přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. dubna 2019, 14:25

Jedinečné výkony v zámoří

Ani o velikonočních svátcích královna sportu nezahálí, což se ukázalo ve Spojených státech amerických, kde padaly skutečně výjimečné výkony.

V kalifornském Torrance se zaskvěl čtvrtkař Michael Norman. Jednadvacetiletý Američan se loni stal halovým světovým rekordmanem v běhu na 400 metrů, když časem 44.52 vylepšil o sedm setin historické světové maximum krajana Kerrona Clementa. V Torrance zvládl jeden okruh za 43.45, čímž se zařadil na dělené čtvrté místo historických světových tabulek pod otevřeným nebem po bok Jeremyho Warinera. Na světový rekord Jihoafričana Wayde van Niekerka ztratil 42 setin a za kontinentálním rekordem legendárního Michaela Johnsona zaostal jen o 27 setin. V historii byl pak rychlejší ještě Butch Reynolds (43.29). Norman si posunul hodnotu kariérního maxima z loňského roku o 16 setin. Velmi solidního času a také nového osobního rekordu 44.31 dosáhl Rai Benjamin. Muž, který loni zaběhl historicky třetí nejrychlejší čtvrtku překážek ještě v barvách Antiguy a Barbudy. Nyní už reprezentuje Spojené státy. V Torrance pak padly ještě další dva nejlepší světové výkony tohoto roku. Obstaraly je světová rekordmanka na stovce překážek Kendra Harrisonová (12.63) a výškařka Vashti Cunninghamová (197).

Jen o několik kilometrů dále v Long Beach předvedl parádní koulařské představení olympijský šampion a rekordman Ryan Crouser. Jeho náčiní totiž dolétlo až na 22.74, což pro něj znamená nejen vylepšení osobního rekordu o osm centimetrů, ale také posun na šesté místo historických světových tabulek. Navíc se jednalo o nejdelší koulařský pokus od roku 1990, kdy další Američan Randy Barnes hodil dosud platný světový rekord (23.12). Soutěž koulařů byla v Long Beach nesmírně kvalitní. Druhý skončil Payton Otterdahl za 21.37 a třetí příčku bral zkušený Kanaďan Tim Nedow (21.18). Poprvé v kariéře překonal jednadvacetimetrovou hranici stříbrný z loňského juniorského světového šampionátu v Tampere Adrian Pipery (21.01). Do čela letošních světových tabulek se posunuli také trojskokan Omar Craddock (17.68) a tyčkař Christopher Nilsen (582).

Hlavní hvězdou mítinku v texaském Waco byl Nigerijec Divine Oduduru. Ten se stal teprve desátým mužem, kterému se během jednoho dne podařilo zaběhnout stovku pod deset a dvoustovku pod dvacet vteřin. Dvaadvacetiletý student Texas Tech University nejprve dominoval na stovce v letošním nejlepším světovém čase 9.94, čímž si vylepšil osobák o šestnáct setin a zařadil se na dělené šesté místo afrických historických tabulek. Jen o 45 minut později pak zvládl dvoustovku v dalším velkém osobáku 19.76. Tentokrát si posunul kariérní maximum o 36 setin a znovu u jeho výsledku svítila značka WL. Tímto výkonem se stal třetím nejrychlejším africkým sprinterem historie. Za kontinentálním rekordem Namibijce Frankieho Frederickse zaostal jen o osm setin.

Petr Jelínek

Vytisknout