Janků posvětil poločas EP olympijským A limitem

Aktuality
středa 23. listopadu 2011
Na pěti místech Starého kontinentu probíhá Evropský pohár, který je současně kvalifikací pro ME družstev 2009. Češi bojují v portugalské Leirii.

Letošní tročník EP je specifický v tom, že nezáleží tolik na umístění družstev ve skupině, ale především na absolutní hodnotě jednotlivých výkonů každého z atletů. Nejlepších 12 týmů v součtu obou kategorií se příští rok utká při premiéře ME družstev, které nahradí EP.

Nejen z tohoto pohledu je českým premiantem výškař Tomáš Janků, který ve výšce skočil olympijský A limit 230 cm. "Věděl jsem, že mám formu, jenom mě zaskočili soupeři, kteří byli slabší, než jsem čekal a hrozilo, že v sektoru budu dlouho skákat sám. Tak jsem se naštval, a když skončili na 221 cm, dal jsem si rovnou na stojany 230 cm," popsal vicemistr Evropy z Göteborgu 2006. Taktika se mu vydařila, olympijský A limit skočil hned napoprvé. "Řekl jsem si, že už prostě dál nechci skákat na limit. Dobře jsem se zkoncentroval, a ikdyž ten skok nebyl úplně ideální, stačil. Pokusy výše už byly zbrklé." I tak ovšem zářil spokojeností. "Limit přišel v přesně ten správný čas. Nyní sice budu dál závodit, ale jen z tréninku. Další skutečný závod pro mě přijde až na olympiádě v Pekingu," dodal.  

Mistryně světa v oštěpu Barbora Špotáková potvrdila své kvality, když poslala své náčiní do vzdálenosti 63.79 m a soupeřky nechala daleko za sebou. Nejvíce se jí na 4 metry přiblížila Portugalka Silvia Cruzová.


foto: graf.cz


Ani Věra Cechlová neměla problémy s výhrou v soutěži diskařek. Své soupeřky v Leirii porazila o více než pět metrů, když své náčiní poslala do vzdálenosti 60.84 m. "Dost se tu točil vítr. První tři hody byly z mé strany dost opatrné, do čtvrtého jsem šla opravdu naplno, ale nohy mi utekly, já nedotočila a disk skončil v kleci," popsala svůj závod.


foto: graf.cz



Česká rekordmanka Zuzana Hejnová předčila své lokální soupeřky a přesvědčivě vyhrála v čase 56.16. Ondřej Daněk byl na téže trati obdobně úspěšný, zvítězil za 50.18. 

Dílčí vítězství si připsal také mílař Michal Šneberger, který nastoupil na úrovni 150 metrů do cíle a cíl protal jako první v čase 3:43.15. "Vypadalo to, že závod bude spíše pochod, naštěstí se zrychlilo a ten čas není tak zlý. Já jsem si chtěl zvednout sebevědomí a dokázat si, že se můžu spolehnout na finiš, a to se povedlo," líčil Šneberger, který dle svých slov cítí, že se dostává do formy. "Začínám se probouzet, jen už bohužel nemám závody na to, abych zaběhl opravdu rychlý čas. Všechno budu směřovat na 20.7., kdy je v Belgii patnáctistovka s kvalitním obsazením," dodal.  

Mužská reprezentační štafeta ve složení Milo, Schiller, Šulc a Vojtík jen těsně prohrála s Portugalci, za které finišoval Obikwelu, a doběhla druhá v kvalitním čase 39.55.   


foto: graf.cz



Trojskokanka Martina Šestáková obsadila druhé místo výkonem 13.42 ve třetí sérii. Její ostatní skoky měly hodnotu 13.20, 13.30 a 13.11 m. "Cítila jsem se dobře, jenom nechápu, proč s přešlapy a nedošlapy skáču daleko, a z prkna o mnoho méně. Ale dneska jsem hodně kazila technicky," přiznala svěřenkyně Michala Pogányho.  V sektoru zvítězila  Španělka Carlota Castrejanová za 13.81 m.

Také druhý byl mezi čtvrtkaři Rudolf Götz, který finišoval v čase 47.27, půl vteřiny za Belgičanem Kevinem Borleem.  

Sprinterka Kateřina Čechová se v souboji se slavnou Belgičankou Kim Gaevartovou vzepjala k výkonu 11.70, se kterým doběhla pátá, zatímco Gaevartová zaznamenala na prvním místě čas 11.36. Lukáš Milo se zase pasoval s portugalským mistrem Evropy Francisem Obikwelu (vítěz za 10.16). I on obstál se ctí, doběhl pátý v čase 10.45.   


foto: graf.cz



Podle průběžného porovnání, které EAA zveřejňuje na svých stránkách (viz odkaz níže), se Češi dle očekávání pohybují v blízkosti elitní 12ky, která bude příští rok bojovat o tituly z ME družstev. Po osmi mužských a 9 ženských disciplínách byli 13.    

Ve skupině se v polovině soutěže muži drží na druhém místě s 58 b, o 3 b za domácími Portugalci. Třetí Nizozemci mají 53 b. Následují Finové 43, Belgičané  42, Rakušané 39, Bělorusové 36 a Norové 28. Ženám zatím vévodí Španělky (64) před Češkami (57), Portugalkami (54), Belgičankami (53), Holanďankami (47), Litevkami (44), Finkami (38) a Irkami (37). 

Výsledky z Leirie, kde závodí Češi zde.

Průběžný stav kvalifikačního boje pro ME družstev 2009 zde.

FOTOGALERIE

foto: graf.cz


 

Adam Pražák

Fotogalerie

« Předchozí stránka
1 2