přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. listopadu 2016, 15:09

Jako první hala. Pardubice promění svou sportovní podobu

Východočeská metropole v úterý zveřejnila výsledky mezinárodní urbanisticko-architektonické soutěže „Dukla sportovní“. Vítězný návrh pařížského ateliéru CMJN podle poroty nejlépe naplnil celkový koncept, což zahrnuje možnost budovat sportovní areál na etapy. V první fázi se dostane na atletickou halu, v následujících letech pak spolu s dalšími sportovišti i na atletický stadion.

V cílovém stavu mají být v osmihektarovém areálu vybudovány atletická hala s dvěstěmetrovým oválem a kapacitou hlediště minimálně pět set míst, multifunkční sportovní hala pro více než dva a půl tisíce diváků, gymnastická tělocvična, sály pro úpolové sporty, posilovna, vnitřní běžecký okruh; nafukovací hala by měla být přestavěna na halu pro míčové sporty a chybět by v areálu nemělo ani nové zázemí pro venkovní atletické hřiště.

Kromě požadavků, co všechno by měl areál svým uživatelům nabídnout, byla podmínkou návrhů fázovatelnost výstavby. „Největší sportovní areál o rozloze téměř 80 tisíc metrů čtverečních na Dukle dostává jasnou a reálnou vizi rozvoje přesahující jedno volební období,“ pochvaluje si člen poroty a náměstek primátora Jakub Rychtecký.

„Na velmi perspektivní a cenné území jsme získali zajímavý pohled od architektů z celého světa. Vítězný návrh si nejlépe poradil se zadáním, a to nejen z pohledu potřebné etapizace budování moderního sportovního areálu plnícího parametry národního centra, ale i z pohledu provozního. Prvním krokem je výstavba kryté atletické haly a potřebného zázemí,“ zakončuje náměstek Rychtecké své vysvětlení z pohledu atletiky nejzajímavější zprávou.

„Těší mě, že v Pardubicích vznikne atletická hala a do budoucna i další atletická zařízení splňující normy IAAF, ale zároveň, že budou realizovány na základě návrhů od renomovaných architektů,“ pochvaluje si předseda ČAS Libor Varhaník. „Návrh se mi velmi líbí a těším se na realizaci. Jsme poctěni zároveň tím, že právě atletická hala je prvním z projektů, které se budou v rámci tohoto komplexu realizovat,“ dodává šéf svazu.

Anonymní soutěž ovládl francouzsko-český tým

Celkem 21 ateliérů ze 13 zemí světa se zúčastnilo první mezinárodní urbanisticko-architektonické soutěže v historii města Pardubic. Na východ Čech dorazily návrhy například z Velké Británie, Německa, Holandska, Taiwanu, Číny, Spojených států amerických nebo Portugalska. Soutěž byla zcela anonymní a porotci až do posledního hlasování neznali jména autorů jednotlivých návrhů, ale ani to, zda jsou z České republiky, nebo ne. „Podle nároků na honorář je vidět, že město nemusí mít strach poptat i zahraniční ateliéry,“ vysvětluje náměstkyně primátora a členka poroty Helena Dvořáčková a pochvaluje si spravedlivost anonymní soutěže.

Vítězný ateliér získal jako hlavní cenu odměnu ve výši 900 tisíc korun. Celkové náklady na soutěž byly 2,8 milionu korun, které byly použity na odměny pro soutěžící i na jednání a odměny poroty, auditora soutěže, publicitu a další aktivity. „Město si díky této soutěži mohlo vybírat z práce 90 architektů, urbanistů a inženýrů z 21 ateliérů, kteří v prvním a druhém kole na svých návrzích odpracovali více než 40 tisíc hodin práce. Vybrat si tak mohlo skutečně ten nejlepší návrh,“ zdůrazňuje Igor Kovačevič z Centra pro středoevropskou architekturu, jenž se společně s městem podílel na organizaci soutěže.

I přes vysokou kvalitu většiny soutěžních návrhů bylo rozhodnutí poroty v závěru jednomyslné. „Z našeho pohledu si (vítěz) se zadáním poradil nejlépe. Jsem upřímně přesvědčený, že město získává silného a kvalitního partnera, se kterým se mu podaří proměnit tuto část v moderní sportoviště,“ uvedl předseda poroty Saša Begović z Chorvatska, který si pochvaloval početnou zahraniční konkurenci.

Ačkoli vítěz pochází z francouzské metropole, přizval ke spolupráci i české partnery, konkrétně AED project a Terra Florida z Prahy. Zároveň se tak na výsledku projektu Atelieru CMJN, s.a.r.l., jenž vedli François Lepeytre, Gaël Brulé, podílel ze všech finalistů soutěže nejpočetnější, 13členný tým. Především se však „šampioni“ nejlépe popasovali se zadáním, na kterém pracovali společně se sportovními kluby a veřejností od roku 2014. „Projekt je navržený s ambicí povýšit Duklu sportovní na úroveň národní důležitosti,“ říkají sami autoři. 

Areál se bude skládat jako „puzzle“

Podle francouzského dua projekt „začíná začleněním širšího náměstíčka vedoucího k hlavnímu vchodu. Tento velkorysý prostor dodává tomuto důležitému zařízení nový, moderní a dynamický vzhled. Celkové uspořádání je rozvrženo kolem velké vstupní haly, jejíž centrální poloha umožňuje skvělou efektivitu. Koncepci provází duch jednoduchosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí. Cílem projektu je vytvoření přirozeného a zdravého terénu a architektury násobící pocit pohody uživatelů,“ popisují autoři vítězného návrhu François Lepeytre a Gaël Brulé.

Členové mezinárodní poroty na vítězném návrhu od počátku vysoko hodnotili racionální definování organizace areálu, navíc prý ve druhém kole projekt „velice kvalitně dopracovali“. Porota ocenila také hlavní vstupní prostranství v centrálním bodě areálu, které je dobře dimenzovaným a chytře položeným náměstím, jež má svou roli v každé fázi fungování areálu. „Architektonická soutěž dokazuje, že stejný úkol, stejná věc se dá pojmout a ztvárnit stokrát jinak. Vždy originálně se zachováním funkčnosti prostoru. Jsem rád, že jsme se v případě sportovního areálu na Dukle vydali touto cestou,“ říká primátor města a člen poroty Martin Charvát.

Město si přitom uvědomuje, že není možné všechna navržená sportoviště postavit v průběhu deseti či patnácti let. Vzhledem k velikosti areálu se ale rozhodlo navrhnout prostřednictvím soutěže jeho budoucí podobu, zafixovat jednotlivé objekty na svých místech a jednotlivé dílky tohoto „puzzle“ realizovat postupně. „Bude pak vždy na aktuální shodě politické, sportovní i laické veřejnosti, která etapa dostane v určitém období prioritu,“ říká manažer projektu Miroslav Janovský.

„Rád bych představitele Pardubic ocenil za to, že k výběru projektu zvolili tento přístup,“ doplňuje nizozemský člen poroty Erik Moederscheim. „Dokazuje to odvahu zkusit něco nového a doufám, že jim tento elán vydrží. Doporučil bych tedy, aby se přesně toto snažili uchovat – energii, se kterou dovedou tento jedinečný a poměrně rozsáhlý projekt úspěšně do cílové rovinky,“ dodává Moederscheim a souhlasí s ním i další porotci.

Nejprve hala, časem i stadion

Pardubice budou nyní jednat s vítěznou firmou o uzavření smlouvy o dílo. Cílem je zahájit projekční práce na začátku příštího roku. Výstupem by mělo být zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí pro celý areál a všech stupňů projektové dokumentace pro první etapu, tedy atletickou halu s nezbytným zázemím. „Lehký, dřevěný a oblý objekt, přenáší dynamiku sportování na celou čtvrť. Jeho tvar umožňuje bezproblémové začlenění do okolí a současně skýtá výhled z různých úhlů na vnější sportoviště,“ říkají o něm François Lepeytre a Gaël Brulé.

Veřejnost se s budoucí podobou areálu na Dukle a také se všemi došlými návrhy má možnost seznámit na výstavě v Galerii města Pardubic, která proběhne od 9. do 20. listopadu.

Výsledky soutěže

1. cena
Atelier CMJN, s.a.r.l.
Sídlo: 17 rue Froment, 750 11 Paris, France
a
AED project, a.s.
Sídlo: Pod Radnicí 1235/2a, Praha 5
a
Terra Florida, v.o.s.
Sídlo: Grafická 20, 150 00Praha 5
Autoři: François Lepeytre, Gaël Brulé; spolupráce: Hector Hernandez, Marisa Benedetti, Martin Roynard, Aleš Marek, Ondřej Šperl, Tomáš Hajdu, Jan Šulcek, Helena Holakovská, Zuzana Hlasivcová, Lada Veselá, Radka Šimková
Odměna ve výši 900. 000 Kč. 

2. cena
Studený architekti, s.r.o.
Sídlo: Partizánska 33, 811 03 Bratislava, Slovenská republika
Autoři: Ján Studený, Peter Stec, Maroš Bátora, Marián Počúch
Odměna ve výši 600.000 Kč.

3. cena ve výši 400.000 Kč udělena nebyla.

 

Tisková zpráva města Pardubice, edit M. Procházka

Vytisknout