přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. listopadu 2023, 11:43

Králové a královny 2023 – vrhy

Čtvrtý díl seriálu Králové a královny 2023 se věnuje vrhačským disciplínám, kde byl k vidění jeden světový rekord a nechyběla ani výrazná česká stopa.

Koule

Celkem čtyři koulařky se letos dokázaly dostat přes 20 metrů. Pouze jediné se to však podařilo opakovaně. Američanka Chase Ealey byla leaderem světových tabulek už v hale, kde zaznamenala 20.03. Pod otevřeným nebem pak tuto hranici pokořila čtyřikrát. Vůbec nejdále vrhla při finále Diamantové ligy v Eugene, kde posunula hodnotu národního rekordu své země na 20.76, což je nejkvalitnější ženský koulařský počin od roku 2013.

Přemožitelku nenašla ani ve finále mistrovství světa, když obhájila titul šampionky za 20.43. Stříbro vybojovala v tomto závodě Kanaďanka Sarah Mitton, jenž v Budapešti brala tento cenný kov díky svému sezónnímu maximu 20.08. Na bronzový stupínek vystoupala zkušená Číňanka Gong Lijiao, pro kterou se jedná už o osmou medaili z mistrovství světa v řadě. Na stupních vítězů nechyběla od šampionátu v Berlíně 2009. Dvacítku pokořila na domácí půdě, kde vrhla 20.06. Druhou ženou letošních světových tabulek je další Američanka Maggie Ewen. Její nejdelší sezónní pokus měřil 20.45. V Budapešti však zůstala mimo medailové příčky, když skončila šestá.

Mužské kouli téměř výhradně dominoval Američan Ryan Crouser. Vyhrál 12 z 13 finálových závodů, do kterých nastoupil. Hned v úvodu letní sezóny vylepšil v Los Angeles o devatenáct centimetrů hodnotu vlastního světového rekordu na 23.56. Na mítinku Diamantové ligy v Londýně pak zvítězil v desátém nejhodnotnějším výkonu historie 23.07 a celkem už devětkrát ve své kariéře překonal metu 23 metrů. Další parádní vystoupení předvedl na světovém šampionátu, kde podruhé za sebou vystoupal při globálním vrcholu na nejvyšší stupínek a vrhem na 23.51 příliš nezaostal ani za svým rekordním zápisem z LA. Překvapivou stříbrnou medaili získal v Budapešti díky velkému osobáku 22.34 Ital Leonardo Fabbri a bronz si na krk pověsil další zástupce koulařské školy ze Spojených států Joe Kovacs.

Byl to právě Kovacs, kdo uštědřil Crouserovi jedinou porážku v této sezóně. Stalo se tak stejně jako loni při finále Diamantové ligy, kam si Kovacs nechal svůj nejdelší sezónní pokus 22.93, kterým si zajistil další diamantový primát. Na třetím místě letošních světových tabulek se vyhřívá Novozélanďan Tom Walsh, jenž zazávodil nejlépe také ve finále Diamantovky (22.69). Na MS ovšem tentokrát zůstal bez medaile na čtvrtém místě. Dalším skvělým Italem byl Zane Weir, jenž se nejprve radoval z titulu halového mistra Evropy, kde porazil nakonec stříbrného Tomáše Staňka a venku si pak posunul osobák až na 22.44. Zklamáním pro něj ovšem skončilo mistrovství světa, kde se výrazněji neprosadil.

Disk

Jednoznačně nejvýraznější osobností ženského disku byla i v tomto roce Američanka Valarie Allman, která zvítězila v 11 ze 13 finálových klání. Jako jediná přehodila 70 metrů a podařilo se jí to hned dvakrát. V San Diegu zaznamenala 70.27 a na berlínském ISTAFu pak vylepšila hodnotu letošního nejlepšího světového výkonu na 70.47. Má ve svém držení osm z deseti nejlepších výkonů sezóny. Přesto se ani tentokrát nedočkala vysněného světového titulu.

Před rokem v Eugene se stala překvapivou vítězkou Číňanka Bin Feng, která letos v Budapešti skončila třetí, ale Allman našla další překvapivou přemožitelku na globálním vrcholu. Tentokrát ji zaskočila krajanka Laulauga Tausiga, která si ve finále světového šampionátu vylepšila svůj osobák o víc než čtyři metry na 69.49, čímž si zajistila světový titul. Allman byla stříbrná za 69.23. Na vítěznou vlnu se pak vrátila při finále Diamantové ligy. Na nejvyšších příčkách se pravidelně umisťovala také stálice této disciplíny a někdejší suverénka Chorvatka Sandra Perkovič. Ta letos hodila nejdále na domácím mítinku v Záhřebu, a to na 67.71. Ve finále MS skončila pátá.

Mužský disk prožívá skvělé časy. Vůbec poprvé v historii této disciplíny se stalo, že v průběhu jedné sezóny přehodilo hned pět borců sedmdesátimetrovou hranici. Prim hráli zejména dva borci, a to Slovinec Kristjan Čeh se Švédem Danielem Stahlem. Drtivá většina závodů, do kterých nastoupili, neznala jiného vítěze. Vzájemné souboje dopadly 6:5 ve prospěch Čeha, jenž je také autorem letošního nejlepšího světového výkonu 71.86, kterým se zařadil na dělené čtvrté místo historických světových tabulek po bok Stahla a někdejšího reprezentanta Sovětského svazu Yuriyho Dumcheva.

Nejdůležitější závod sezóny, kterým bylo samozřejmě mistrovství světa, ovšem zvládl lépe Stahl, jenž svého rivala v poslední sérii přehodil a zvítězil v novém rekordu šampionátu 71.46. Čeh bral stříbro za 70.02 a tento duel byl jednou z ozdob globálního atletického vrcholu v maďarské metropoli. Bronz si vyházel mladý Litevec Mikolas Alekna. Syn slavného otce v průběhu této sezóny přehodil 70 metrů dvakrát a své kariérní maximum si posunul na rovných 71 metrů. Australan Matthew Denny skončil na MS těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě, nicméně dokázal Čeha i Stahla porazit ve finále Diamantové ligy, kde zvítězil v národním rekordu 68.43. Samojec Alex Rose hned v úvodu roku zaznamenal nový rekord Oceánie 70.39 a pětici sedmdesátimetrových diskařů roku 2023 završuje Rakušan Lukas Weisshaidinger (70.68). Pro oba však dopadlo MS zklamáním.

Kladivo

Americká kladivářka Brooke Andersen po většinu letošní sezóny naprosto dominovala. Má na svém kontě pět nejhodnotnějších výkonů roku a v Tusconu se stala teprve třetí ženou, které se podařilo přehodit 80 metrů, když si své kariérní maximum posunula na 80.17. V devíti z jedenácti závodů zvítězila. Jedna z porážek ovšem přišla v ten nejméně vhodný okamžik, a to na mistrovství světa v Budapešti.

Na MS totiž nedokázala postoupit ani z kvalifikace. Výkon 67.72 na elitní dvanáctku nestačil. Její nepřítomnosti nejlépe využila Kanaďanka Camryn Rogers, kterou doprovodily na stupně vítězů Američanky Janeé Kassanavoid a DeAnna Price. Nutno dodat, že u Rogers se rozhodně nejednalo o žádné velké překvapení. Společně s Andersen mají na svědomí 13 z 15 nejlepších výkonů sezóny a v Los Angeles se díky dalšímu vylepšení vlastního národního rekordu (78.62) posunula už na pátou příčku historických světových tabulek.

Kanadské barvy byly výrazně vidět i v mužském kladivu. Zasloužil se o to objev letošní sezóny Ethan Katzberg. Ten na mistrovství světa v Budapešti hned dvakrát posunul kanadský národní rekord až na 81.25 a stal se světovým šampionem, když za sebou nechal řadu elitních a zkušených soupeřů. Před jeho uměním se musel sklonit i olympijský vítěz Wojciech Nowicki, jenž tak nadále čeká na zlato z MS. V Budapešti byl druhý a momentálně má ve své sbírce dva stříbra a tři bronzy ze světových šampionátů.

Přitom i letos se Nowicki prezentoval nejvyšším výkonnostním standardem. Čtyřikrát přehodil 80 metrů a v Oslu zaznamenal hodem na 81.92 letošní nejlepší světový výkon. Světový bronz si před domácím publikem vyházel Maďar Bencé Halász (SB 80.82). Také další Polák Pawel Fajdek zapsal svůj nejdelší hod rovných 80 metrů ve finále MS, ale stačilo to „pouze“ na čtvrté místo, a tak svůj šestý titul mistra světa v řadě nezískal. Ještě dále v této sezóně hodili Američan Rudy Winkler (80.88) a Bělorus Aliaksandr Shymanovich (80.26). Winkler ovšem na MS nezazávodil dobře a Bělorus může závodit pouze na domácí půdě a v Rusku.

Oštěp

Ač je letošní oštěpařská královna z Japonska, ani zde nechybí výrazná česká stopa. Haruka Kitaguchi se totiž připravuje pod vedením domažlického kouče Davida Sekeráka. Jejich vzájemná spolupráce přerostla v letošní oštěpařskou dominanci Haruky. Kitaguchi vyhrála čtyři mítinky Diamantové ligy, a to včetně toho finálového v Eugene, díky čemuž získala svou první diamantovou trofej. V letošních světových tabulkách jí náleží první tři výkony.

Srdce bojovnice ukázala i na mistrovství světa v Budapešti, kde si zajistila zlato posledním možným pokusem, když přehodila do té doby vedoucí Kolumbijku Flor Denis Ruiz Hurtado, která si ve finále světového šampionátu nakonec zajistila díky osobáku 65.47 stříbro. Na bronzové pozici skončila Australanka Mackenzie Little. Ta zaznamenala své sezónní maximum při vítězství na mítinku Diamantové ligy v Lausanne, kde hodila 65.70. Kitaguchi vládne letošních světovým tabulkám svým vítězným hodem z Bruselu. Při tomto podniku posunula svůj národní rekord na 67.38. Druhou ženou letošních světových statistik je Norka Sigrid Borge. Na svůj hod z úvodu sezóny 66.50 ovšem ani zdaleka nedokázala navázat a měla spíše problém přehodit 60 metrů.

Oko českého fanouška směřovalo v průběhu celé sezóny zejména do mužského oštěpařského sektoru, kde nám svými výkony dělal radost Jakub Vadlejch. Svěřenec Jana Železného zakončí velmi pravděpodobně tento rok jako leader světových tabulek, když jim vévodí svým hodem z Turku, kde zvítězil výkonem 89.51. Jakubovým největším soupeřem byl v této sezóně dle očekávání Ind Neeraj Chopra. Co se týká vzájemných soubojů, ty vyzněly v poměru 3:2 lépe pro Chopru.

Ten se také stal v Budapešti světovým šampionem, zatímco Jakub vystoupal na bronzový stupínek. V Budapešti se totiž prosadil i černý kůň této soutěže Arshad Nadeem, jenž vybojoval pro pákistánské barvy stříbrnou medaili za 87.82. Vadlejch pak vrátil Choprovi porážku ve finále Diamantové ligy, když si v Eugene vyházel už svojí třetí diamantovou trofej. I co se týká Diamantovky, byl Jakub vůbec nejúspěšnější ve své dosavadní kariéře, když vyhrál hned tři zastávky nejprestižnějšího atletického seriálu. Chopra hodil letos nejdále při svém primátu na nedávných Asijských hrách, kde kraloval za 88.88. Němec Julian Weber skončil už potřetí za sebou na globálním vrcholu těsně pod stupni vítězů. Čtvrtá místa bral na posledních dvou světových šampionátech i na olympiádě v Tokiu. Nejdále letos hodil při domácím mítinku v Kasselu (SB 88.72).

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová

Vytisknout