přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. května 2020, 13:18

Jedinečné běžecké klání v Oslu

Drtivá většina mítinků letošního ročníku Diamantové ligy byla posunuta. Výjimku tvoří závod v Oslu, který se uskuteční v původním termínu 11. června, nicméně ve značně pozměněném exhibičním formátu pod názvem Impossible Games.

Přesto, že do průběhu klasické zastávky nejprestižnějšího atletického seriálu bude mít daleko, pořadatelé nabízí řadu lákadel za účasti těch největších světových hvězd. Jedním z nich je i závod na 2000 metrů, kde se proti sobě postaví tým bratří Ingebrigtsenových a tým Timothyho Cheruiyota. Oba týmy mají pět členů, z nichž do cíle doběhnou pouze tři. O vítězi rozhodne součet časů zbylé trojice.

Tým Ingebrigtsen poběží na stadionu Bislett v Oslu, zatímco tým Cheruiyot odstartuje do tohoto klání v keňském Nairobi. Distance 2000 metrů je všem zúčastněným jak šitá na míru. Všichni tři bratři Ingebrigtsenovi jsou mílařskými mistry Evropy. Henrik zvítězil na ME v Helsinkách 2012, Filip se radoval z titulu v Amsterdamu 2016 a Jakob kraloval na šampionátu v Berlíně 2018. Mají však zdatné soupeře. V keňské sestavě jsou poslední dva mistři světa na patnáctce Timothy Cheruiyot a Elijah Manangoi.

Počítat se budou samozřejmě také časy jednotlivců a zde je cíl Ingebrigtsenových jasný, a tím je překonání evropského rekordu Brita Steva Crama. K tomu potřebují pokořit čas 4:51.39, kterého Cram dosáhl v roce 1985 v Budapešti. Legendární britský běžec bude celý závod sledovat na vlastní oči, jelikož bude jedním z jeho komentátorů.

Celý závod se uskuteční jako Memoriál Maurieho Planta, který byl jednou z nejvýraznějších postav australské atletiky. Tento manažer měl výrazný vliv na kariéry olympijských šampionů Cathy Freemanové, Sally Pearsonové a Steva Hookera. Do atletického nebe odešel začátkem tohoto roku. „Bude to první virtuální závod na takové úrovni v historii atletiky. Maurie miloval běhy na střední vzdálenosti a netradiční formáty akcí. Tímto závodem bychom mu rádi vzdali čest,“ uvedl ředitel mítinku Steinar Hoen. Jeho slova doplnil i prezident keňské atletiky Jackson Tuwei. „Keňská atletika plně podporuje tento kreativní nápad organizátorů mítinku v Oslu, kterým děkujeme, že nám umožnili se do něj zapojit,“ řekl.

Organizátoři Impossible Games však lákají i na další disciplíny. Domácí hvězda Karsten Warholm se pokusí o překonání historického světového maxima na netradiční trati 300 metrů překážek. Jeho metou je čas 34.48, jehož držitelem je od roku 2002 Brit Chris Rawlinson. Na stejné distanci žen se na dálku utkají mistryně Evropy Lea Sprungerová ze Švýcarska, stříbrná olympijská medailistka z Ria Dánka Sara Slott Petersenová a norská rekordmanka Amalie Iuelová. Proběhne také další tyčkařský souboj mezi současným halovým světovým rekordmanem Armandem Duplantisem a tím bývalým Renaudem Lavilleniem. V disku se můžeme těšit na světového šampiona Daniela Stahla ze Švédska.

Norský běžec Sondre Norstad Moen se pokusí zaútočit na evropský rekord na trati 25 kilometrů a velmi zajímavé bude sledovat, jak si s desetikilometrovou distancí poradí trojnásobná mistryně světa v klasickém lyžování Therese Johaugová. Na dvoustovce překážek se proti sobě postaví dvoučlenné týmy žen z Norska a Finska.

Petr Jelínek

Vytisknout