Králem atletické sezony jednohlasně Roman Šebrle

sobota 20. listopadu 2004
Vítězství v anketě Atlet roku ČR pro rok 2004 patří podle očekávání jedničce světového desetiboje Romanu Šebrlemu.

Olympijský vítěz a halový mistr světa v uplynulé sezoně neprohrál ani jeden vícebojařský závod, zvítězil v hodnocení prestižní Grand Prix vícebojařů, na halovém MS v Budapešti svůj triumf okořenil evropským rekordem v sedmiboji, na OH v Aténách dokráčel ke zlaté medaili v olympijském rekordu, vytvořil pátý a osmý nejlepší výkon historie desetiboje. Tyto úspěchy ho právem vynesly do čela všech 88 hlasovacích lístků v anketě Atlet roku České republiky.

Na dnešním slavnostním vyhlašování ankety v pražském hotelu Ambassador Šebrle převzal ocenění pro nejlepšího atleta ČR potřetí za sebou, více titulů ve dvaačtyřicetileté historii ankety získala jen pětice jeho předchůdců. Stejně jako loni Šebrle obdržel zlatou cihličku (na snímku) o hmotnosti jedné trojské unce (31.1 gramu) a rozměrech 35x22 mm. Tu si odnesli i další dva ocenění, kteří obsadili medailové pozice.

Těsně před zlatým hřebem slavnostního večera - dekorováním nejlepšího atleta ČR - byl před moderátory přímého přenosu Veroniku Žilkovou a Martina Stropnického povolán druhý v pořadí, Jaroslav Bába. Dvacetiletý výškař oslnil atletický svět ziskem bronzové medaile na halovém MS v Budapešti, stejný kov vybojoval i na OH v Aténách. Už v hodnocení sezony 2003 se Bába protlačil na místo pátého nejlepšího atleta republiky.

Třetí příčka v letošním pořadí patří Věře Cechlové-Pospíšilové. Čtvrtá diskařka OH v Aténách a vítězka Světového atletického finále tak obhájila pozici nejúspěšnější ženy mezi českými atletkami. Těsně za ní v pořadí skončila její oddílová kolegyně z Olympu Praha Nikola Brejchová, která po návratu na atletickou scénu překonala vlastní národní rekord a v olympijském finále oštěpařek skončila čtvrtá. Před třinácti lety byla Brejchová vyhlášena nejlepší juniorkou.

Špičkové výsledky českých výškařů v této sezoně se logicky promítly i do závěrečné ankety. Pátým nejlepším atletem ČR se stal Svatoslav Ton, finalista OH v Aténách. V roce 1996 získal Ton prvenství v kategorii junior roku. Šestý nejvyšší počet bodů nasbírala jedna z největších osobností historie ankety Jan Železný. Pouze on a koulařka Helena Fibingerová byli vyhlášeni atletem roku celkem sedmkrát, Železný letos obhajoval třetí pozici. Těsně za světovým rekordmanem v oštěpu stanul stříbrný medailista z halového MS ve skoku o tyči Adam Ptáček. Osmým místem a třetím mezi ženami se pyšní dálkařka Denisa Ščerbová, účastnice halového MS i olympijských her, devátý skončil finalista OH v disku Libor Malina, desítku nejlepších uzavírá jediná zástupkyně běžeckých disciplín Anna Pichrtová. Jednatřicetiletá reprezentantka sbírala úspěchy na dráze i v terénu. Olympijský maraton dokončila jako 28., v běhu do vrchu se stala mistryní Evropy a skončila druhá ve Světovém poháru.

Dvouleté kralování Šebrleho kouče Dalibora Kupky v pozici nejlepšího domácího trenéra letos ukončil vítkovický Aleš Duda. V čele konečného pořadí se 48 body stanul dvaačtyřicetiletý trenér díky přesvědčivým výsledkům svých svěřenců Jaroslava Báby a Denisy Ščerbové, na jejichž mimořádném vzestupu má Duda stěžejní podíl. Dalibor Kupka, který kromě Šebrleho v Dukle Praha připravuje například překážkáře Jiřího Mužíka a Štěpána Tesaříka, na druhé pozici zaostal za Dudou o 13 bodů.

Pouze dvě jména se objevila na anketních lístcích téměř devadesátky hlasujících odborníků v kategorii Junior roku. Suverénní vítěz za loňský rok Jaroslav Bába už odrostl věku juniora, a tak se rozhodovalo mezi medailistkami z červencového MSJ v Grossetu Denisou Ščerbovou a Zuzanou Hejnovou. Poměrem hlasů 83:5 kategorii ovládla juniorská mistryně světa v dálce a účastnice halového MS a olympijských her Ščerbová. Vítkovická závodnice obsadila v hlavní kategorii osmou příčku a stala se i atletickým objevem roku 2004.