přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. září 2020, 15:47

Špotáková a spol. řádili v Kladně

Na stadionu Sletiště proběhl další ročník mezinárodního mítinku Kladno hází a Kladenské memoriály. Díky příznivému počasí padla řada rekordů tohoto závodu. Zaskvěli se oštěpaři Barbora Špotáková, Nikola Ogrodníková a Vítězslav Veselý. Koulař Tomáš Staněk prožil vítězný návrat. Mílař Jakub Davidík zaběhl český juniorský rekord na trati 1500 metrů. Domácí triumfy přidali také Jan Veleba a Markéta Červenková.

Očekávaným vrcholem mítinku byl oštěp žen, a právě tato disciplína se stala ozdobou kladenského podniku. Největší podíl na tom měla světová rekordmanka a dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková. Ta se hned v prvním pokusu pořádně opřela do svého náčiní a její oštěp se zapíchl na 64.34, což byl nový rekord mítinku. Špatně si nevedly ani její soupeřky. Nikola Ogrodníková byla druhá za 62.22. Jen o centimetr méně hodila evropská juniorská rekordmanka Elina Tzengová z Řecka (62.21). Přes šedesát metrů se dostala ještě Polka Maria Andrejczyková (60.70). Čtvrtá žena z olympijských her v Riu přitom absolvovala jen tři pokusy.

V oštěpu mužů se rozhodovalo o vítězi až v závěrečné šesté sérii. Od prvních pokusů byl ve vedení moldavský rekordman Adrian Mardare, který hodil 81.37. V samotném vyvrcholení soutěže ho ovšem nejdřív přehodil Vítězslav Veselý, když zaznamenal 81.54 a zdálo se, že by se mohl dočkat primátu. Proti však byl Lotyš Gatis Čakšs, jehož oštěp se v posledním pokusu zapíchl na 82.19, a to byl výkon, který mu zajistil vítězství.

Po téměř dvouměsíční závodní pauze se představil v koulařském kruhu český rekordman Tomáš Staněk a byl to návrat vítězný. Nejdelší pokus předvedl v druhé sérii, kdy jeho koule dopadla na 20.19. Přes dvacet metrů se dostal ještě v pátých pokusech, kde zapsal 20.02. Metu světové extra třídy překonali také druhý Polák Jakub Szyszkowski (20.03) a třetí Jamajčan Ashinia Miller (20.01). V kouli žen potvrdila papírové předpoklady Markéta Červenková, když zároveň také vytvořila nový rekord mítinku 17.78. Druhá Portugalka Jessica Inchudeová na ni ztratila třičtvrtě metru (17.03). 

Velmi silně obsazenou disciplínou byla mužská patnáctka a bylo to vidět i na výsledných časech. Novým rekordmanem mítinku se stal zkušený Španěl Kevin López, jenž si s tratí poradil v čase 3:38.35. Těsně za ním finišovali Litevec Simas Bertasius (3:38.48) a Ital Ahmen Abdelwahed (3:39.69). Rychlého závodu využil také pátý Jakub Davidík, jenž úspěšně zaútočil na letitý český juniorský rekord. Národní historické maximum této kategorie Jana Holberga z roku 1979 vylepšil o dvě vteřiny na 3:40.73.

V kladivářském sektoru řádila Francouzka Alexandra Tavernierová. Stříbrná z mistrovství Evropy v Berlíně vylepšila vlastní národní rekord z června tohoto roku o 29 centimetrů, když poslala své náčiní do vzdálenosti 75.23 a upevnila si pozici druhé ženy průběžných světových tabulek. Na vedoucí výkon Bělorusky Hanny Malyšnikové ztratila pouhých 22 centimetrů. Tavernierová navíc tímto hodem stanovila hodnotu nového rekordu mítinku. Druhá byla Venezuelanka Rosa Rodriguezová za 69.58. Třetí příčku obsadila česká šampionka Lenka Valešová, která zaznamenala 65.25, čímž se na 25 centimetrů přiblížila k vlastnímu nejlepšímu českému výkonu této sezóny.  Stejnou disciplínu mužů ovládl Řek Christos Frantzekakis, jehož vítězný pokus měl hodnotu 75.92 a mohl se těšit z cenného skalpu někdejšího olympijského šampiona Krisztiana Parse z Maďarska (73.92). Třetí byl bratr vítězky ženského kladiva Hugo Tavernier v novém osobáku 72.28.

Rekord mítinku padl také v nejkratším sprintu na 100 metrů, a to v obou kategoriích. Mezi muži ho obstaral Jan Veleba. Ač neměl spoludržitel národního historického maxima na této trati ideální start, v cíli byl nejrychlejší ze všech v čase 10.21, což je výkon, který zopakoval již potřetí v této sezóně. Z předešlého rekordu mítinku ukrojil jednu setinu. Zdatně mu sekundoval Polák Przemek Slowikowski za 10.26. Třetí Dán Tazana Kamanga Dyrbak si dosprintoval pro nový osobák 10.39. V závodě žen se stala novou rekordmankou mítinku Bassant Hemidaová, která prolétla rovinku za 11.23. O osm setin navíc vylepšila vlastní egyptský národní rekord. Další pódiová umístění obsadily Italka Irene Siragusaová (11.38) a Francouzka Carolle Zahiová (11.43). Nikola Bendová se do cíle předkláněla jako čtvrtá za 11.50.

Na dvojnásobné trati našel Jan Veleba přemožitele v Tazanovi Kamanga-Dyrbakovi, jenž našemu reprezentantovi vrátil porážku a vyhrál v čase 20.91. Velebovi časomíra ukázala 20.98. Třetí byl další dánský sprinter Simon Hansen za 21.35. Sprinterský double vybojovala Egypťanka Bessant Hamidaová a také na dvoustovce zaběhla nový rekord mítinku 22.91. Spokojena mohla být také druhá Nikola Bendová, jelikož si časem 23.16 vylepšila své kariérní maximum o pět setin a v českých historických tabulkách se posunula na dělenou šestou pozici po bok Štěpánky Sokolové. O jednu příčku si oproti stovce pohoršila Italka Irene Siragusaová (23.37). Druhá česká zástupkyně v závodě Martina Hofmanová byla čtvrtá za 23.48.

Ve skoku vysokém budou v rekordní tabulce mítinku po dnešním dni figurovat dvě jména. Ukrajinka Oksana Okuněvová i Levern Spencerová ze Svaté Lucie totiž úspěšnými skoky přes 186 centimetrů dosavadní rekordní zápis překonaly. Okuněvové se to však podařilo už druhým pokusem, což ji přisoudilo vítězství. Spencerová potřebovala na zdolání této hodnoty pokusy tři.  Bronzová byla další Ukrajinka Julia Čumačenková za 184 centimetrů. Z českých závodnic skočila nejvýše vícebojařka Kateřina Cachová, která brala páté místo za 177 centimetrů. Také ve výšce mužů překonali první dva závodníci stejnou hodnotu, kterou bylo 219 centimetrů. Polák Norbert Kobielski to zvládl hned napoprvé díky čemuž zvítězil. Portugalec Cherson Balde byl úspěšný napotřetí. Třetí místo si z Kladna odvezl Marek Bahník za 213 centimetrů.

Diskařské klání opanoval druhý muž letošních světových tabulek Mauricio Ortega z Kolumbie. Jihoamerický rekordman si zajistil primát hodem na 63.61. Přes šedesát metrů se dostal také druhý Polák Bartolomej Stój (61.54). Třetí byl nejlepší z českých závodníků Marek Bárta. Domácí šampion zapsal nejlépe 59.39. Soutěži diskařek jasně dominovala Dánka Kathrine Bebeová za 56.91.

Nejrychlejším čtvrtkařem byl Nizozemec Tony van Diepen za 46.11. Další borci se seřadili do setinek. Jako druhý doběhl Ir Christopher O´Connel (46.70) před Britem Kevinem Metzgerem (46.71) a naším Matějem Krskem (46.73). V závodě žen na 400 metrů byla jasně nejlepší Polka Alexandra Gaworská v čase 53.15.

Po odstoupení vodičky odtáhla většinu závodu na 800 metrů Finka Sara Kuivistová. Finiš však měla rychlejší Britka Isabelle Boffeyová, která se mohla radovat nejen z triumfu, ale také z nového osobáku 2:01.88. Na Kuivistovou zbylo druhé místo za 2:02.28, a to musela ještě odrážet útok nakonec třetí Maďarky Biancy Bartha-Kériové (2:02.78).

Záplavu rekordů mítinku rozšířil také vítěz trojskoku. Polák Adrian Swiderski doskákal jeden centimetr za šestnáctimetrovou hranici a bude tak veden ve statistice jako držitel historického maxima mítinku. Souboj českých trojskokanů tentokrát vyzněl lépe pro Ondřeje Vodáka (15.60) před Jiřím Vondráčkem (15.53).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Martin Edlman

Vytisknout