Králové a královny 2018 – mimo dráhu

úterý 27. listopadu 2018
Přehled nejúspěšnějších atletů uplynulé sezóny uzavíráme disciplínami, které probíhají mimo atletické stadiony.

Za maratonského vládce uplynulé sezóny nemůžeme považovat nikoho jiného než legendu této disciplíny, kterou je Keňan Eliud Kipchoge. Ten již v minulých letech několikrát útočil na světový rekord a letos byl konečně úspěšný, když na maratonu v Berlíně proběhl cílem v čase 2:01:39 a předešlý čtyři roky starý historický zápis krajana Dennise Kimetta ze stejného závodu vylepšil o jednu minutu a osmnáct vteřin. V Berlíně se Kipchoge radoval z triumfu již potřetí za poslední čtyři roky. Další cenný primát si pak připsal na jarním maratonu v Londýně, kde předvedl skvělý čas 2:04:17. I závod v britské metropoli opanoval potřetí v kariéře. Na druhém místě ve světových tabulkách figuruje vítěz maratonu v Dubaji Mosinet Geremew, jenž zaběhl 2:04:00, což ho řadí na desáté místo v historických světových statistikách. Kromě Kipchogeho se už pouze jedinému závodníkovi podařilo v roce 2018 zaběhnout dva maratony pod 2:05. Byl jím Etiopan Sisay Lemma (Dubaj – 2:04:08, Lublaň – 2:04:58). Cenný maratonský primát si po svém přestupu k silničním závodům připsal také Brit Mohamed Farah, jenž ovládl maraton v Chicagu v novém evropském rekordu 2:05:11.

Nejrychlejší v chodeckém závodě na 20 kilometrů má letos na svědomí Rus Sergej Širobokov, který zašel v Čeboksarech 1:17:25. Nicméně jeho výkony, stejně jako u řady dalších ruských závodníků, se nezahrnují do světových tabulek tohoto roku. Leaderem letošních statistik tak je japonský mistr Eiki Takahashi, který se v Kobe radoval z domácího titulu v čase 1:17:26, což ho řadí na deváté místo historických světových tabulek. Kolumbijec Eider Avelaro vyhrál dva významné mítinky chodecké Challenge v La Coruni a Su-Čou. Evropským šampionem se stal Španěl Álvaro Martín a na Hrách Commonwealthu byl nejlepší Australan Dane Bird-Smith.

Také na padesátce je letos nejrychlejším chodcem Japonec. Tomohiro Noda zašel na sklonku sezóny na domácí půdě v Takahatě tuto distanci za 3:39:47. Na mistrovství Evropy v Berlíně si pověsil zlatou medaili na krk Ukrajinec Maryan Zakalnycki, jenž porazil favorizovaného Slováka Mateje Tótha, který se musel spokojit se stříbrem. Naopak z prvenství se radoval v Dudincích, kde zvítězil výkonem 3:42:46. Na mistrovství světa družstev v Tchej-Cchangu vyhrál Japonec Hirooki Arai. Celkové pořadí chodecké Challenge IAAF ovládl Ekvádorec Andrés Chocho.

Co se týká rychlých časů, má za sebou ženský světový maraton velmi plodný rok. Držitelkou nejlepšího světového výkonu sezóny 2018 je vítězka berlínského maratonu Gladys Cheronová z Keni, která se svým vítězným časem 2:18:11 zařadila na čtvrté místo historie. V Berlíně vyhrála potřetí v kariéře. Hned za ní se dostala v historických světových statistikách její krajanka Vivian Cheruiyotová, která kralovala maratonu v Londýně časem 2:18:31. Jen o čtyři vteřiny pomalejší čas zaběhla v Berlíně Etiopanka Ruti Agaová (2:18:34). O sedmé místo historických světových tabulek se dělí Keňanky Brigid Kosgeiová (vítězka z Chicaga) a Ruth Chepngetichová (vítězka z Istanbulu). Obě si vylepšily osobní rekordy na 2:18:35.

Stejně jako u mužů, tak nejrychlejší ženský čas roku na chodecké dvacítce má na svědomí ruská závodnice. Jelena Lašmanovová zašla v Čeboksarech 1:23:39, což by byl čas lepší světového rekordu. Platí u ní ovšem to samé jako u Širobokova. Za chodeckou vládkyni tak můžeme považovat Číňanku Shenjie Qieyangovou, která vede letošní statistiky časem 1:26:28. Vyhrála prestižní závod v La Coruni a opanovala celkové pořadí chodecké Challenge IAAF. Pro titul mistryně Evropy na trati 20 kilometrů si došla Španělka Maria Pérezová (1:26:36). Ve stejném závodě vystoupala na stříbrný stupínek Anežka Drahotová, která je s časem 1:27:03 ve světových tabulkách čtvrtá. Závod na mistrovství světa družstev v Tchaj-Cchangu vyzněl nejlépe pro Mexičanku Marii Guadalupe Gonzálesovou (1:26:38).

Nový světový rekord padl na trati 50 kilometrů, která se za mistrovskou disciplínu považuje až od minulé sezóny. Nový rekordní zápis si při svém vítězství v Tchaj-Cchangu připsala Číňanka Riu Liang, která zvládla trať za 4:04:36. Na mistrovství Evropy potvrdila roli favoritky nyní již bývala světová rekordmanka Inés Henriquesová z Portugalska.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf