přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. října 2013, 11:19

Josef Prorok končí s atletikou

Specialista na čtvrtku překážek a člen bronzové štafety z letošního HME se po vleklých zdravotních problémech rozhodl ukončit sportovní kariéru.

prorok_me2010_ag_v2.jpg„Celou letní sezónu jsem obětoval rehabilitaci a rekonvalescenci zranění úponu zadního stehna na švihové noze bez jakékoliv známky zlepšení. Tento problém mě limituje více než čtyři roky a nejsem schopen podat 100% výkon, což je značně demotivující. Navíc každoročně se mé zranění vrací a postupně zhoršuje,“ vypočítá Josef Prorok hlavní důvody, které ho dovedly k nelehkému rozhodnutí pomyslně pověsit ve svých 25 letech tretry na hřebík.

„Atletika mě provázela celým mým dosavadním životem, přinesla mi krásné zážitky, pocity, přátele, ale také disciplínu, která je pro život velmi potřebná. Vždy jsem byl soutěživý a ambiciózní a právě díky těmto vlastnostem musím vrcholový sport opustit. Sám už vím, že pokud nejsem zdravý, nemohu bojovat o nejvyšší příčky a je na čase nalézt nový obor, kde budu schopen bojovat v plné síle,“ dodal s tím, že v nejbližší době plánuje dodělat magisterské studium na VŠE v Praze a postupně proniknout do oblasti marketingu, ve kterém by rád našel uplatnění.

„Chtěl bych poděkovat svým trenérům Petru Habáskovi, Petru Novotnému a Daliboru Kupkovi, že jsem mohl být pod jejich vedením a za společné úspěchy. Dále svým tréninkovým parťákům, kteří mi pomáhali a byli kamarády i mimo ovál; soupeřům, kteří mne motivovali; fanouškům a ostatním lidem z atletického prostřední, se kterými jsem měl čest se poznat. V neposlední řadě patří díky své rodině a přátelům za jejich silnou podporu a trpělivost, kterou se mnou měli,“ uzavřel své rozlučkové prohlášení. 

Mezi největší úspěchy své kariéry, za kterou udělal pomyslnou tečku, může Prorok zařadit šesté místo z mistrovství Evropy v Barceloně 2010, kde si také zaběhl svůj osobní rekord 49.68 (viz foto výše). Společně s kolegy ve štafetě vybojoval na letoším HME ve švédském Göteborgu bronzovou medaili (viz foto vpravo), podíl má i na národním rekordu zpod otevřeného nebe 3:02.72, který kvartet čtvrtkařů zaběhl na loňském evropském šampionátu v Helsinkách, kde doběhl pátý.    

Adam Pražák, foto: graf.cz

Vytisknout