přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. prosince 2013, 14:07

Jubilejní moravská tour s Baršímem

Spojení halových výškařských závodů ve Vendryni u Třince a Hustopečích v průběhu jednoho týdne pokračuje v roce 2014 desátým ročníkem. Začíná na severu Moravy a finále uvidí na jihu.

FAVORITÉ/ Ročník Moravské výškařské tour (MVT) 2014 bude překonávat vysoce nastavenou laťku kvality velmi těžko. Blížící halovou sezonu z pohledu pořadatelů výškařských závodu komplikuje to, že se několik skokanů připravuje až na léto (Bondarenko, Školinová, Čičerovová, Barrettová) a zámořští atleti plánují přílet do Evropy až na březnové HMS v Polsku.

Proto jsou organizátoři rádi, že je nadějný start nejlepšího skokana z těch, kteří jsou k dispozici. Katarský mladík Mutaz Essa Barším (viz foto) má bronz z OH 2012 a stříbro z MS 2013 a v letošním letní sezoně poprvé pokořil 240 cm. Baršímovo halové maximum (zároveň asijský rekord) je na úrovni 237 cm. Katařan je hlavním favoritem na obhajobu celkového prvenství v seriálu.

K jeho největším soupeřům budou patřit bahamští skokané Donald Thomas (mistr světa 2007, osobní rekord 235 cm, byl šestý na MS 2013) a Trevor Barry (bronzový z MS 2011, osobní rekord 232 cm). Po zraněních se vrací bronzový z MS 2009 Polák Sylwester Bednarek (osobní rekord 232 cm). Nebude chybět ani nejlepší český skokan a „talisman“ tour Jaroslav Bába (český rekord 237 cm), letos halovým bronz z HEM v Göteborgu. Diváci se také mohou těšit na italského showmana Gianmarca Tamberiho, pátého z ME 2012 i HME 2013, který se loni na Moravě odrazil k halovému zlepšení na 230 cm.

V ženské kategorii bude hlavní favoritkou Švédka Emma Greenová-Tregarová. Loni stačily její výkony na MVT na čtvrté místo v Hustopečích a třetí v Třinci, poté získala bronz na HME doma v Göteborgu. V létě skončila pátá na MS v Moskvě se sezonním maximem 197 cm a boj o bronz prohrála pouze na pokusy.

Její hlavní konkurentkou na prvenství v seriálu by mohla být legenda disciplíny vracející se po mateřské pauze, olympijská vítězka 2004 Jelena Slesarenková z Ruska. Dvojnásobná halová mistryně světa (2004 a 2006) s maximem 206 venku a 204 v hale má za sebou kvalitní trénink a aspiruje na post ruské jedničky v hale 2014. Další favoritkou je rekordmanka státečku Sv. Lucie a karibská šampionka Levern Spencerová s maximem 198 cm, která se dostala do finále MS v Moskvě.

NASTUPUJÍCÍ HVĚZDY A EXOTIKA/ Moravská tour je tradičně také místem, kde se do světové atletiky odrážejí nastupující jména. Novým jménem bude Řek Adonios Mastoras, který uplynulou zimu překvapil čtvrtým místem na HME v Göteborgu (osobní rekord 229 cm) a v létě vybojoval bronz na ME do 22 let ve Finsku. V ženské soutěži bude jménem pro budoucnost mladičká Ruska Irina Ilijevová, která letos jako 17letá skočila 189 cm a očekává se, že se bude zlepšovat nadále.

AMBASADOŘI/ Na jubilejní ročník budou dva ambasadoři, v Třinci legendární běžkyně na 400 m Táňa Netoličková a v Hustopečích mistryně světa v trojskoku a čerstvě účastnice taneční soutěže Šárka Kašpárková. Pozdrav a mnoho úspěchů přeje z USA loňský ambasador, muž, který vynalezl flop Richard Fosbury. Letos kvůli pracovním povinnostem nemůže přijet.

Informace k tour a jejím mítinkům

S dalšími kvalitními skokany a skokankami se jedná. I desátý ročník turné měl přinést neopakovatelné zážitky a chtěl by potvrdit pozici nejvýznamnějšího halového výškařského podniku v Čechách.

Na každém ze závodů získají nejlepší skokani finanční prémii, za vítězství je to 1000 dolarů pro nejlepšího muže i ženu. Organizátoři pokračují v systému na určení celkového vítěze, který platil při prvním ročníku a pak od roku 2008. Jednotlivé výkony ze dvou závodů se sečtou. Odměna pro celkové vítěze je 1000 dolarů pro nejlepšího muže i ženu.

Mimo soutěže mužů a žen, které proběhnou v jednotném formátu na každém ze závodů, připravují jednotlivé mítinky i klasické doprovodné soutěže mládeže. Tradičně kvalitní bude pokrytí České televize, která nabídne z každého závodu souhrnný záznam (včetně repríz).

www.moravskavyskarskatour.cz (foto a další informace)

29. ledna TŘINEC (Vendryně) 22. Beskydská laťka, www.beskydskalatka.com
RM: 234 Ivan Uchov, RUS, 2010 a Mutaz Essa Barším, QAT, 2013 – 201 Blanka Vlašičová, CRO, 2010

31. ledna-1. února HUSTOPEČE 15. Hustopečské skákání, www.hustopecskeskakani.cz
RM: 238 Ivan Uchov, RUS, 2011 – 200 Ariane Friedrichová, GER, 2009

materiál pořadatelů, foto: J. Kucharčík

Vytisknout