Kopecký kraloval výkonem přes 6000

neděle 12. února 2023
Závěrečným soutěžním dnem vyvrcholilo v Hale Otakara Jandery mistrovství České republiky ve vícebojích. Ondřej Kopecký ho ozdobil šestitisícovým výkonem. Michal Rada překonal dorostenecký národní rekord.

Ondřej Kopecký měl pro mistrovské klání dva cíle, a to zisk titulu a pokoření potvrzovacího výkonu Českého atletické svazu směrem k halovému mistrovství Evropy. Tuto misi splnil na výbornou, a navíc ji ověnčil šestitisícovým součtem. Ondřejovi se podařil už první den, kdy si vytvořil tři dílčí osobní rekordy a v podobném duchu pokračoval i druhý den, kdy si nejprve doběhl pro nový osobák na šedesátce překážek, kde s časem 8.02 jen těsně nestačil na tréninkového kolegu Viléma Stráského. V tyči pak zdolal rovných pět metrů a na kilometru přidal další kariérní maximum 2:40.98. Po třech letech se tak mohl opět radovat ze zlaté medaile na halovém mistrovství České republiky v sedmiboji a navíc se vůbec poprvé v kariéře dokázal přehoupnout přes hranici šesti tisíc bodů. S výkonem 6024 se dostal na šestou pozici našich historických tabulek. Sedmibojařský osobák si vylepšil o 135 bodů. Už potřetí v této sezóně se těšil z osobního rekordu v sedmiboji stříbrný Vilém Stráský. Tentokrát si ho posunul velmi výrazně, a to o 156 bodů až na 5850 a vybojoval svou první medaili na halových vícebojařských mistrácích. Poprvé vystoupal na stupně vítězů v kategorii mužů také bronzový Matyáš Franěk, jenž si poskládal osobák 5246 bodů.

V sedmiboji juniorů byl dlouho ve vedení Tomas Järvinen z Atletiky Jižní Město. O to přišel až v závěrečném kilometru a z titulu se nakonec radoval třebíčský Adam Havlíček, kterému se parádně vydařila tyč (480) i závěrečný kilometr (2:42.79). Po sedmi disciplínách tak nasbíral 5627 bodů, což mu kromě mistrovského zlata vyneslo také sedmé místo v historických národních tabulkách. Järvinen bral stříbro za 5512 bodů a ve stejné statistice se posunul na desátou pozici. Bronz z minulého roku obhájil královehradecký Štěpán Štefko za 5204 bodů, jenž potvrdil, že je špičkovým překážkářem. Šedesátku s ploty zvládl za velmi kvalitních 7.95. Zde byl ještě o chloupek rychlejší jablonecký Roman Kadavý v čase 7.93. Celkově však v napínavém duelu o bronz svému soupeři podlehl a musel se spokojit se čtvrtým místem za 5168 bodů.

Suverénní mistrovskou jízdu ozdobenou národním rekordem předvedl v sedmiboji dorostenců českobudějovický Michal Rada. Loňský žákovský šampion ukázal, že si umí s přehledem poradit s přestupem do vyšší věkové kategorie, když si v každé ze sedmi disciplín vylepšil osobní rekord a jeho vítězný součet činil 5432 bodů, čímž o 62 bodů vylepšil třináct let starý český rekord Václava Sedláka. V průběhu druhého dne ho zdobily zejména silné překážky, kde se časem 7.92 dostal na devátou pozici historických tabulek této kategorie. Do TOP 10 historie českých dorosteneckých tabulek se dostal také stříbrný Daniel Hanzelka z Kopřivnice se ziskem 5129 bodů, který úspěšný obhájil stříbro z minulého roku. Bronz putuje do Pardubic zásluhou Milana Vícha, jemuž toto umístění vynesly zejména poslední dvě disciplíny. Celkem byl jeho bodový součet 5117 bodů.

Součástí nedělního programu byly i mistrovské závody v chůzi. Ten mužský na 5 000 metrů vyzněl nejlépe pro Víta Hlaváče, jenž si došel pro zlato v čase 20:17.63 před Adamem Zajíčkem (20:34.03) a Lukášem Gdulou (20:41.46). Juniorkou pětku opanoval turnovský Roman Hanyk za 23:54.71 a mezi dorostenci byl nejrychlejší Vojtěch Novák z Frýdku-Místku za 25:44.43. Žákovský závod na 3000 metrů ovládl liberecký Dan Mochal za 14:45.59.

Mistryní republiky na trati 3000 metrů v kategorii žen se stala Štěpánka Pohlová Kučerová v čase 15:12.70. Ještě rychlejší byla na stejné distanci vítězka kategorie juniorek Alžběta Franklová za 14:43.34. Dorostenkám kralovala Adéla Pittnerová za 15:31.10 a mezi žákyněmi brala titul Viktorie Bartošová v čase 16:48.39.

V hale proběhly také vložené závody mužů a žen na 200 a 400 metrů. Ženskou dvoustovku vyhrála Nikola Bendová v čase 23.76. S ní se k vynikajícímu osobnímu rekordu vytáhla Terezie Táborská, která se stala teprve třetí dorostenkou české historie, která zvládla  halovou dvoustovku pod 24 vteřin. Časem 23.94 ztratila na národní rekord Adély Novotné pouze jedenáct setin. Vít Müller si časem 21.16 vyrovnal osobní maximum.

Na čtvrtce si úspěšně otestoval svou rychlost Filip Šnejdr, když proběhl cílem jako první v čase 47.42 před Davidem Bixem (47.51) a Michalem Haidelmeierem (47.77). Mezi ženami byla jasně nejrychlejší Srbka Maja Čirič za 53.92.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Edlman