přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. ledna 2022, 19:34

Jablonecká hala potvrdila svou kvalitu

Na severu Čech se uskutečnil 49. ročník tradičního mezinárodního mítinku Jablonecká hala, který opět nabídl velmi zajímavou atletickou podívanou plnou skvělých výkonů na sprinterské rovince i v sektorech technických disciplín.

Pro Tomáše Staňka byla Jablonecká hala prvním startem v letošní sezóně a úřadující halový evropský šampion si při něm nevedl vůbec špatně. Prvním měřeným pokusem zaznamenal 20.06. Následně přišlo zlepšení na 20.38 a nejdelší pokus pak předvedl ve čtvrté sérii, kdy jeho náčiní dopadlo na 21.18. Další jedenadvacetimetrový vrh pak předvedl ještě pátým pokusem, když poslal kouli do vzdálenosti 21.04. Soutěži dle očekávaní jasně dominoval. Druhý byl jeho tréninkový kolega ze skupiny Petra Stehlíka David Tupý. Finalista loňského ME do 23 let zapsal nejlépe 16.94.

O velmi příjemné překvapení se postarala na šedesátce překážek Helena Jiranová. Nešlo až tak o to, že zvítězila, ale v jakém výkonu svého prvenství dosáhla. Už v rozběhu si vylepšila dva roky starý osobák právě z tohoto mítinku o šest setin na 8.14, čímž zaběhla entry standard pro start na halovém mistrovství světa v Bělehradě. Ve finále ho pak ještě výrazně srazila až na 8.07, což je nejrychlejší český čas na této distanci za posledních devět let. Jiranová se jím vyhoupla už na třetí příčku historických národních tabulek. Těsný duel o druhé místo vyzněl lépe pro Ukrajinku Natalii Jurčukovou (8.24) před Markétou Štolovou (8.25, v rozběhu 8.24). Nad mužskými překážkami byl nejrychlejší Adam Sebastian Helcelet, jenž jako jediný stlačil svůj čas pod osm vteřin, konkrétně mu časomíra v cíli ukázala 7.96. K tomu ještě otestoval svou formu v koulařském kruhu, kde si vylepšil sezónní maximum na 15.07.

Ve finále šedesátky si to rozdali v dalším z tradičních soubojů Jan Veleba a Zdeněk Stromšík. V něm byl tentokrát rychlejší Veleba, jenž zaběhl při své letošní závodní premiéře 6.68, a to je jen tři setiny za jeho osobním maximem. Stromšík se předkláněl do cíle o dvě setiny později a čas 6.70 pro něj znamená posunutí sezónního výkonu z Ostravy. Objevem závodu byl beze sporu junior Filip Jarolímek, který si výrazně vylepšil osobák až na 6.75, díky čemuž se dostal na třetí pozici historických statistik kategorie do 20 let. Dobrou rychlostní formu potvrdil osobním rekordem 6.79 také Jan Jirka. Tohoto výkonu dosáhl v rozběhu a ve finále byl jen o setinu pomalejší.

Mezi ženami neměla konkurenci Nikola Bendová. Ta svůj návrat na závodní dráhu po zranění ozdobila už v rozběhu osobním rekordem 7.35. O tři setiny tak překonala svůj dva roky starý zápis. Ve finále pak jasně kralovala za 7.36. Druhá byla Natálie Kožuškaničová za 7.50 (v rozběhu 7.49) a třetí skončila mladá Slovenka Viktoria Forsterová v čase 7.52 (v rozběhu 7.50).

Soutěž dálkařů patřila Radku Juškovi. Také pro něj se jednalo o letošní první start. Český rekordman dolétl nejdále ve třetí sérii na 784 centimetrů. V dalším pořadí ho s velkým odstupem následovala britská dvojice Samuel Khogali (743) a Efé Uwaifo (734). Jedinou dálkařkou, která se dostala přes šest metrů byla Michaela Kučerová. Vyhrála za 608 centimetrů.

V tyči mužů rozhodoval o vítězi až lepší zápis. Matěj Ščerba a Dán Bárta zdolali shodně druhým pokusem 535 centimetrů. Ščerba byl ovšem do té doby naprosto čistý, a tak se mohl těšit z jabloneckého primátu. Důvod k radosti měl také třetí Jiří Sýkora, jenž si skočil absolutní osobní rekord 505. Stejnou hodnotu pokořil také Jan Kudlička. Potřeboval k tomu ovšem na rozdíl od našeho vícebojaře více pokusů. Sýkora si proběhl také hladkou šedesátku za 7.05.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben

Vytisknout