Konečný šestý v Lucernu

středa 31. srpna 2022
V úterý proběhly v Lucernu a Roveretu dva stříbrné mítinky World Athletics Continental Tour. Ve Švýcarsku závodil oštěpař Martin Konečný.

Lucern

Mítink v Lucernu provázel silný vítr a déšť. V těchto složitých podmínkách dokázal Martin Konečný hodit nejdále na 73.38, což stačilo finalistovi nedávného evropského šampionátu v Mnichově na šesté místo. Zvítězil Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga, jenž zapsal nejlépe 84.82. Poměrně daleko za osmdesát metrů se dostali i Lotyš Patriks Gailums (83.30) a Američan Curtis Johnson (82.87). Soutěž žen vyhrála Kanaďanka Elizabeth Gleadle za 61.03.

Nové rekordy mítinku padly v obou závodech na 1500 metrů a jejich autory se stali běžci ze Spojených států. Mezi muži ozdobil svůj triumf rekordním zápisem 3:36.34 Yared Nuguse. V závodě žen ho napodobila jeho krajanka Sage Hurta, která zvítězila v čase 4:04.94.

O nejkvalitnější výkon večera se postaral koulařský světový rekordman Ryan Crouser. Američan kraloval vrhem na 22.05. Druhý byl Novozélanďan Tom Walsh za 21.21. Další špičkový vrhačský výkon přidal kladivář Rudy Winkler, jenž nenašel přemožitele za 77.78.

Nabité startovní listiny slibovaly parádní časy na obou stovkách, nicméně tyto ambice pořadatelů zhatil příliš silný protivítr, jenž výkony výrazně znehodnotil. Přesto byly k vidění zajímavé duely a v obou kategoriích rozhodovala o vítězi jediná setina. Mezi muži vyhrál Američan Marvin Bracy (10.17) před Keňanem Ferdinandem Omanyalou (10.18). V závodě žen se Američanka Sha´Carri Richardson (11.29) radovala ze skalpu jamajské olympijské vítězky Elaine Thompson-Herah (11.30).

Překážkářům foukal dokonce protivítr o hodnotě více než dva metry za sekundu. Na stovce překážek žen si s ním nejlépe poradila Američanka Tia Jones (12.78) před Portoričankou Jasmine Camacho-Quinn (12.86). Závod mužů opanoval Jamajčan Rasheed Broadbell (13.36). Na čtvrtce překážek potvrdila papírové předpoklady Dalilah Muhammad (54.57).

Rovereto

Mítink v italském Roveretu nabídl dvě historická maxima tohoto podniku. První obstaral burundský běžecký objev této sezóny Egide Ntakarutimana, jenž posunul hodnotu rekordu mítinku v závodě na 5000 metrů na 13:08.43.

K radosti domácího publika zaznamenala druhý rekordní zápis, i když „pouze“ vyrovnaný“, italská tyčkařka Roberta Bruni. Ta se úspěšně přenesla přes 472 centimetrů, čímž vyrovnala zápis, který má už dvacet let v držení Američanka Stacy Dragila.

Velmi rychlé časy byly k vidění v závodech na 800 metrů. V tom mužském byl nejrychlejší v osobním rekordu 1:44.49 Brit Kyle Langford před Maročanem Moadem Zahafim (1:44.57). Ženskou půlku vyhrála Američanka Allie Wilson (1:58.53) před reprezentační kolegyní Olivii Baker (1:58.83).

Na pouhé dvě setiny se přiblížila jedenáctivteřinové hranici vítězka stovky Twanisha Terry (11.02). Za zmínku jistě stojí i vítězný čas Jamajčanky Rushell Clayton na čtvrtce překážek (53.75).

Kromě Roberty Bruni přidal další domácí primát koulař Nick Ponzio za 21.22.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová