Kdo se stane světovým atletem?

středa 19. října 2022
Také v kategorii mužů byly letos k vidění světové rekordy a další jedinečné výkony. Zde je desítka atletů, mezi kterými se rozhodne o králi letošní sezóny.

Kristjan Čeh (Slovinsko)

Třiadvacetiletý slovinský diskař Kristjan Čeh letos vyhrál 19 z 21 závodů. Stal se vůbec prvním diskařem, kterému se podařilo během jedné sezóny třikrát přehodit 71 metrů. Na mítinku DL v Birminghamu vylepšil vlastní národní rekord na 71.27 a posunul se na desátou příčku historických světových tabulek. Jen o čtyři centimetry méně hodil v Székesféherváru. Na mistrovství světa v Eugene triumfoval v rekordu šampionátu 71.27. Z mistrovství Evropy v Mnichově si přivezl stříbro, když podlehl Litevci Mykolasi Aleknovi. Ve finále Diamantové ligy ovšem opět zvítězil.

Alison dos Santos (Brazílie)

Brazilec Alison dos Santos byl suverénem letošní čtvrtky překážek. Vyhrál všech deset finálových závodů. Stal se prvním závodníkem, který dokázal během jedné sezóny zaběhnout tuto trať třikrát pod 47 vteřin. Poprvé se mu to podařilo ve Stockholmu, kde zaznamenal sedmý nejrychlejší čas historie 46.80. Na světovém šampionátu v Eugene bral zlato v historicky třetím nejhodnotnějším výkonu 46.29 a diamantový primát získal díky času 46.98.

Armand Duplantis (Švédsko)

Švédský tyčkař Armand Duplantis posunul v hale hned dvakrát hodnotu vlastního světového rekordu. Nejprve na mítinku v Bělehradě skočil 619 centimetrů a následně si ve stejné aréně vyskákal i titul světového šampiona za 620. Při mítinku DL ve Stockholmu nejprve vylepšil historicky nejlepší světový výkon pod otevřeným nebem na 616 centimetrů a na světovém šampionátu v Oregonu pak zaznamenal další světový rekord 621 centimetrů. Na mistrovství Evropy v Mnichově obhájil zlato v novém historickém maximu šampionátu a přemožitele nenašel ani ve finále Diamantové ligy. Vyhrál 18 z 19 závodů a v patnácti z nich skočil šest metrů a více. Žádný jiný tyčkař v historii nezdolal tolikrát šestimetrovou hranici.

Soufiane El Bakkali (Maroko)

Maročan Soufiane El Bakkali byl v této sezóně nejúspěšnějším stýplařem. Na domácím mítinku Diamantové ligy v Rabatu zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 7:58.28. Nejrychlejší byl i ve finále mistrovství světa v Eugene a získal také diamantovou trofej. Na netradiční trati 2000 metrů překážek zaznamenal v Záhřebu kontinentální rekord a třetí nejrychlejší čas historie 5:14.06.

Grant Holloway (USA)

Americký překážkář Grant Holloway je jedinečný zejména na halové šedesátce s ploty. Na té doposud ve své kariéře ještě neokusil hořkost porážky. Jinak tomu nebylo ani letos. Zaběhl 8 z 10 nejlepších sezónních časů a v semifinále HMS v Bělehradě vyrovnal výkonem 7.29 vlastní halový světový rekord. Následně bral i titul. Na MS v Oregonu pak obhájil zlato z předešlého šampionátu v Dauhá a triumfoval i ve finále Diamantové ligy. Na stodesítce překážek se dostal pod 13 vteřin. V Monaku zvítězil za 12.99.

Jakob Ingebrigtsen (Norsko)

Nor Jakob Ingebrigtsen zahájil sezónu halovým světovým rekordem na patnáctistovce, když se v Lievin stal prvním běžcem, jenž v hale zaběhl tuto trať pod 3:31. Hodnota jeho nového svěťáku je 3:30.60. Na MS nestačil na Etiopana Samuela Teferu a musel se spokojit se stříbrem. Podobně tomu bylo i ve finále světového šampionátu v Eugene, kde ho pro změnu porazil Brit Jake Wightman. Chuť si pak spravil na pětce, kde zvítězil. Při mistrovství Evropy v Mnichově zopakoval svůj čtyři roky starý běžecký double na tratích 1500 a 5000 metrů. Ve finále Diamantové ligy zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 3:29.02.

Eliud Kipchoge (Keňa)

Keňan Eliud Kipchoge je jednoznačně historicky nejúspěšnějším maratoncem historie. V průběhu své kariéry vyhrál 15 ze 17 maratonů. Letos mu náleží dvě velká prvenství. V Tokiu vyhrál v pátém nejrychlejším čase historie 2:02:40 a na podzim v Berlíně vylepšil časem 2:01:09 o rovné půl minuty vlastní světový rekord ze stejného závodu v roce 2018. Momentálně má tak v držení 4 z 5 nejrychlejších časů historie.

Noah Lyles (USA)

Americký sprinter Noah Lyles zaběhl ve všech dvanácti závodech na 200 metrů pod dvacet vteřin. Zlato na mistrovství světa ozdobil novým národním rekordem 19.31. Tímto časem posunul o setinu dosavadní zápis legendárního krajana Michaela Johnsona a stal se třetím nejrychlejším mužem historie. V Monaku zaznamenal historicky devátý nejrychlejší čas 19.46. V pětadvaceti letech pak získal už svou čtvrtou diamantovou trofej a pátou celkem.

Anderson Peters (Grenada)

Grenadský oštěpař Anderson Peters zazářil hned v úvodu sezónu při mítinku Diamantové ligy v Dauhá, kde hodil nový kontinentální rekord 93.07, kterým se posunul na pátou příčku historických světových tabulek. Na mistrovství světa v Oregonu úspěšně obhájil titul mistra světa a na Hrách Commonwealthu přidal stříbro. V průběhu sezóny se celkem čtyřikrát dostal za devadesát metrů. V Eugene bral světový titul za 90.54, v Hengelu hodil 90.75 a ve Stockholmu zapsal 90.31.

Pedro Pablo Pichardo (Portugalsko)

Portugalský trojskokan Pedro Pablo Pichardo zahájil tento rok stříbrem na halovém světovém šampionátu v Bělehradě. Pod otevřeným nebem pak byl na obou vrcholech nejlepší. Při svém triumfu na mistrovství světa v Eugene se blýskl dvěma nejlepšími trojskokanskými pokusy sezóny 17.95 a 17.92. K vítězství na evropském šampionátu v Mnichově mu pak stačilo 17.50. Ve finále Diamantové ligy byl druhý.

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová