přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. listopadu 2018, 15:10

Králové a královny 2018 – vrhy a hody

Také vrhačské disciplíny nabídly ve světovém měřítku jedinečné výkony a strhující souboje. Kteří atleti zářili v hodech a vrzích v průběhu roku 2018?

Mužská koule měla v tomto roce nevídanou kvalitu. Hned šesti borcům se v jeho průběhu podařilo překonat dvaadvacetimetrovou hranici. Nejvíce takových pokusů předvedl Novozélanďan Tom Walsh. V hale absolvoval jediný start, ale ten stál skutečně za to. Na HMS v Birminghamu kraloval v novém kontinentálním rekordu a historickém maximu šampionátu 22.31. Skvělou formu si přenesl i do venkovní sezóny. Hned v jejím úvodu posunul hodnotu kontinentálního rekordu i pod otevřeným nebem, když na domácí půdě v Aucklandu poslal své náčiní na 22.67. Následně se radoval z prvenství na Hrách Commonwealthu. Přemožitele nenašel ani ve finálovém závodě Diamantové ligy, kde ovládl jedno z nejkvalitnějších koulařských klání historie v novém rekordu tohoto atletického seriálu 22.60. Druhým mužem letošních světových statistik je Američan Ryan Crouser, jehož nejlepší letošní výkon má hodnotu 22.53. Vynikající vrh předvedl také na Memoriálu Josefa Odložila v Praze, když vylepšil rekord mítinku na 22.31. Třetí příčku v letošních statistikách okupuje další zástupce ze Spojených států Darrel Hill (22.40). Ten se mohl těšit z titulu amerického šampiona a ve finále diamantovky podlehl pouze Walshovi. Evropským šampionem se stal Polák Michal Haratyk. Blýskl se také na Zlaté tretře v Ostravě, kde posunul národní rekord své země na 22.08. Rovných 22 metrů je nový jihoamerický rekord Brazilce Darlana Romaniho. Stejný počin se mu podařil i v hale při jeho čtvrtém místě na HMS, kde vrhl 21.37. Na konci sezóny pak opanoval Kontinentální pohár v Ostravě. Výčet dvaadvacetimetrových koulařů doplňuje Tomáš Staněk. Svěřenec trenéra Tylčeho měl vynikající hlavně halovou sezónu. V Düsseldorfu vylepšil národní rekord na 22.17 a na HMS v Birminghamu vystoupal na bronzový stupínek. Medailově byl v tomto roce úspěšný také Němec David Storl, jenž bral stříbro na HMS a bronz na ME.

Mezi diskaři posbíral nejvíce důležitých prvenství Jamajčan Fedrick Dacres, který se mohl těšit z primátů na Hrách Commonwealthu, finále Diamantové ligy i Kontinentálním poháru v Ostravě. Historické maximum své země posunul na 69.67 a mezi diskařskou elitou měl nejvyrovnanější výkonnost. Nejlepší světový výkon má v držení Švéd Daniel Stähl, jenž v tomto roce hodil nejdále 69.72. Na Evropském vrhačském poháru v Leirii zvítězil, ale na kontinentálním vrcholu v Berlíně se musel spokojit se stříbrem. Tam se mu stal přemožitelem Andrius Gudžius, jenž tak navázal dalším velkým zlatem na svůj loňský titul mistra světa. V letošních statistikách okupuje výkonem 69.59 třetí pozici. Životní sezónu za sebou má také Rakušan Lukas Weisshaidinger, který byl na ME bronzový a s novým národním rekordem 68.98 je ve světových tabulkách čtvrtý. Asijským šampionem se stal tabulkově pátý muž Íránec Eshan Hadadi (68.85).

Světovému kladivu vládli Poláci. Tím úspěšnějším byl tentokrát Wojciech Nowicki. Ten vystoupal na nejvyšší stupínek na mistrovství Evropy v Berlíně a získal primát i v kladivářské Challenge. Světové tabulky vede hodem 81.85, který zapsal v Székesféherváru. Největším soupeřem mu byl reprezentační kolega Pawel Fajdek. Z dvaadvaceti nejlepších výkonů tohoto roku patří těmto dvěma borcům hned dvacet v poměru 12:8 pro Fajdeka. V přímých soubojích byl ovšem úspěšnější Nowicki (6:5). Fajdek předvedl nejdelší pokus v Gliwicích, kde jeho kladivo dopadlo na 81.45. Zvítězil na vrhačském evropském poháru v Leirii. Na mistrovství Evropy získal stříbro. Maďar Bence Halász byl v podstatě světovou trojkou. Ve všech kláních se pravidelně umisťoval za dvojicí polských suverénů. Jinak tomu nebylo ani na ME, kde si pověsil na krk bronz. Ve světových tabulkách se před něj dostal ještě Brit Nick Miller, jenž kraloval Hrám Commonwealthu a kromě Poláků byl jediným kladivářem, kterému se podařilo pokořit osmdesátimetrovou hranici výkonem 80.26. Vítězství na Kontinentálním poháru pro sebe ukořistil zkušený Tádžik Dilshod Nazarov.

Oštěp byl jasnou záležitostí německých reprezentantů, kteří figurují na prvních třech pozicích letošních světových tabulek. Na úplném vrcholu je Johannes Vetter, který hned v úvodu sezóny vyhrál na EP ve vrzích hodem dlouhým 92.70 a v této statistice už před sebe nikoho nepustil. Na ME v Berlíně ovšem zůstal bez medaile. Tam se naopak dařilo jeho krajanu Thomasi Röhlerovi, jenž tomuto závodu kraloval a mohl se tak těšit ze zisku titulu evropského šampiona. K tomu ještě přidal vítězství na Kontinentálním poháru. Svůj nejdelší hod 91.78 zaznamenal při prvním mítinku Diamantové ligy v Dauhá a je s ním v tabulkách třetí. Mezi něj a Vettera se vtísnil ještě Andreas Hofmann, jenž si vylepšil osobní rekord na 92.06. Na mistrovství Evropy si vyházel stříbro a životní sezónu korunoval ziskem diamantové trofeje. Bronz z evropského šampionátu a čtvrté místo letošních statistik za hod 89.75 patří Estonci Magnusu Kirtovi. Hned za ním je Jakub Vadlejch. Náš reprezentant měl vynikající hlavně úvod sezóny, kdy zapisoval hody za 88 metrů téměř na požádání. Nejlepší výkon 89.02 se mu podařil na domácím stadionu při vítězství na Memoriálu Josefa Odložila. Dva významné primáty si připsal také Ind Neeraj Chopra, který vyhrál na Asijských hrách i Hrách Commonwealthu.

Světovou koulařskou královnou roku 2018 byla beze sporu Číňanka Gong Lijiao. Na halovém MS se sice musela spokojit „pouze“ s bronzem, ale pod otevřeným nebem jasně dominovala. Startovala v jedenácti závodech a ani jednou neodešla poražena. Jako jediná dokázala pokořit dvacetimetrovou hranici. Světovým tabulkám vévodí výkonem 20.38. Vyhrála na Asijském šampionátu, Kontinentálním poháru i ve finále Diamantové ligy. Druhou ženou letošních statistik je Němka Christina Schwanitzová (19.78). Ta se ovšem musela na ME v Berlíně sklonit před Polkou Paulinou Gubaovou, která se stala překvapivou mistryní Evropy a Schwanitzovou na poslední chvíli odsunula na stříbrnou pozici. V hale se nejvíce dařilo Maďarce Anitě Mártonové, když zvítězila na HMS a byla autorkou nejdelšího světového hodu pod střechou v tomto toce. Triumfovala také na vrhačském EP. Za objev letošní sezóny se dá považovat Jamajčanka Danniel Thomas-Doddová, vítězka Her Commonwealthu a stříbrná z HMS. Vysoké postavení v letošních statistikách mají také Američanky Raven Saundersová (druhá na KP, 19.74) a Maggie Ewanová (americká mistryně, 19.46).

V diskařském kruhu opět řádila Chorvatka Sandra Perkovičová. Má na svědomí sedm nejlepších výkonů roku 2018. Světové tabulky vede hodem 71.38, který zapsala na DL v Dauhá a v Berlíně se radovala ze svého pátého titulu mistryně Evropy. Nastoupila do třinácti závodů a pouze ve dvou případech našla přemožitelku. K její smůle se tak stalo ve finále Diamantové ligy a na Kontinentálním poháru. Obě tato klání totiž ovládla Kubánka Yaimé Pérezová (třetí v tabulkách výkonem 67.82). K tomu ještě zvítězila na šampionátu Severní, Střední Ameriky a Karibiku. Druhou ženou letošních světových tabulek je Australanka Dani Stevensová, která vyhrála Hry Commonwealthu výkonem 68.28. TOP 5 letošních světových statistik doplňují asijská mistryně Yang Chen z Číny (67.03) a někdejší mistryně světa z Kuby Denisa Caballerová (66.09).

Kladivářskou suverénkou je už několik roků po sobě polská světová rekordmanka Anita Wlodarczyková. Té se podařilo pošesté zvítězit v kladivářské Challenge IAAF. Patří jí tři nejlepší světové výkony tohoto roku. Nejdále hodila 79.59. Na mistrovství Evropy v Berlíně získala čtvrtý titul v řadě. Vyhrála osm z jedenácti závodů, ve kterých startovala. Na Kontinentálním poháru v Ostravě se jí však stala přemožitelkou Američanka DeAnna Priceová. Uplynulá sezóna v jejím podání byla životní. V německém Halle vylepšila kontinentální rekord na 78.12, což jí v letošních světových statistikách řadí hned za Wlodarczykovou, stejně jako v kladivářské Challenge. Jako třetí figuruje ve světových tabulkách další zástupkyně americké kladivářské školy Gwen Berryová (77.78). Další evropské kovy si za Wlodarczykovou vyházely stříbrná Francouzka Alexandra Tavernierová a bronzová Polka Joanna Fiodorowová. Dlouhý hod 76.26 vynesl na čtvrté místo letošních tabulek běloruskou vítězku EP ve vrzích Hannu Malyšnikovou. Na ME v Berlíně ovšem pohořela, když ve finále jako vítězka kvalifikace zapsala tři křížky.

Ženský oštěp byl poměrně otevřenou záležitostí. Leaderem světových tabulek je vítězka Her Commonwealthu Australanka Kathrin Mitchelová, která v Gold Coast vyhrála výkonem 68.92. Svůj poslední start ale absolvovala v dubnu. Mistryní Evropy a druhou ženou tabulek je Němka Christin Hussongová. Při svém triumfu v Berlíně si vylepšila osobák na 67.90. Diamantovou trofej si odnesla jinak v sezóně trochu tápající Běloruska Taťána Khaladovičová. Klání na Kontinentálním poháru zase vyznělo nejlépe pro Číňanku Huihui Lyu, která navíc v německém Halle posunula hodnotu asijského rekordu na 67.69. Asijskou mistryní se stala její krajanka Shiying Liu. Ve světové konkurenci se neztratila ani Nikola Ogrodníková. Svěřenkyně Rudolfa Černého a Vítězslava Veselého brala na mistrovství Evropy stříbro a v Lausanne si připsala své první vítězství na mítinku Diamantové ligy.

Petr Jelínek, foto: ČAS

Vytisknout