přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. června 2012, 10:33

Klučinová má rekord, Šebrle s Helceletem na ME

Eliška Klučinová složila na TNT - Fortuna mítinku 6283 bodů, o 15 více než před dvěma lety, kdy české maximum vyrovnala.Navíc se nominovala na OH. Desetibojaři si cestu do Londýna zatím neotevřeli, nominovali se však na mistrovství Evropy.

Celý minulý rok stála kvůli zdravotním problémům. Do nové sezony si však  Eliška Klučinová připravila životní formu, čímž překvapila i sama sebe. Vyšel jí již první den nedávného víceboje v Götzisu, nyní dokázala ve stejném duchu pokračovat i ten druhý. "Ještě před osmistovkou jsem na rekord vůbec nemyslela, říkala jsem si, že by snad mohl vyjít ten olympijský limit. K tomuhle výkonu mě vysloveně dotlačili diváci," říkala po doběhu šťastná svěřenkyně Martiny Blažkové, která se tak osamostatnila v rekordních tabulkách. "Jsem ráda, že už to není plichta, i když jsme byli se Zuzanou Lajbnerovou světový unikát. Snad se na mě nezlobí, že jsem ji odsunula,"  usmívala se.

Jak se rekordní součet rodil? Vše začalo již v sobotu dvěma osobní rekordy ve sprintech, k nim 24letá Klučinová přidala kvalitní výšku i kouli. Dnes jí v dálce zadala trenérka Martina Blažková skočit  622 cm. Úkol Eliška splnila nad plán, když dolétla ještě o tři centimetry dále. Současně tak navýšila svůj náskok oproti svému dva roky starému výkonu, kdy vyrovnala český rekord v sedmiboji. Před oštěpem  měla k dobru 107 bodů. Jenže právě předposlední disciplína vyšla Elišce před dvěma lety náramně, když hodila za 50 metrů. Letos to tak daleko nebylo, nicméně i 46.33 m ji udrželo ve hře. Závěrečnou osmistovku musela absolvovat pod úroveň 2:17.37 min, což se jí o více než vteřinu povedlo. Udržela si průběžné vedení a zvítězila s náskokem 35 bodů na Britku Katarinu Johnson-Thompsonovou. Třetí skončila Běloruska Jana Maximavová, která složila 6103 b.

Z českých závodnic dokončily ještě Markéta Malariková (5146), Alena Galertová (5046) a Aneta Komrsková (4832), které obsadily 12., 14. a 15. příčku.  Kateřina Cachová nedobře rozjetý závod stejně jako Jana Korešová vzdala, aby se mohla ještě pokusit o limit na mítinku v Ratingenu, který se koná již nadcházející čtvrtek a pátek.  


Desetibojaři na ME


Celkovým vítězem desetiboje se stal Kazach Dmitrij Karpov, který získal 8173 b. Naplnila se tak "věštba" Romana Šebrleho, který mu v žertu prorokoval, že složí o dva body více než v Desenzanu. Nakonec to bylo dokonce jenom o bod. "Na olympiádě to snad bude lepší, což je můj cíl. Závody ale byly super, líbilo se mi tady," pronesl po slavnostním vyhlášení.

Duel domácích hvězd pro sebe nakonec rozhodl ten zkušenější. Roman Šebrle i díky výbornému oštěpu do vzdálenosti 66.93 m a také lepší patnáctistovce předčil Adama Sebastiana Helceleta v celkovém hodnocení o 53 bodů, přičemž se mezi ně vklínil ještě celkově třetí Nizozemec Pelle Rietveld. Ani jednomu z českých borců se sice nepodařilo pokořit hranici 8200 bodů, která by jim již nyní otevřela dveře na olympijské hry, budou však mít ještě jednu šanci při mistrovství Evropy v Helsinkách. "Byly to tu jedny z nejhorších podmínek, co jsem kdy při závodech měl. První den protivítr přesně na ty disciplíny, kde mi to vadí, dneska celý den déšť, ve kterém se třeba v disku, tyči i oštěpu moc kvalitní výkon udělat nedá. Takže těch 103 bodů, co mi chybělo, bych našel hnedle," hodnotil Šebrle. Helceleta potěšil nový osobní rekord a premiérové pokoření osmitisícové hranice (8044). "Věděl jsem, že Roman je bojovník a že mi tu patnáctistovku jen tak nenechá. Já ji nezaběhl dobře," mrzelo ho.  

Další Čechy najdeme ve výsledkové listině na osmém (Michal Štefek 7364), devátém (Marek Lukáš 7255) a třináctém místě (Jaroslav Hedvičák 7061).

(zprávu z prvního dne si můžete přečíst zde). 

Výsledky jsou zde.

Fotogalerie Aleše Gräfa:

 

Adam Pražák, foto: graf.cz

Vytisknout