přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. března 2021, 14:00

Jiayu Yang zašla WR na chodecké 20

Chodkyně Jiayu Yang překonala při čínském chodeckém národním šampionátu světový rekord na trati 20 kilometrů. Vítěz mužského závodu Wang Kaihua ztratil na světový rekord 18 vteřin.

Čínské národní mistrovství v chůzi na 20 kilometrů bývá tradičně přehlídkou fantastických časů a letos tomu nebylo jinak. Největší hvězdou mistrovského klání v Chaun-Šanu byla vítězka ženského závodu Jiayu Yang. Mistryně světa z Londýně 2017 totiž dokázala o 49 vteřin překonat pět let starý světový rekord krajanky Hong Liu, když prošla cílem v čase 1:23:49. „Mým cílem bylo překonání světového rekordu. Závod jsem hodně napálila a můj trenér na mě křičel, ať trochu zvolním. Nejtěžší byly poslední tři kilometry,“ uvedla po závodě.

Na druhé příčce finišovala nyní již bývalá světová rekordmanka Hong Liu. Také ona překonala časem 1:24:27 o jedenáct vteřin svůj rekordní zápis z La Coruni. Olympijské vítězce a trojnásobné mistryni světa to ovšem nestačilo na lepší než stříbrnou pozici. Pro bronz si došla stříbrná medailistka z olympijských her i posledního mistrovství světa Yieyang Shenjie a s novým osobním rekordem 1:24:45 se zařadila na třetí příčku historických světových tabulek za své dvě reprezentační kolegyně. Pod 1:26 stlačily své časy ještě čtvrtá Lu Xiuzhi (1:25:51) a pátá Yang Liujing (1:25:59). Prvních deset závodnic v cíli pokořilo olympijský kvalifikační limit 1:31.

Jiayu Yang je sice novou světovou rekordmankou, v historii však zvládla jedna žena chodeckou dvacítku přeci ještě o něco rychleji. Ruska Jelena Lašmanovová si v sezóně 2018 v Čeboksarech připsala čas 1:23:39, nicméně její výkon nemohl být uznán jako světový rekord, jelikož nebyl přítomen požadovaný počet mezinárodních rozhodčích chůze (nutný k uznání chodeckého rekordu) a navíc asi nebyla provedena dopingová kontrola hned po skončení závodu.

Závod mužů ovládl asijský šampion z roku 2018 Wang Kaihua. Ani on příliš nezaostal za světovým rekordem Japonce Yusuke Suzukiho. Se svým novým čínským národním rekordem 1:16:54 na něj ztratil 18 vteřin a posunul se na třetí místo historických světových tabulek. Národní historické maximum svého předchůdce Zhen Wanga z roku 2012 pak překonal o 42 vteřin. Druhý Cai Zelin a třetí Zhang Jun prošli cílem shodně v čase 1:17:39 a sdílejí tak spolu třetí místo v čínských historických tabulkách a sedmnáctou příčku v těch světových. Pod 1:18 se dostal ještě čtvrtý Cui Lihong (1:17:52). Bylo to teprve podruhé v historii, kdy se čtyři chodci dokázali v jednom závodě dostat pod 1:18. Poprvé tomu tak bylo na japonském chodeckém mistrovství v roce 2019 v Nomi.

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout