Králové a královny 2021 – běhy na dráze

středa 20. října 2021
V druhém díle našeho tradičního seriálu Králové a královny 2021 se věnujeme dráhovým běžeckým disciplínám, kde i letos padala řada vynikajících časů, jak v podání tradičních jmen, tak i nových objevů.

Mládí vpřed

Ženské světové osmistovce dominovaly mladé závodnice. Absolutní vládkyní sezóny byla devatenáctiletá Američanka Athing Muová. Své možnosti naznačila již v hale, kde zaběhla časem 1:58.40 juniorský světový rekord. Suverénní byla i pod otevřeným nebem, kde svou nadvládu korunovala ziskem olympijského titulu. Na mítinku Diamantové ligy v Eugene pak vylepšila vlastní národní rekord na 1:55.04, čímž se zařadila na osmé místo historických světových tabulek. Rychleji běžela za posledních 13 let pouze Jihoafričanka Caster Semenyaová. Sezónu ukončila neporažena. Také stříbrná žena olympijského finále Britka Keely Hodgkinsonová byla letos věkem ještě juniorka. Právě v tokijském finále zaběhla nový národní rekord 1:55.88, který je zároveň i evropským juniorským historickým maximem. Při neúčasti Muové pak vyhrála finále Diamantové ligy. K tomu si ještě odvezla z Toruně titul halové mistryně Evropy. Ze zkušenějších závodnic se nejvíce dařilo Američance Raevyn Rogersové, která získala v Tokiu olympijský bronz.

Keňská půlkařská nadvláda

Botswaňan Nijel Amos zazářil na olympijských hrách v Londýně 2012, kdy si doběhl za Davidem Rudishou pro stříbro. Od té doby běhá každoročně super rychlé časy, ale na velkých šampionátech se mu nedaří. Ani letošní sezóna nebyla výjimkou. Sice se vyhřívá s časem 1:42.91 na čele světových tabulek, ale na olympiádě skončil bez medaile na osmé příčce. Tomuto závodu vládli Keňané. Z titulu olympijského šampiona se radoval Emmanuel Korir, kterého podpořil ziskem stříbra Ferguson Rotich. Korir navíc vyhrál i finále Diamantové ligy a v letošních světových tabulkách je s časem 1:43.04 druhý. Dá se tak považovat za letošní světovou jedničku. Na bronzový stupínek vystoupal v Tokiu Polák Patryk Dobek, jenž potvrdil roli nejlepšího Evropana sezóny ziskem halového kontinentálního titulu.

Velkým příslibem do budoucna je sedmnáctiletá keňská naděje Emmanuel Wanyonyi, který zvítězil na mistrovství světa juniorů v Nairobi v neskutečně kvalitním rekordu šampionátu 1:43.76. Vysoké postavení v letošních světových tabulkách má s časem 1:43.17 Američan Clayton Murphy. Na olympijský bronz z Ria ovšem nenavázal, když byl v tokijském finále devátý. Rychlými časy se prezentovali také Kanaďan Marco Arop (1:43.26) a Mexičan Jesus Lopez (národní rekord 1:43.44). Ti ovšem na olympiádě vypadli již v semifinále.

Kipyegonová předčila Hassanovou

Celkem čtyřikrát se v průběhu letošní sezóny utkaly Keňanka Faith Kipyegonová a Nizozemka Sifan Hassanová. Ve třech případech zvítězila Kipyegonová a potvrdila tak, že je momentálně nejlepší světovou mílařkou. První duel ve Florencii ještě vyzněl lépe pro Hassanovou, když zvítězila v čase 3:53.63, pak už ale ve zbytku sezóny recept na svoji hlavní rivalku nenašla. V Monaku zaběhla Kipyegonová letošní nejlepší světový výkon, když časem 3:51.07 zaostala jen vteřinu za světovým rekordem Etiopanky Genzebe Dibabaové a stala se čtvrtou nejrychlejší ženou historie na této distanci.

Opanovala také očekávaný souboj v tokijském olympijském finále, kde obhájila titul z Ria v dalším parádním čase 3:53.11. Hassanová se v tomto závodě musela spokojit s bronzem, jelikož ji porazila ještě v novém britském národním rekordu 3:54.50 Laura Muirová. Do TOP 10 výkonů světové historie pak patří ještě vítězný čas Kipyegonové z mítinku Diamantové ligy v Eugene 3:53.23. V závěru sezóny následně celý seriál ovládla, když v curyšském finále Hassanové uštědřila další porážku. Špičkovými časy se prezentovala také Etiopanka Gudaf Tsegayová. V hale zaběhla v Liévin časem 3:53.09 halový světový rekord a pod otevřeným nebem zvládla patnáctistovku za skvělých 3:54.01. Na olympiádě dala přednost závodu na 5000 metrů.

Jedna disciplína, dva králové

Mužská patnáctistovka byla letos hlavně o dvou jménech, kterými byli Keňan Timothy Cheruiyot a Nor Jakob Ingebrigtsen. Bilance vzájemných soubojů hovoří jasně ve prospěch Cheruiyota, což se potvrdilo i na mítinku Diamantové ligy v Monaku, kde norského mladíka opět porazil v čase 3:28.28, díky čemuž se stal sedmým nejrychlejším mužem historie na této distanci. Ingebrigtsen byl sice druhý, ale i tak se mohl radovat z nového evropského rekordu 3:28.68. Do TOP 10 historických světových tabulek se dostal v témže závodě s časem 3:28.76 i třetí Španěl Mohamed Katir.

Na olympijských hrách se ovšem karta obrátila. Ve finále měl jasně lepší finiš Ingebrigtsen, který proběhl cílem v novém olympijském rekordu a opět vylepšeném kontinentálním maximu 3:28.32. Cheruiyot se musel spokojit se stříbrem. Pro překvapivý bronz si doběhl ve velkém osobním rekordu 3:29.05 Brit Josh Kerr. Ještě další dva mílaři letos stlačili svůj čas pod 3:30. V Monaku se to podařilo Stewartovi McSweynovi, jenž vylepšil rekord Oceánie na 3:29.56. Zmiňovaný milník pokořil také čtvrtý muž olympijského finále Abel Kipsang s Keni (3:29.56). Úspěšnou odvetu za olympiádu prožil Timothy Cheruiyot ve finále Diamantové ligy v Curychu, kde Ingebrigtsena porazil a získal čtvrtou diamantovou trofej v řadě.

Hassanová úspěšná proti africké přesile

Jednoznačně nejrychlejším závodem na 5000 metrů žen byla etiopská olympijská kvalifikace v Hengelu. Zde zvítězila Gudaf Tsegayová v čase 14:13.32, čímž se posunula v historických světových statistikách na páté místo. Těsně za ní finišovaly Ejgayehu Tayeová (14:14.09) a Senbere Teferiová (14:15.24), které se v této statistice zařadily hned na další dvě pozice. Díky dosaženým časům byly Etiopanky hlavními favoritkami na zisk medailí na olympiádě v Tokiu. Pod pěti kruhy však měly silné vyzývatelky v Sifan Hassanové a Hellen Obiriové, a právě ony ses staly etiopskému triu přemožitelkami. Pro zlato si doběhla Sifan Hassanová a stříbro putovalo do Keni zásluhou Hellen Obiriové. Čest etiopské běžecké školy tak zachraňovala bronzová Gudaf Tsegayová. Otázkou je, jakou měrou by do boje o medaile promluvila Francine Niyonsabaová z Burundi, která byla v rozběhu diskvalifikována, ale v závěru sezóny vytrvalostním běhům jasně vládla, když v Bruselu zaběhla národní rekord 14:25.34 a následně vyhrála i finálový závod v Curychu.

Zkušenost i dravé mládí

Mužská pětka byla na olympijských hrách v režii zkušených běžců. Šampionem se stal ugandský světový rekordman Joshua Cheptegei, kterého na stupně vítězů doprovodili Kanaďan Mohammed Ahmed a Američan Paul Chelimo, kteří měli už před Tokiem v držení medaile z globálních atletických vrcholů.

V průběhu sezóny o sobě ovšem dali výrazně vědět i mladí borci. Jakob Ingebrigtsen zaběhl ve Florencii nejlepší světový výkon roku a také nový evropský rekord 12:48.45. Z 21 let starého rekordního zápisu Mohammeda Mourhita ubral více než vteřinu. Vítězem Diamantové ligy se pak stal dvacetiletý Etiopan Berihu Aregawi.

Olympijský souboj světových rekordmanek pro Hassanovou

V běhu na 10 000 metrů žen došlo v průběhu sezóny hned dvakrát k posunutí světového rekordu, a stalo se tak v průběhu pouhých dvou dnů. Sifan Hassanová zvládla tuto trať na mítinku v Hengelu za 29:06.82, čímž překonala dosavadní světový rekord Etiopanky Almaz Ayanaové z olympiády v Riu o více než deset vteřin. Z rekordního zápisu se ovšem těšila jen velmi krátce. Právě od dva dny později ji o něj na stejném stadionu při etiopské olympijské kvalifikaci připravila Letesenbet Gideyová, která historické světové maximum srazila na 29:01.03.

S velkým očekáváním se tak vyhlížel jejich duel na olympijských hrách v Tokiu. Tam měla ovšem jasně navrch Hassanová, když zvítězila v čase 29:55.32. Největší soupeřkou jí ovšem nebyla Gideyová, ale další etiopská rodačka, která ovšem hájí bahrajnské barvy Kalkidan Gezahegneové, která Hassanovou výrazně potrápila a odměnou jí bylo olympijské stříbro za 29:56.18. Gezahegneová však rozhodně nebyla žádným objevem. Už dříve v průběhu sezóny se zaskvěla výkonem 29:50.77, jenž ji řadí na osmou příčku historických světových tabulek. Gideyová skončila v olympijském finále na bronzové pozici. Jak již bylo zmíněno, Gudaf Tsegayová se v Tokiu soustředila na pětku, ale vynikajícího času dosáhla i na dvojnásobné trati, když v portugalské Maie zaběhla 29:39.42, s čímž figuruje na šestém místě historických světových tabulek.

Leader z Ostravy se zlata nedočkal

Jeden nejlepší světový výkon sezóny padl i v České republice. Stalo se tak na Zlaté tretře v Ostravě, kde se na trati 10 000 m blýskl skvělým časem 26:33.43 Uganďan Jacob Kiplimo, jenž se stal sedmým nejrychlejším mužem historie na této distanci. Na olympijských hrách však našel dva přemožitele. Olympijským vítězem se stal Etiopan Selemon Barega a pro stříbro si doběhl Kiplimův zkušenější reprezentační parťák Joshua Cheptegei.