přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. června 2021, 12:45

Přehlídka rekordů mítinku v Kladně

V Kladně proběhl mezinárodní mítink Kladno hází a kladenské memoriály. V jeho rámci padla řada rekordů tohoto atletického podniku. Smíšená štafeta na 4x400 metrů se výrazně přiblížila účasti na olympijských hrách v Tokiu.

Reprezentační smíšená štafeta na 4 x 400 metrů měla před kladenským závodem jediný cíl, a tím bylo vylepšení své pozice v žebříčku, který opravňuje štafetové týmy ke startu na olympijských hrách v Tokiu a tato mise byla úspěšná. První úsek měl na starosti Patrik Šorm, ten využil příležitosti běžet pod skvěle sprintujícím Janem Tesařem a předal Pavlovi Maslákovi, který si při své premiéře ve smíšené štafetě nevedl také vůbec špatně. Lada Vondrová už pak běžela na třetím úseku osamocena s výrazným náskokem na reprezentační béčko. Finiš pak obstarala Barbora Malíková a za bouřlivé podpory kladenského publika proběhla cílem ve výrazném vylepšení národního maxima 3:14.84 a naši čtvrtkaři a čtvrtkařky se tak výrazně přiblížili účasti pod pěti kruhy v této disciplíně. 

Parádní úroveň měl závod žen na 400 metrů. V něm zvítězila v novém rekordu mítinku 51.08 Britka Ama Pipiová. Skvěle si však vedla také naše Lada Vondrová, která finišovala na druhé příčce v čase 51.45, což je jen desetinu za jejím osobním rekordem a také ostrým limitem pro start na olympijských hrách v Tokiu. Nový osobák 51.65 si zaběhla třetí Němka Corrina Schwabová.  Stejnou trať mužů opanoval jihoafrický host Zakithi Nene v čase 45.78, jenž si v těsném doběhu poradil s Irem Christopherem O´Donnelem (45.86) i Němcem Marvinem Schlegelem (45.96). Matěj Krsek zaznamenal při svém letošním prvním čtvrtkařském startu čas 46.77, čímž splnil áčkový limit pro start na ME do 22 let v Estonsku. Nebyl však nejrychlejším českým čtvrtkařem. V druhém běhu potvrdil vzrůstající formu Jan Tesař, jenž se vyhoupl výkonem 46.47 do čela národních tabulek.

Ostře sledovaná soutěž koulařů patřila Portugalci Franciscu Belovi. Čtvrtý muž halového mistrovství Evropy v Toruni poslal své náčiní na 21.27 a stal se novým rekordmanem mítinku. O tento primát připravil Tomáše Staňka, jenž se musel tentokrát spokojit s druhou příčkou. Nemusel však odcházet zklamán. Každým ze svých tří měřených pokusů by si vylepšil svůj sezónní výkon. Ten nejdelší dopadl na rovných 21 metrů. Na bronzový stupínek vystoupal Jihoafričan Kyle Blignaut (20.66). Sedmý David Tupý si výrazně posunul osobní rekord na 18.24 a rozšířil tak řady limitářů pro evropský šampionát dvaadvacítek. Markéta Červenková obsadila v závodě koulařek čtvrté místo v sezónním maximu 17.55. Papírové předpoklady potvrdila Švédka Fanny Roosová, když o jeden centimetr posunula hodnotu svého jen několik dní starého národního rekordu na 19.33. Také ona je novou rekordmankou kladenského házení. 

Historická maxima mítinku neodolala ani na osmistovkách obou kategorií. Zejména ta mužská byla pro české barvy velmi úspěšná. Vítězem závodu a novým rekordmanem mítinku se sice stal časem 1:46.01 Alžířan Mohamed Belbachir, ale za ním se seřadilo ve vynikajících časech hned trio našich borců. Druhý Jan Friš se poprvé v kariéře dostal pod 1:47, když si zaběhl osobák 1:46.32. Lukáš Hodboď si při svém letošním prvním startu na této trati pod otevřeným nebem připsal výkon 1:46.40 a jen o sedm setin později se do cíle předkláněl v sezónním výkonu 1:46.47 Filip Šnejdr. Sílu českých půlkařů pak potvrdili také junior Jakub Davidík (1:47.08) a Hakim Saleh (1:47.32).  Čas 2:01.77 je hodnota nového rekordu mítinku na stejné distanci žen, kde vyhrála Maďarka Bianca Bartha-Kériová o setinu před Irkou Siofrou Cleirigh Buttnerovou (2:01.78).

Novým rekordmanem mítinku v hodu diskem se stal Kolumbijec Mauricio Ortega, jenž výkonem 64.28 vymazal z čela této statistiky Libora Malinu a obhájil prvenství z minulého roku. Jediný centimetr na něj ztratil samojský reprezentant Alex Rose. Také on se hodem na 64.27 dostal před letitý Malinův zápis. Třetí příčku obsadil za 64.03 Němec David Wrobel. Dařilo se také mladým českým reprezentantům. Petr Procházka si vylepšil osobní rekord na 56.34 a jistě si tak posílil sebevědomí před reprezentačním debutem na ME družstev v Kluži. Z nového osobáku 55.91 se radoval také Jakub Forejt. Oba borci navíc splnili béčkový limit pro start na mistrovství Evropy do 22 let v Tallinnu. Mezi ženami potvrdila roli favoritky Němka Shanice Craftová, jejíž náčiní dolétlo na 61.62. Těsně pod šedesátimetrovou hranici zaostala druhá Chorvatka Marija Toljová (59.89). Vlastní nejlepší český výkon sezóny posunula na 57.64 Eliška Staňková a byla třetí.

Řady rekordmanů kladenského klání rozšířil také vítěz mužské patnáctistovky, a tím byl Litevec Simas Bertašius, jenž si s tratí poradil vítězně v čase 3:37.97. V těsném finiši měl tak více sil než jeho nejbližší soupeři z Itálie Yassin Bouih (3:38.13) a Ahmed Abdelwahed (3:38.44). Filip Sasínek skončil šestý za 3:38.69.

Vítězství v závodě oštěpařů si z Kladna odveze moldavský rekordman Adrian Mardare. Právě díky němu má nový rekord mítinku hodnotu 83.82. Stabilní osmdesátimetrovou formu potvrdil druhý Vítězslav Veselý. Tentokrát jeho nejdelší pokus měřil 81.30. Osmdesátku zdolal také třetí Jihoafričan Johan Grobler (80.37). Šestý Martin Florian splnil hodem na 74.35 áčkový limit pro ME dvaadvacítek v Tallinnu. Ženský oštěp se stal kořistí Lotyšky Liny Muzeové. Ta si zajistila triumf svým pokusem z páté série, který letěl na 62.17. Poprvé v kariéře pokořila šedesátimetrovou hranici druhá Jihoafričanka Jo-An Van Dyková. Hodnota jejího nového osobáku je 61.19. Třetí místo si vyházela Litevka Liveta Jasiunateová za 59.09. Z českých oštěpařek byla nejlepší šestá Nikol Tabačková hodem na 56.61.

Jen rok vydržel rekord mítinku ve výšce žen. Loňský výkon Ukrajinky Oksany Okuněvové posunula o tři centimetry výše vítězná Litevka Urte Baiksytéová, když se úspěšně přenesla přes 189 centimetrů. O dva centimetry méně zvládla stříbrná Levern Spencerová ze Svaté Lucie (187). Třetí byla další zástupkyně litevské výškařské školy zkušená Airine Palšyteová za 185. Čtvrtou příčku si podělily za 179 centimetrů tréninkové kolegyně ze skupiny Jaroslava Báby Michaela Hrubá a Denisa Pešová. Stejnou disciplínu mužů ovládl Nauraj Singh Randhawa. Ten jako jediný překonal laťku o hodnotě 222 a kromě vítězství se raduje také z titulu rekordmana mítinku. Další tři výškaři zdolali 219. Nejlepší zápis měl Marek Bahník, jenž tak bral ve svém sezónním maximu druhé místo. 

Rekord mítinku pokořil také vítěz stovky Kojo Musah. Reprezentant Dánska prolétl rovinku v čase 10.17, což také znamená velké vylepšení jeho dosavadního kariérního maxima. Jako druhý se do cíle předkláněl Polák Przemyslaw Slowikowski za 10.27. Těsný souboj o třetí příčku vyzněl lépe pro Brita Andrewa Robertsona (10.38) před Zdeňkem Stromšíkem (10.39). Na ženské stovce měla nejrychlejší nohy Italka Irene Siragusaová za 11.41 před Lucemburčankou Patrizií Van Der Wekenovou (11.59) a Dánkou Astrid Glenner-Frandsenovou (11.62).

Na mužské dvoustovce přidal další litevský primát Gedimius Truskauskas, jenž proběhl zatáčku s rovinku za 20.53. Dán Kojo Musah přidal k vítězství ze stovky další osobák 20.62 i na dvojnásobné trati. Pavel Maslák proběhl cílem jako čtvrtý za 21.28. Zazářil však jiný Čech. Třetí nejrychlejší čas v součtu tří běhů předvedl vítěz toho druhé Tomáš Němejc. Českobudějovický sprinter poprvé stlačil svůj čas pod 21 vteřin, když si výrazně vylepšil osobní rekord na 20.76. Přesně setinu pod 23 vteřin stlačila svůj čas na dvoustovce Italka Irene Siragusaová (22.99) a získala tak v Kladně ceněný sprinterský double. Veleúspěšný den završila neúnavná Lada Vondrová, když si zaběhla osobní rekord 23.35, za což jí patřilo druhé místo a stala se dosud nejrychlejší Českou této sezóny na trati 200 metrů. Třetí byla Bulharka Inna Eftimovová za 23.52.

Celý program zahájily kladivářské soutěže. V té ženské se dokázala pouze jediná závodnice dostat za sedmdesát metrů. Výkon 70.52 zajistil vítězství Venezuelance Rose Rodriguezové před Chorvatkou Anamari Kozulovou (67.83) a Belgičankou Vanessou Streckendriesovovu (67.61). Z českých závodnic si vedla nejlépe pátá Kateřina Šafránková, která předvedla vyrovnanou sérii. Její nejdelší pokus měřil 66.57. Mezi muži vyhrál Bělorus Jurij Vasilčanka za 75.48 před Řekem Christem Frantzeskakisem (74.98) a Maďarem Dánielem Rábem (74.59).

Vůbec poprvé se v rámci tohoto mítinku skákala ženská tyčka a základní hodnotu rekordu kladenského závodu stanovila na 434 centimetrů vítězná Amálie Švábíková. Následně se třikrát pokoušela o vylepšení letošního národního maxima na 448 centimetrech. Druhá byla její tréninková kolegyně Nikola Pöschlová za 426.

V předprogramu padl také jeden dorostenecký národní rekord. Na stodesítce překážek se o něj postaral domácí borec Tomáš Dvořák, jenž časem 13.61 srazil rok starý rekordní zápis Štěpána Schuberta o jednu setinu.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout