Kipsang zabil v NY dvě mouchy jednou ranou

neděle 2. listopadu 2014
Keňský vytrvalec Wilson Kipsang vyhrál maraton v New Yorku a o jediný bodík si tak zajistil prvenství i v lukrativním seriálu World Marathon Majors. Mezi ženami je situace kvůli podezření z dopingu Jeptoové složitější.

Chlad a vítr sehrály svou roli, a tak vítězné časy svoji kvalitou neomračují. Mužský šampion Wilson Kipsang byl v cíli maratonské trati vedené ulicemi New Yorku za 2:10:59, což je v rámci závodu nejhorší výkon za poslední dvě desetiletí a též záporný osobák samotného atleta, který donedávna vládl historickým tabulkám výkonem z loňského Berlína 2:03:23 a ještě letos v dubnu  zaběhl v Londýně výborných 2:04:29.

Nic to však nemění na tom, že Kipsang díky vítězství v New Yorku, které uhájil o 7 sekund před druhým Desisou z Etiopie,  předstihl svého nástupce na postu světového rekordmana Dennise Kimetta  v celkovém hodnocení World Marathon Majors a bral místo něj vítanou odměnu půl milionu dolarů. Převzal si ji přímo na místě, na rozdíl od ženské vítězky, kterou je podle bodů Rita Jeptoová, u níž se ale čeká, jak se vyvine její dopingová kauza (píšeme o tom, zde). V případě jejího potrestání připadne odměna další Keňance Edně Kiplagatové.

Co se týče newyorského závodu, zde byla nejrychlejší ženou po druhé mateřské přestávce se vracející Mary Keitanyová. Po výkonu 2:25:07 porazila o tři vteřiny krajanku Sumsongovou. Třetí byla na maratonu debutující Portugalka Moreirová. Dánská špičková tenistka, Carolina Wozniacká, zvládla maraton za 3:26:33.