přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. března 2010, 15:47

Kdy padne "věčný" Bubkův rekord? Podle Hookera už za tři týdny

Na 18. dubna si olympijský vítěz a mistr světa ve skoku o tyči Steven Hooker z Austrálie naplánoval útok na světové maximum legendárního Sergeje Bubky.

Je to jeden ze světových rekordů, jež jsou považovány za neotřesitelné. 31. července 1994 dosáhl rekordstroj jménem Bubka nejvyššího výkonu pod otevřeným nebem, když v Sestriere překonal laťku ve výšce 614 cm. Nikdo jiný se v historii nepřiblížil tomuto veleskoku blíže než na 9 cm. Jedině on sám. V dlouhodobých tabulkách má u každé z výšek od 614 po 606 cm po jednom zápisu, a výšku 605 cm, tedy kolik dokázali předvést jeho nejúspěšnější konkurenti v celé historii disciplíny, a sice Rus Tarasov a Australan Markov, dokázal Bubka skočit hned čtyřikrát. Jenže nyní se navzdory této až drtivé nadvládě zjevil vyzyvatel. Ryšavý Australan Steven Hooker, který v posledních letech opanoval olympijské hry i světové šampionáty na dráze i v hale, si dovolil vyhlásit, že Bubku z historického trůnu svrhne. Dokonce řekl i datum – má to být 18. dubna z Perthu.


Steven Hooker, foto: www.graf.cz

Nebetyčná troufalost? Možná. Vždyť Hookerův osobní rekord pod otevřeným nebem má zatím hodnotu jen šest metrů rovných! Jenže jsou tu další okolnosti, které je třeba vzít v potaz. Jednak jeho halový osobák je o 6 cm lepší, a u 606 cm je propast od rekordu opoznání mělčí, a pak je 27letý Hooker od přírody smělý mládenec a na světový rekord už několikrát skákal. Nebude to tedy pro něj žádná novinka. Navíc je to známý „střelec“, jemuž tlak svědčí.

Na olympiádě udolal svého soupeře, jímž byl tenkrát Rus Lukjaněnko, už jen tím, že všechny skoky od 580 cm skákal až napotřetí. Takovým stylem však došel až k olympijskému rekordu 596 cm! Vloni v Berlíně zase závodil zraněný a kvalifikací i bojem o medaile prošel systém hop nebo trop. Nechal soupeře skákat, čekal až do poslední chvíle, až se laťka vyšponovala nahoru, a pak vše vsadil na jednu kartu. Vyšlo to parádně. Na tři skoky celkem, tedy v kvalifikaci a ve finále dohromady, získal titul mistra světa.

Nyní má tedy políčeno na další husarský kousek. Organizátoři závodů v Perthu dokonce na jeho přání přesunuli mužskou tyčku ze sobotního večera na nedělní odpoledne. „Chceme co nejvíce využít počasí,“ vysvětlil pro spikesmag.com Hookerův kouč Alex Parnov. Pokud Hooker splní, co vyhlásil, přijde si na hezkých 100 000 USD jako odměnu za pokoření jednoho z titánů mezi světovými rekordy. 

Adam Pražák

Vytisknout