přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. ledna 2012, 14:24

Britka útočila na rekord Isinbajevové

Zatímco bývalá vládkyně tyčky Jelena Isinbajevová předvedla při své letošní závodní premiéře ve Volgogradu „jen“ 470 cm, ve Francii poskočila Holly Bleasdalová úspěchem na 487 cm na druhou příčku historických tabulek.

Kde že jsou doby, kdy každý start Jeleny Isinbajevové znamenal celosvětovou pohotovost! Zanedlouho třicetiletá Ruska se zadrhla v lámání rekordů a po řadě zklamání na vrcholných akcích zůstává snad jedinou osobou, která o ní dosud mluví jako o nejlepší tyčkařce současnosti, ona sama. Nic na tom zatím nemění ani obnovená spolupráce s Jevgenijem Trofinovem, který ji před lety přivedl na vrchol, než mu utekla k věhlasnějšímu Petrovovi. Při loňském šampionátu v Tegu opět zůstala pod pódiem a ani výkonnostně dosud nejeví známky kdovíjakého zlepšení.

Premiéru v letošní halové sezoně si odbyla na sebe nevídaně brzy. V rodném Volgogradu, kde po italském intermezzu opět trénuje, vyhrála sobotní Pohár Gubernátora. Stačilo jí k tomu 470 cm, které prý skočila s velkou rezervou. Pokusy o 10 cm výše však již úspěšné nebyly. „Problém určitě nebyl ve fyzické připravenosti. Spíš jsem si tu a tam nepohlídala chybné stereotypy v technice a také jsem se dost prala s výběrem správných tyčí a nevyrovnaným rozběhem. Buď jsem nedobíhala, nebo přebíhala,“ popsala Isinbajevová pro webové stránky ruské atletické federace.

Sama je se svým letošním debutem spokojená. Tedy můžeme-li věřit jejím slovům. „Je to výsledek, od kterého se lze odrazit. Dlouho jsem nezávodila a teď je třeba skákat a skákat,“ řekla s tím, že se cítí na brzké zlepšení. V prosinci prý na tréninku skočila 501 cm, což by byl nový světový rekord.

Raketové zlepšení Bleasdalové

Isinbajevová však musí počítat s tím, že i konkurence sílí. Nejčerstvěji to senzačním způsobem dokázala teprve dvacetiletá Britka Holly Bleasdalová, která si během jediné soutěže ve Villeurbanne nedaleko Lyonu vylepšila osobní rekord o 16 cm a výkonem 4.87 se zařadila na druhou příčku historických tabulek právě za Isinbajevovou.

V nastalé euforii si bronzová medailistka z MSJ 2010 dokonce vyzkoušela tři, zatím neúspěšné, útoky na světový rekord. "Dvakrát jsem proběhla, ale jeden pokus byl velmi dobrý. Jsem za tu nečekanou šanci ráda, ale věřím, že příště na to budu lépe připravena po mentální stránce,” líčila pro IAAF Bleasdalová, ještě uhranutá z bouřlivé atmosféry v hale, která její skoky provázela.

Výkon Bleasdalové patří mezi nejlepší historie i ve srovnání s venkovními statistikami. Výše skočily vedle Isinbajevové už pouze Aneričanka Jenny Suhrová a další Ruska Světlana Feofanovová.

Adam Pražák

Vytisknout