Králové a královny 2018 – překážky a víceboje

pátek 23. listopadu 2018
V přehledu nejúspěšnějších světových atletů uplynulé sezóny pokračujeme překážkami a víceboji.

Nad krátkými překážkami vládl v průběhu roku převážně Rus Sergej Šubenkov. Nastoupil do sedmnácti závodů a pouze ve třech případech se mu nepodařilo zvítězit. Má na svědomí sedm nejrychlejších časů tohoto roku. Z toho se dostal čtyřikrát pod třináct vteřin. Letošním statistikám kraluje časem 12.92 z maďarského Székesféherváru, což je výkon pouze o setinu horší evropského rekordu Brita Collina Jacksona. Šubenkov se mohl radovat ze zisku diamantové trofeje i prvenství na Kontinentálním poháru. Bohužel jedna ze tří porážek, které musel skousnout, přišla v nejméně vhodný okamžik, když ve finále mistrovství Evropy v Berlíně těsně podlehl Francouzi Pascalu Martinot-Lagardovi a musel se spokojit se stříbrem. Ve stejném závodě si doběhl pro bronz kubánský rodák ve španělských barvách Orlando Ortega. Nejspíš i on pomýšlel trochu výše, jelikož je druhým mužem letošních světových tabulek (13.08). Šampionem Her Commonwealthu se stal Jamajčan Ronald Levy, který je ve statistikách tohoto roku třetí (13.12).

Jasným králem čtvrtky překážek byl mladý Katařan Abderrahman Samba. Dvacetiletý rodák z Mauritánie předváděl v tomto roce jedinečné výkony. Absolvoval devět závodů a neokusil hořkost porážky. Ve všech stlačil svůj čas pod osmačtyřicet vteřin. Vyhrál šest mítinku Diamantové ligy a suverénně opanoval Asijské hry. Na mítinku Diamantové ligy v Paříži proběhl cílem v čase 46.98 a stal se druhým mužem historie, kterému se podařilo prolomit hranici 47 vteřin. Na světový rekord Američana Kevina Younga ztratil jen dvě desetiny. Vlastní rekord Diamantové ligy vylepšil o celé půl vteřiny. Nejrychlejší byl i na Kontinentálním poháru. Důstojným soupeřem mu byl při všech vzájemných startech Nor Karsten Warholm. Evropský šampion z tohoto roku posunul hodnotu národního rekordu své země na 47.64. Finále Diamantové ligy vyznělo nejlépe pro Kyrona McMastera z Britských panenských ostrovů, jenž se radoval ze zlatých medailí na Hrách Commonwealthu i na mistrovství Severní, Střední Ameriky a Karibiku. Časem 47.54 je v tabulkách třetí. Výrazně o sobě dal vědět také Rai Benjamin. Rodák z Antiguy a Barbudy těsně před svým přestupem do amerických barev stanovil na šampionátu NCAA hodnotu národního rekordu své původní domoviny na 47.02, čímž se zařadil na dělené třetí místo historických světových tabulek po bok legendárního Američana Edwina Mosese. Skvělého času dosáhl také stříbrný muž z ME v Berlíně Yasmani Copello z Turecka (47.81).

Přesto, že Keňan Conseslus Kipruto není v letošních světových tabulkách ani mezi trojicí nejrychlejších závodníků, světovému stýplu vládl právě on. Na jaře s přehledem opanoval Hry Commonwealthu. Koncem srpna pak po heroickém výkonu dokázal i s jednou tretrou počtvrté v kariéře získat Diamantovou trofej. Úspěšnou sezónu zakončil primátem na Kontinentálním poháru. Leaderem světových statistik tohoto roku je Maročan Soufiane El Bakkali, jenž byl jediným závodníkem, který zaběhl pod osm minut. V Monaku zvítězil v čase 7:58.15, což ho řadí na desáté místo historických tabulek. V důležitých závodech ovšem vždy podlehl Kiprutovi. Na předních příčkách se pravidelně umisťoval i americký šampion Evan Jager, druhý ve světových tabulkách (8:01.02).

Francouzský vícebojař Kevin Mayer sice prožil velké zklamání, když po třech přešlapech v dálkařském sektoru odstoupil z mistrovského závodu v Berlíně, ale jen těžko bychom mohli hodnotit jako vícebojařského vládce této sezóny někoho jiného než jeho. Na mítinku v Talence totiž poskládal jedinečný součet 9126 bodů, což je hodnota nového světového rekordu v desetiboji. Mayer se stal třetím mužem, který pokořil bájnou hranici devíti tisíc bodů a vůbec prvním závodníkem, jenž se dostal přes 9100 bodů. Předchozí tři roky starý rekordní zápis Američana Ashtona Eatona vylepšil o 81 bodů. Medailového úspěchu se dočkal na HMS v Birminghamu, kde v sedmiboji vystoupal na nejvyšší stupínek. Vítězem vícebojařské Challenge IAAF se stal Němec Arthur Abele. Výrazně mu k tomu dopomohly triumfy v Ratingenu a hlavně pak na mistrovství Evropy. Tabulkově vyšší postavení mají ovšem vítěz z Götzisu Damian Warner, jenž na nejprestižnějším vícebojařském mítinku posbíral 8795 bodů, čímž vylepšil vlastní národní rekord a ve stejném závodě se dařilo také Estonci Maicelu Uibovi, který posunul hodnotu estonského rekordu na 8514 bodů. Oba závodníci doprovodili Mayera na stupně vítězů při halovém světovém šampionátu. Warner bral stříbro a Uibo si pověsil na krk bronz.

Ženské krátké překážky byly převážně v režii amerických závodnic. To se prokázalo již v průběhu halové sezóny, kdy hned dvě z nich zaznamenaly čas 7.70, čímž zaostaly jen dvě setiny za halovým světovým rekordem Švédky Susanny Kallurové. Kendře Harrisonové se to podařilo při jejím triumfu na halovém mistrovství světa v Birminghamu, kde vylepšila hodnotu rekordu šampionátu. Sharika Nelvisová zaběhla stejný čas na americkém mistrovství v Albuquerque. Harrisonové se dařilo i na stovce překážek pod otevřeným nebem. Opanovala americký šampionát i mistrovství Severní, Střední Ameriky a Karibiku. Světovým tabulkám vládne časem 12.36, kterého dosáhla na mítinku Diamantové ligy v Londýně. O pouhé dvě setiny byla ve Stockholmu pomalejší její krajanka Brianna McNealová. Ve finále Diamantové ligy ovšem Harrisonovou porazila a radovala se z celkového prvenství. Třetí ženou letošních statistik je Jasmine Camacho-Quinnová, která na šampionátu NCAA v Knoxville zaběhla portorický národní rekord 12.40. Držitelkou nejlepšího evropského času 12.41 je Běloruska Alina Talayová. Té se ovšem hrubě nepovedlo mistrovství Evropy v Berlíně, kde se z titulu radovala její krajanka a překážkářský objev této sezóny Elvíra Hermanová. Na Kontinentálním poháru triumfovala Jamajčanka Danielle Williamsová.

Leaderem světových tabulek na čtvrtce překážek v tomto roce je mladá Američanka Sydney McLaughlinová. Ta při svém triumfu na šampionátu NCAA v Knoxville vylepšila vlastní juniorský světový rekord o 85 setin na 52.75 a zařadila se na dělené deváté místo historických světových statistik vedle krajanky Shamier Littleové. Ta byla letos druhou nejrychlejší ženou s časem 53.32. V tomto roce se stala na šampionátu v Torontu mistryní Severní, Střední Ameriky a Karibiku. Diamantovou trofej si odnesla další zástupkyně americké překážkářské školy Dalilah Muhammadová. Na Kontinentálním poháru byla nejrychlejší Jamajčanka Janieve Russelová, která brala také stříbro na Hrách Commonwealthu. Evropské zlato si na krk pověsila Švýcarka Lea Sprungerová.

Ženský stýpl jasně opanovala Keňanka Beatrice Chepkoechová. Jedinečný běžecký výkon předvedla na mítinku Diamantové ligy v Monaku, kde časem 8:44.32 překonala dva roky starý světový rekord Ruth Jebetové o více než osm vteřin. Ve finále Diamantové ligy zvítězila v třetím nejrychlejším čase historie 8:55.10. Pod devět minut se dostal také v Paříži (8:59.36). Má tak na svědomí tři nejrychlejší časy tohoto roku. Pro suverénní triumf si doběhla také na Kontinentálním poháru v Ostravě. Rychlého bruselského finálového závodu DL využila také její reprezentační kolegyně Norah Jerutová, která si vylepšila osobní rekord na 8:59.62, za což jí patří v historických světových tabulkách pátá příčka. Sedmou ženou historie a novou americkou národní rekordmankou se stala Courtney Frerichsová, která v Monaku proběhla cílem v čase 9:00.85. TOP 5 letošního roku uzavírají Hyvin Kiyengová (9:01.60) a juniorská mistryně světa a stříbrná z Her Commonwealthu Celliphine Chespolová (9:01.85).

Vícebojařskou královou roku je již potřetí za sebou Belgičanka Nafissatou Thiamová. Ta nejprve ovládla mítink v rakouském Götzisu v nejlepším světovém výkonu 6806, aby ho následně vylepšila při evropském šampionátu, kde brala titul za součet 6816 bodů. V Berlíně jí v těsném souboji potrápila Britka Katarina Johnson-Thompsonová, která posbírala 6759. Navíc rozšířila svou medailovou sbírku o zlato z halového mistrovství světa. Vítězství ve vícebojařské Challenge IAAF obhájila Němka Caroline Schäferová, bronzová z ME a vítězka mítinku v Ratingenu a Talence. Vynikajících součtů dosáhly v Götzisu také Kubánka Yorgelis Rodriguezová (6742) a Američanka Erica Bougardová (6725). Rodriguezová si navíc odvezla z HMS v Birminghamu bronz. Ve světové konkurenci se neztratila ani Kateřina Cachová. Na ME obsadila šesté místo v novém osobním rekordu 6400 bodů. V Talence skončila třetí a stejného umístění dosáhla jako první česká vícebojařka také ve Challenge IAAF.