přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. ledna 2019, 12:36

Juška favoritem dálky na Gala

Další domácí hvězdou, která se představí na mezinárodním mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě, bude dálkař Radek Juška. Startovní listinu závodu na 800 metrů mužů obohatí bronzový medailista z mistrovství světa v Pekingu Amel Tuka.

Atak osmimetrové hranice se dá očekávat v dálkařském sektoru. Tuto metu má jistě v hledáčku největší domácí hvězda a český rekordman Radek Juška. Halový osobní rekord svěřence Josefa Karase má hodnotu 810 a dosáhl ho při svém stříbrném úspěchu na halovém mistrovství Evropy v Praze. Pod otevřeným nebem je dokonce národním rekordmanem, když při univerziádě na Taiwanu, kde získal zlatou medaili, dolétl na 831 centimetrů. „Na Czech Indoor Gala se těším, protože bych chtěl letos skočit konečně daleko, což se mi zatím nepodařilo. V Ostravě se mi skáče dobře, tak doufám, že mě diváci poženou k pořádnému výkonu. Navíc si osahám místní sektor před mistrovstvím republiky,“ vzkazuje.

Cestu za triumfem mu bude chtít zkomplikovat dvojice japonských borců s osobními rekordy přes osm metrů. Jedním z nich je bronzový muž z asijského šampionátu v roce 2017 a někdejší bronzový medailista z juniorského mistrovství světa v Eugene 2014 Shotaro Shiroyama (OR 801). Spolu s ním se můžeme těšit také na jeho reprezentačního kolegu Natsuki Yamakawu, který obsadil na loňském halovém asijském mistrovství páté místo a zdobí ho kariérní maximum 806 centimetrů. 

Bronzový z MS na startu osmistovky

Startovní listina závodu na 800 metrů se může pyšnit hvězdným jménem. Do Ostravy přicestuje Amel Tuka. Bosenský půlkař je bronzovým medailistou ze světového šampionátu v Pekingu 2015. Stejný cenný kov vybojoval o dva roky dříve na mistrovství Evropy do 22 let. Na ME v Amsterdamu 2016 pak skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce. Pod otevřeným nebem je čtvrtým nejrychlejším Evropanem historie, když se mu v roce 2015 podařilo zvítězit na mítinku Diamantové ligy v Monaku časem 1:42.51. V historických světových tabulkách se řadí na dvanácté místo.

Mezi potvrzenými startujícími jsou pak ještě čtvrtý muž loňského mistrovství Evropy v Berlíně Polák Michal Rozmys a také osmý z téhož závodu Lukáš Hodboď, kterému se již podařilo splnit limit na halové mistrovství Evropy v Glagow, ale jistě pomýšlí na další vylepšení sezónního maxima. Podobně na tom bude také autor zatím nejrychlejšího českého času v této sezóně Filiip Šnejdr. Zajímavým jménem je pak Australan Peter Bol, který se loni stal trochu překvapivým vítězem Diamantové ligy ve Stockholmu, kde si vylepšil osobní rekord na 1:44.56. V Ostravě absolvuje svůj vůbec první halový start.

Tři hodiny špičkové atletiky za 250

Dvouhodinový hlavní program Czech Indoor Gala (mítink pod hlavičkou European Athletivs Indoor Permit) startuje 12. února 2019 slavnostním zahájením krátce před pátou hodinou odpolední. Národní předprogram poběží o hodinu předtím (od 15:45).

Vstupenky mají jednotnou cenu 250 Kč a jsou k dispozici v síti Ticket Art (https://vstupenky.ticket-art.cz/sport/czech-indoor-gala-ostrava-2019-12144/). Více informací najdete na www.atletika.cz a www.czechindoorgala.cz.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben

Vytisknout