Jepchirchirová maratonskou královnou

sobota 7. srpna 2021
V Sapporu pokračovaly vytrvalecké soutěže maratonem žen, ve kterém jsme měli hned trojí zastoupení. Pro olympijský titul si doběhla Keňanka Peres Jepchirchirová. Český vytrvalecký běh reprezentovaly Marcela Joglová, Tereza Hrochová a Eva Vrabcová. Nejlépe si vedla 52. Marcela Joglová.

Maratonkyním se posunul start o hodinu dříve, a tak odstartovaly do svého olympijského závodu již v šest hodin ráno. V náročných klimatických podmínkách se nedaly očekávat rychlé časy a už od úvodu režírovaly tempo africké běžkyně. Desátým kilometrem probíhala vedoucí skupina v mezičase 36:16. V ten moment na ni nejlepší z českého tria Marcela Joglová ztrácela na průběžné 67. pozici sedmnáct vteřin (36:33). Eva Vrabcová byla pětasedmdesátá (36:46) a Tereza Hrochová figurovala na osmasedmdesáté pozici (37:00). Nepříjemný okamžik pro českého fanouška pak přišel záhy poté, kdy Eva Vrabcová ze závodu odstoupila.

Na půlmaratonu už čítala vedoucí skupina pouze jedenáct běžkyň a jejich mezičas byl 1:15:14. Zde byly ve hře stále ještě všechny favoritky. Keňanky byly stále ve třech, zatímco Etiopie už měla ve hře o nejvyšší příčky pouze Rozu Derejeovou. Joglová si v pořadí polepšila na 59. místo (1:17:25). Hrochová byla sedmasedmdesátá a na svou reprezentační kolegyni ztrácela více než dvě minuty (1:19:34).

Když čelo probíhalo třicátým kilometrem za 1:46:04, čítala tato skupina devět běžkyň. Nečekaně z ní vypadla úřadující světová šampionka Ruth Chepngetichová, která následně závod nedokončila. Joglová se posunula na 54. místo (1:51:30) a Hrochová běžela jako sedmdesátá (1:54:33).

Jeden ze zlomových okamžiků přišel na 33. kilometru. V ten moment nastoupilo keňské duo Peres Jepchirchirová a Brigid Kosgeiová. Jejich tempo už dokázaly akceptovat pouze Eunice Chumbová z Bahrajnu, Lonah Salpeterová z Izraele a Američanka Molly Seidelová. Jako první odpadla Chumbaová a postupně začaly ztrácet i Salpeterová se Seidelovou. Na osmatřicátém kilometru tak bylo jasné, že si to o olympijské zlato rozdají Jepchirchirová s Kosgeiovou. V souboji o bronz měla navrch Seidelová, což Salpeterovou zlomilo a na 40. kilometru závod zabalila. V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že by se Američanka mohla dotáhnout i na vedoucí duo, když už na něj ztrácela pouhých šest vteřin, ale Keňanky už si vítězný double vzít nenechaly.

Více sil v závěru měla Peres Jepchirchirová a po dvou titulem mistryně světa v půlmaratonu se může radovat i ze zlata nejcennějšího. Cílem proběhla jako olympijská vítězka v čase 2:27:20. Světová rekordmanka Brigid Kosgeiová finišovala o šestnáct vteřin zpět na stříbrné pozici (2:27:36). Nečekaný bronz získala pro Spojené státy americké Molly Seidelová za 2:27:46. Marcela Joglová si doběhla při své olympijské premiéře pro 52. místo v čase 2:39:32. Tereza Hrochová skončila 58. za výkon 2:42:25. U Evy Vrabcové bude ve výsledkové listině DNF.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Tomáš Taubr