Kdo bude vycházející hvězdou Evropy?

čtvrtek 21. září 2017
V rámci ankety Golden Tracks o nejlepší atlety Evropy se vyhlašuje i kategorie Rising stars, která patří mladým atletickým nadějím od dorostu po dvaadvacítky. Zde je přehled kandidátů na toto ocenění.

Mezi muži bude žhavým favoritem Karsten Warholm. Norský mladík měl v sezóně dva vrcholy. Tím prvním byl evropský šampionát do 22 let z polské Bydhošti, kde potvrdil roli hlavního favorita na čtvrtce překážek a závod jasně opanoval. K tomu ještě přidal stříbro na stejné distanci bez překážek. Pro start na mistrovství světa v Londýně zvolil závod na 400 metrů překážek. S chladným londýnským počasím si poradil nejlépe ze všech a doběhl si pro titul světového šampiona.

Ve finále světového šampionátu si zazávodil také švédský tyčkařský talent Armand Duplantis. V britské metropoli se mu nezadařilo podle představ, přesto mohl být se svou sezónou spokojen. V dubnu totiž dokázal vylepšit hodnotu juniorského světového rekordu na 590 centimetrů. Suverénně pak kraloval na mistrovství Evropy juniorů v italském Grossetu, kde zvítězil v novém historickém maximu šampionátu 565 centimetrů.

Juniorem, který letos přepisoval historické tabulky, byl i německý vícebojař Niklas Kaul. Ten při svém desetibojařském triumfu na evropském šampionátu juniorů v Grossetu posbíral 8435 bodů, čímž překonal dosavadní letitý juniorský světový rekord krajana Torstena Vosse o osmatřicet bodů.

Dalším norským talentem, jenž se objevuje v nominaci je Jakob Ingebrigtsen. Další člen běžeckého klanu Ingebrigtsenů letos zaběhl juniorský evropský rekord na 3000 metrů překážek, když proběhl cílem na 8:26.81. Přitom tuto distanci běžel poprvé v kariéře. Vrcholnou akcí pro něj bylo MEJ v Grossetu, kde získal triumfy na 3000 metrů překážek a 5000 metrů. Jacob závodil v Grossetu i na patnáctce, tam ho o cenný kov připravila kolize.

V nominaci ještě figurují: Ruský chodec Sergej Širobokov, jenž vybojoval stříbro na světovém šampionátu v Londýně na dvacítce a k tomu ještě přidal titul juniorského mistra Evropy na 10 kilometrů. Běloruský výškař Maksim Nědosekov, jenž opanoval MEJ v novém rekordu šampionátu 233 centimetrů. Tímto výkonem figuruje na čtvrtém místě letošních světových tabulek. Ukrajinský kladivář Mihailo Kochan, který na MS do 17 let v Nairobi dominoval výkonem 82.31. Německý koulař Timo Northoff, jenž bral na témže šampionátu zlato za 20.72. Britský sprinter Reece Prescod, který využil domácího prostředí a obsadil ve finále světového šampionátu v Londýně sedmé místo na stovce. Řecký juniorský mistr Evropy ve skoku do dálky Miltiadis Tentoglou. Ten dokázal v letošním roce vylepšit řecký národní rekord na 830 centimetrů.

V ženské kategorii nemůže mezi nominovanými chybět chorvatská oštěpařka Sara Kolaková, která vévodí letošním světovým tabulkám výkonem 68.43, čímž vylepšila hodnotu evropského rekordu do 22 let. Právě na evropském šampionátu dvaadvacítek v polské Bydhošti potvrdila papírové předpoklady a získala zlato. Na mistrovství světa v Londýně pak skončila těsně pod stupni vítězů.

To ukrajinská výškařka Julia Levčenková se cenného kovu ve světové konkurenci dočkala, když si ve finále MS vyskákala stříbro v novém osobním rekordu 201 centimetrů. K tomu ještě přidala v Bydhošti titul mistryně Evropy do dvaadvaceti let. Dařilo se jí i v hale, když na HME v Bělehradě vystoupala na bronzový stupínek.

Také běžecké disciplíny mají své zastoupení. Turkyně Yasemin Canová získala běžecký double v závodech na 5000 a 10000 metrů při evropském šampionátu do 22 let. Navíc dokázala na obou distancích vylepšit rekord mistrovství. Němka Konstanze Klosterhalfenová si zase na halovém mistrovství Evropy v Bělehradě doběhla pro stříbro, pod otevřeným nebem pak kralovala patnáctce na ME do 22 let a zaznamenala skvělé časy na 1500 (3:58.92) a 3000 metrů (8:29.89). Výčet skvělých běžkyň završuje juniorská mistryně Evropy v závodě na 3000 metů Delia Sclabasová ze Švýcarska.

Hned tři zlaté medaile si odvezla z MEJ v Grossetu Britka Maya Bruneyová, když byla nejrychlejší na dvoustovce a výrazně pomohla oběma britským štafetám k mistrovským titulům. Švýcarsko má v top 10 ještě jedno zastoupení a tím je Yasmin Gigerová, která v Grossetu opanovala závod na 400 metrů překážek. Ještě lépe je na tom i Ukrajina, kde Levčenkovou doplňují Alina Šuchová, která v Grossetu kralovala nesmírně kvalitnímu závodu sedmibojařek a také dorostenecká světová šampionka ve skoku do výšky Jaroslava Mahučiková. Výčet deseti evropských nadějí doplňuje ještě juniorská mistryně Evropy v disku Alexandra Emilianová z Moldavska.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová