přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. března 2021, 12:40

Jedinečná halová sezóna 2021

Letošní halová sezóna je minulostí a v mnoha ohledech byla vskutku výjimečná. V jejím průběhu padly hned čtyři halové světové rekordy a k vidění byla i řada dalších špičkových výkonů.

Americký překážkář Grant Holloway letos vytrvale útočil na historické světové maximum Brita Colina Jacksona a na mítinku World Indoor Tour v Madridu se mu to konečně podařilo, když prolétl rovinku s ploty v čase 7.29. Nebyl však jediným reprezentantem Spojených států, který se mohl radovat z překonání světového rekordu. Stejným titulem se nyní může pyšnit také koulař Ryan Crouser, jenž posunul hodnotu rekordního zápisu svého krajana Randyho Barnese o 14 centimetrů na 22.82. Třetím do mužské party světových rekordmanů je trojskokan Hugues Fabrice Zango. Atlet z Burkiny Faso se stal prvním mužem své disciplíny, jenž doskákal v hale za 18 metrů. Hodnota jeho nového světového rekordu je 18.07. Zajímavostí je, že překonal rekord svého trenéra Francouze Teddyho Tamgha. Jedno historické světové maximum bylo k vidění také v kategorii žen. Postarala se o něj v Lievin na trati 1500 metrů Etiopanka Gudaf Tsegayová, která zaběhla čas 3:53.09 a z čela historických statistik tak vymazala etiopskou běžeckou legendu Genzebe Dibabaovou.

Letošní ročník seriálu World Indoor Tour měl na programu celkem 25 závodů v 11 zemích a zúčastnilo se jich 1353 atletů z 84 zemí. Nejvyšší kategorie Gold čítala pět mítinku, a to v Bostonu, Karlsruhe, Lievin, Toruni a Madridu. Z nich vyšlo jedenáct celkových vítězů v jednotlivých disciplínách, ve kterých se soutěžilo. Nás může těšit, že jedním z nich byl český čtvrtkař Pavel Maslák, jenž dostal kromě finanční prémie také divokou kartu pro start na halovém mistrovství světa v příštím roce, které bude hostit srbská metropole Bělehrad.

Vítězové World Indoor Tour 2021

400 m muži – Pavel Maslák (Česká republika)
1500 m muži – Selemon Barega (Etiopie)
60 m překážek muži – Grant Holloway (USA)
výška muži – Gianmarco Tamberi (Itálie)
dálka muži – Juan Miguel Echevarría (Kuba)

60 m ženy – Javienne Oliverová (USA)
800 m ženy – Habitam Alemuová (Etiopie)
3000 m ženy – Lemlem Hailuová (Etiopie)
tyč ženy – Iryna Žuková (Bělorusko)
trojskok ženy – Liadagmis Poveaová (Kuba)
koule ženy – Auriol Dongmová (Portugalsko)

V 10 disciplínách došlo k překonání rekordu World Indoor Tour.

400 m muži – 45.34 – Michael Norman (USA)
800 m muži – 1:43.63 – Elliot Giles (Velká Británie)
3000 m muži – 7:24.98 – Getnet Wale (Etiopie)
60 m překážek muži – 7.29 – Grant Holloway (USA)
trojskok muži – 17.82 – Hugues Fabrice Zango (Burkina Faso)

400 m ženy – 50.21 – Shaunae Miller-Uibová (Bahamy)
800 m ženy – 1:58.19 – Habitam Alemuová (Etiopie)
1500 m ženy – 3:53.09 – Gudaf Tsegayová (Etiopie)
3000 m ženy – 8:22.65 – Gudaf Tsegayová (Etiopie)
koule ženy – 19.65 – Auriol Dongmová (Portugalsko)

Seriál World Indoor Tour se mohl těšit velmi dobré sledovanosti. Online nebo v televizi vidělo elitních pět mítinků celkem 16.1 milionu diváků. Nejsledovanějším závodem byla Toruň s 3.6 miliony diváky. Co se týká kvality výkonů, získal primát mítink ve francouzském Lievin.

Evropským vrcholem této halové sezóny byl jednoznačně kontinentální šampionát v polské Toruni. Nejvýraznějšími postavami byli švédský tyčkař Armand Duplantis, jenž překonal výkonem 605 centimetrů rekord mistrovství a norský běžec Jakob Ingebrigtsen, který získal běžecký double na tratích 1500 a 3000 metrů. Rekord šampionátu pak ještě překonaly časem 3:27.15 vítězné Nizozemky ve štafetě na 4x400 metrů. Celkem osm evropských mistrů zaznamenalo letošní nejlepší světový výkon. Šest z nich setrvalo v této pozici až do konce této halové sezóny. Česká výprava vybojovala v Toruni dva cenné kovy. Zlatého koulaře Tomáše Staňka doplnila stříbrná štafeta mužů na 4x400 metrů.

V zámoří mívá tradičně špičkovou kvalitu americké univerzitní mistrovství, což se potvrdilo i letos. O nové objevy nebyla nouze. Jedním z nich byl teprve jedenadvacetiletý Američan JuVaugh Harrison, jenž nejprve ovládl soutěž výškařů výkonem 230 centimetrů a následně byl nejlepší i v dálkařském sektoru, kde dolétl na 845 centimetrů, čímž se zařadil na osmé místo historických světových tabulek. Jen 14 setin na halový světový rekord svého krajana Michaela Normana ztratil na čtvrtce časem 44.71 další mladíček ze Spojených států Noah Williams a je čtvrtým nejrychlejším mužem halové historie na této distanci. Do TOP 5 historie se dostala také vítězka dvoustovky Abby Steinerová, která dělí časem 22.38 právě tuto pozici. O jedno místo níže je ve stejné statistice vítěz mužského závodu na 200 metrů Matt Boling (20.19).

Činili se také další mladí atleti a atletky. Juniorský světový rekord na osmistovce žen byl překonán dokonce dvakrát. Britka Kelly Hodgkinsonová se stala první juniorkou, která zvládla tuto trať v hale pod dvě minuty. Ve Vídni zaběhla 1:59.03. Rekord však měla ve svém držení jen necelý měsíc. Poté byla rychlejší Američanka Athing Muová, která ho srazila na 1:58.40. Italská dálkařka Larissa Iapichinová dolétla v Anconě na 691 centimetrů a překonala tak letitý juniorský světový rekord legendární Němky Heike Drechslerové ze sezóny 1983. Jamajská překážkářka Ackera Nugentová vyrovnala časem 7.91 rok staré juniorské světové maximum Američanky Grace Starkové. Belgický vícebojař Jente Hauttekeete se stal prvním, který překonal v juniorském sedmiboji hranici 6000 bodů, když jich ve Frankfurtu posbíral 6062.

V uplynulých týdnech se nebývale dařilo zejména běžeckým disciplínám. Britský půlkař Elliot Giles se svým časem 1:43.63 z Toruně zařadil na druhé místo historických světových tabulek za dánského světového rekordmana Wilsona Kipketera. Nový evropský rekord na trati 1500 metrů 3:31.80 zaběhl Nor Jakob Ingebrigtsen. Druhým mužem historie se stal v Lievin na trati 3000 metrů Etiopan Getnet Wale. Na světový rekord Keňana Daniela Komena ztratil časem 7:24.98 pouhých osm setin. Hned za Walem je v historických statistikách druhý z Lievin Selemon Barega za 7:26.10.

Vůbec poprvé v historii se stalo, že dokázali v průběhu jedné halové sezóny hned tři tyčkaři překonat šest metrů. Naprosto suverénní byl opět švédský světový rekordman Armand Duplantis, jenž prodloužil svou vítěznou sérii ve finálových závodech už na 21 klání. V hale letos závodil pětkrát (pokud nepočítáme kvalifikaci na HME) a ve čtyřech případech přeskočil šest metrů a více. Jeho letošní nejlepší halový světový výkon z mítinku v Bělehradě 610 centimetrů je devátým nejlepším v historii této disciplíny. K šestimetrovým skokům se vrátil také velezkušený Francouz Renaud Lavillenie, jenž tuto metu letos v hale zdolal dvakrát. V Aubiére zvládl 606 centimetrů, což je jeho nejlepší halový zápis od roku 2014, kdy v Doněcku překonal tehdejší halový svěťák Ukrajince Sergeje Bubky. Američan KC Lightfoot se pak stal třináctým šestimetrovým halovým tyčkařem, když vylepšil americký univerzitní rekord na rovných 600 centimetrů.

Čerstvému světovému rekordmanovi na šedesátce překážek Grantu Hollowayovi momentálně patří pět z osmi nejlepších výkonů historie této disciplíny a čtyř z nich dosáhl v průběhu letošní halové sezóny. K rekordnímu zápisu z Madridu 7.29 přidal ještě dvakrát 7.32 a jednou 7.35.

Také koulař Ryan Crouser přidal ke svému halového světovému rekordu 22.82 ještě jeden výjimečný výkon, když ve Fayetteville zaznamenal 22.66, což byla hodnota bývalého historického světového maxima Randyho Barnese.

Mladičká ukrajinská výškařka Jaroslava Mahučiková momentálně neohroženě kraluje své disciplíně a dokázala to i v Banské Bystrici, kde vylepšila ukrajinský národní rekord na 206 centimetrů a posunula se tak již na dělené třetí místo historických světových tabulek.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout