přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. května 2019, 09:23

Kontinentální rekordmani na ZT

Předběžné startovní listiny letošní Zlaté tretry jsou opět o něco bohatší. Už tak kvalitní seznam největších hvězd mítinku doplňují hned čtyři držitelé kontinentálních rekordů.

V dálkařském sektoru již dříve potvrdil svou účast kubánský talent Juan Miguel Echevarría, jenž loni vylepšil hodnotu rekordu mítinku na 866 centimetrů. Stejně jako v minulém roce se s ním utká jeho tradiční rival Jihoafričan Luvo Manyonga. Stále ještě úřadující mistr světa a stříbrný olympijský medailista dolétl při minulém ročníku Zlaté tretry na špičkových 831 centimetrů, a přesto mu to nestačilo na vítězství. Jeho africký rekord má hodnotu 865 centimetrů, takže je i v jeho možnostech další posunutí historického maxima Zlaté tretry. V Ostravě se představí také mistr Evropy v hale i pod otevřeným nebem Miltiadis Tentoglou a nebude chybět ani český rekordman Radek Juška.

První velké jméno bylo ohlášeno také pro mužský závod na 400 metrů. Ostravské publikum bude mít možnost vidět naživo mistra světa i Evropy v běhu na 400 metrů překážek Karstena Warholma. Mladý Nor umí skvěle běhat i hladkou čtvrtku, což potvrdil na nedávném halovém evropském šampionátu v Glasgow, kde získal titul ve vyrovnaném halovém evropském rekordu 45.05. Pod otevřeným nebem umí 44.87, což je hodnota, kterou by rád výrazně překonal.

Soupeřku té nejvyšší kvality bude mít stříbrná oštěpařka z ME v Berlíně Nikola Ogrodníková. Svou účast potvrdila asijská rekordmanka Hui Hui Lyu, která jen před několika týdny posunula hodnotu vlastního kontinentálního rekordu na 67.72. Dvojnásobná medailistka ze světových šampionátů má jistě v hledáčku překonání historického maxima mítinku 67.78. Lyu již poznala chuť vítězství na vítkovickém stadionu. V loňském roce zde opanovala Kontinentální pohár.

Sprint na 100 metrů už nemá jen jednoho hlavního favorita, kterým byl doposud Američan Ronnie Baker. Více než rovnocenným soupeřem by mu měl být Číňan Bingtian Su, jenž je výkonem 9.91 spoludržitelem asijského rekordu na nejkratším sprintu. Také Su si již v Ostravě zazávodil. Stalo se tak na zářijovém Kontinentálním poháru, kde doběhl na druhé příčce. Rychlého závodu na domácí dráze bude chtít k vylepšení vlastního národního rekordu využít Zdeněk Stromšík.

POTVRZENÉ HVĚZDY ZLATÉ TRETRY

100 m: Ronnie Baker, Bingtian Su, Zdeněk Stromšík
200 m: Ramil Guliyev, Steven Gardiner, Ján Volko, Pavel Maslák
400 m: Karsten Warholm
dálka: Juan Miguel Echevarría, Luvo Manyonga, Miltiadis Tentoglou, Radek Juška
tyč: Sam Kendricks, Piotr Lisek, Pawel Wojciechowski
koule: Tom Walsh, Ryan Crouser, Michal Haratyk, Konrad Bukowiecki, Tomáš Staněk
oštěp: Johannes Vetter, Jakub Vadlejch
300 m: Shaunae Miller-Uibo, Justyna Swiety-Ersetic
výška: Maria Lasickene, Michaela Hrubá
1500 m: Simona Vrzalová
oštěp: Hui Hui Lyu, Nikola Ogrodníková

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout