. K tomu přidejme i úpravu národních statistik na dvě míle v podání jejího krajana Bernarda Lagata na domácí půdě v New Yorku – 8:10.07.

Změna na čele půlmaratonských statistik
Z výsledků mimo haly by neměl zaniknout vynikající výsledek na silnici. Při půlmaratonu v New Orleans se měnily nejen letošní tabulky, historie Oceánie, ale také nejlepší výkon na území USA. Postarala se o to časem 1:07:36 novozélandská vytrvalkyně Kim Smithová, která závod nadmíru úspěšně pojala jako přípravu na bostonský půlmaraton.

S využitím EME NEWS

Michal Procházka

Vytisknout