přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. března 2012, 16:35

Rekord Dobryňské, paráda českých atletů

V Istanbulu skončila první třetina halového MS a při rozdělování dvou sad medailí už přišly i mimořádné výkony. Především pak souboj sedmibojařek, v němž poprvé padla pětitisícová hranice. Náramně se dařilo také našim reprezentantům, večer si zítřejší finálovou účast zajistili čtvrtkaři Rosolová a Maslák, do dalšího kola postoupila překážkářka Škrobáková a výborně si vede také sedmibojař Helcelet, jenž po čtyřech disciplínách drží čtvrtou pozici.

K velmi napínavému závěru směřovala soutěž pětibojařek po dálce, kde soupeřkám výrazně ulétla Ukrajinka Natalia Dobryňská (6.57) a poskočila na první místo s náskokem 87 bodů na průběžně druhou Litevku Austru Skujyteovou. Naopak do té doby vedoucí Jessica Ennisová se po podprůměrném výkonu 619 cm propadla až na třetí místo. Britka na osmistovce pořádně zabrala a vyhrála v osobáku 2:08.09 a svým součtem 4965 bodů překonala vlastní rekord šampionátu. Jenže také Dobryňské se podařilo vylepšit si nejlepší půlkařský čas (2:11.15) a nakonec se jí jako první ženě podařilo v halovém pětiboji překonat hranici 5000 bodů, k nimž přidala 13 navrch. Zlato tak získala ve světovém rekordu! Bronzovou příčku bezpečně udržela Skujyteová za 4802, byť byla jasně nejpomalejší v poslední disciplíně. Úřadující mistryně světa pod otevřeným nebem Ruska Černovová skončila pátá se stejným bodovým ziskem ale za Polkou Tymiňskou (4725).

Parádní bitvu předvedli také koulaři. Finále otevřeli mistr světa z Tegu David Storl osobním rekordem 21.88 metru a Američan Ryan Whiting vrhem dlouhým 21.52 m, v druhé sérii se do madilové bitvy připojili Polák Tomasz Majewski a Whitingův krajan Reese Hoffa. Majewski dokázal ještě přidat ve pátých pokusech a národní rekord tím posunul na 21.72, stačilo mu to nakonec "pouze" na třetí pozici, Hoffa skončil i kvůli dalekému, ale přešlápnutému pokusu bez medaile. Zlato vylovil z rozbouřené řeky díky výkonu roku rovných 22 metrů Američan Whiting, na Němce Storla zbylo stříbro.

Oba čtvrtkaři do medialové bitvy, Helcelet zatím čtvrtý, Škrobáková do semifinále

Prvním, kdo si z české výpravy zajistil účast mezi nejlepšími, se stala čtvrtkařka Denisa Rosolová. V semifinále se jí podařilo seběhnout na třetí pozici, kterou držela až do cílové rovinky. V ní zaútočila na druhou, postupovou, což se jí (za vítěznou Britkou Coxovou) podařilo a svěřenkyně Martiny Blažkové dosáhla výkonu 52.78. "Holky to strašně nakoply, já chtěla jít na první místo, ale pak jsem radši zvolnila, abych měla síly na závěr. A to se povedlo." pochvalovala si Rosolová a přiznala, že dnes to bylo hdoně náročné. "V závěru jsem nic jsem nepošetřila. Pokusím se jít co nejdřív spát, ať naberu síly na zítra. Kdyby z toho bylo třetí místo, budu nadšená," řekla v reakci na to, že dnes byla v rozběhu první, v semifinále druhá. "Ale holky jsou dobře připravené, bude to hodně těžké," věděla Rosolová. Nejrychlejší ze zítřejších finalistek, mezi nimiž chybí objev sezony Jamajčanka Hallová či vítězka rozběhů Pyhydaová, byla s časem setinu pod 51 vteřin Američanka Richards-Rossová.

Bez bázně a hany, tak se vydal Pavel Maslák na svou semifinálovou čtvrtku. Sbíhal první před úřadujícím mistrem světa Brownem a i když jej nakonec v cílové rovince bahamský sprinter předstihl, nikomu dalšímu se to nepodařilo a svěřenec Dalibora Kupky se tak objeví v zítřejším boji o medaile. Maslákův čas: 46.49. "Bylo to hodně náročné, chtěl jsem ale jít z prvního místa, což se tak úplně nepovedlo. Po dvoustovce jsem zvolnil, aby mi zbyly síly na konec a asi jsem udělal špatně. Byla za 21.45? To jsem měl udržet," kroutil hlavou 21letý sprinter a vysvětlil důvody mírného zklamání: "Na finále jsem si věřil hodně, ale nechtěl jsem to nikde rozhlašovat, aby si lidé nemysleli, že jsem namyšlený. Tušil jsem, že to řada favoritů pokazí." A o co se pokusí Maslák zítra? "Poběžím co nejrychlejc," slíbil lakonicky. S nejrychlejší časem 45.94 jde do finále Brownův krajan Pinder, mezi šesticí nechybí ani Grenaďan James, naopak neprošel ani jeden z Američanů.

Americký vícebojař Eaton učinil další dva kroky ke světovému rekordu. V kouli dosáhl nejlepšího výkonu v sezoně 14.56 a totéž se mu podařilo ve výšce díky 203 centimetrům. Průběžné druhé místo si nejprve výkonem 15.24 upevnil Ukrajinec Kasjanov, poté udržel i přes slabších 197. Naopak Adam Sebastian Helcelet poslal koulařské náčiní do vzdálenosti 14.04 m, zato zazářil ve výšce, kterou díky osobnímu rekordu 206 cm vyhrál spolu Kubáncem Suárezem. Svěřenec Tomáše Dvořáka nejenže udržel po prvním dni slibnou čtvrtou pozici, ba dokonce se dotáhl součtem 3277 na 12 bodů za prozatím třetího Rusa Lukjaněnka. Právě Helceletův kouč a šéftrenér v jedné osobě zhodnotil první den českého mladíka: "Adam bojuje. Nic nepokazil a ve výšce si udělal osobák. Na tak velké soutěži se otrkává a zatím se s tím pere slušně. Že je 12 bodů od medaile? Všichni vědí, že po čtyřech disciplínách sedmiboje to nic neznamená."

Překážkářka Lucie Škrobáková se ve svém rozběhu za jasnou vítězkou Britkou Porterovou (8.00) ocitla v jedné lini se čtyřmi soupeřkami, které se vešly do pouhých dvou setin. Nakonec skončila pátá a její výkon 8.20 se dostal mezi kvartet sprinterek postupujících na čas. "Pořád jsem byla pozadu a zatahovala až v závěru. Hlavně že je to nakonec postup, čas je jedno. Zítra se pokusím poprat o finále. Kromě Pearsonové, která je úplně jinde, se mi nezdá, že by holky běhaly kdovíjak rychle. Ale ty nejlepší se asi šetří," uvažovala svěřenkyně Jany Jílkové a potvrdila, že v Ataköy areně není zrovna jednoduché správně vyběhnout. "Se starty je opravdu problém. Výstřel je tu slyšet dvakrát. Prvně téměř neznatelně zezadu, a pak hlasitěji odrazem ze střechy. Proto si někteří myslí, že jde o signalizaci ulitého startu. Ale já na to byla upozorněna, abych reagovala hned napoprvé a nenechala se zviklat, že budou případně foukat píšťalkou," přiblížila svou zkušenost s ošemetnou věcí Škrobáková. Tentokrát na podivné zvuky v hale doplatily třeba Američanka Castlinová či Jamajčanka Dixonová. Naopak suverénně si počínala Australanka Pearsonová, nejrychlejší se 7.85.

Potíže se slyšitelností startů se pochopitelně dotkly i sprinterů na hladké šedesátce. Podle prohlášení závodníků je problém s ozvučením. "Někteří slyší výstřel dřív než ostatní a to je nefér výhoda," čertil se například Jamajčan Carter, byť se do semifinále probojoval. Nejlepších výkonů v této ruletě dosáhli časem 6.64 Španěl Rodriguez a Američan Gatlin.    

Mílařky bojovaly rovnou o finále a v porovnání mělo jejich postupové síto poměrně velká oka. Z 15 jich do bojů o medaile mohlo jít devět. Za těchto okolností stačil k postupu i čas 4:11.64. Nejrychlejší byla Maročanka Alaoui Selsouliová s 4:08.56. O finálovou dvanáctku se hrálo na mužské trojce, všichni hlavní favorité, včetně Brita Faraha či Američana Lagata si postup zajistili, nejlepšího času však dosáhl Keňan Soi (7:49.48). Kvalifikace dálkařů potvrdila, že letos bylo zatím mimořádných výkonů po skrovnu, výkonem roku 828 cm totiž zvítězil Brazilec Vinicius da Silva a za ním už stačily na postup i skoky kolem osmi metrů a nejméně dokonce jen 789 cm.

Výsledky

Fotogalerie Aleše Gräfa (www.graf.cz)


Michal Procházka, Adam Pražák, foto: graf.cz

Vytisknout