přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. prosince 2010, 14:41

Hvězdy pro Moravu: Friedrichová a Uchov

Organizátoři Moravské výškařské tour, která na konci ledna už posedmé spojí skokanské mítinky v Třinci a Hustopečích, ohlásili první elitní závodníky.

Poslední ročník byl pro Moravskou tour velmi vydařený. Světová atletka letošního roku Blanka Vlašičová ozdobila mítink v Třinci dvoumetrovým skokem (2.01) a v mužské kategorii posunul dokonce oba rekordy mítinků pozdější halový mistr světa a výškařský vítěz Diamantové ligy Ivan Uchov. Osobitě skákající Rus si přitom zdejší závody natolik oblíbil, že se chystá přijet znovu. „Miluju Hustopeče, vždy tam skáču vysoko. Příští rok chci obhájit svoji pozici světové jedničky, vyhrát HME v Paříži a půjde-li to, skočit v sezoně znova 240 cm. I na Moravě jsou skvělé povrchy, tak se nechme překvapit,“ vzkázal Uchov, který bude na tour startovat už popáté.

Roli ženské hlavní hvězdy obstará Němka Ariane Friedrichová. Ani pro úřadující halovou mistryni Evropy a bronzovou z posledních MS a ME to nebude premiéra. „V posledních třech letech  jsem vždy začínala s mezinárodními mítinky v Hustopečích. A proto se tam ráda vracím. Znám to tam a vím, že se tam dá skočit vysoko," prohlásila Friedrichová s tím, že momentálně jde všechno v jejím tréninku podle plánu a s plnou vervou se připravuje na halovou sezonu.

Pro třineckou Beskydskou laťku se organizátorům podařilo získat stříbrnou z ME v Barceloně, Švédku Emmu Greenovou, a halového vicemistra Evropy Alexeja Dmitrika z Ruska. Na startu obou mítinků by pak neměla chybět ani česká špička. "Na Moravskou výškařskou tour se velice těším, oba mítinky mám ráda a Hustopečské skákání je jeden z mých nejoblíbenějších mítinků vůbec. Je příjemné zazávodit si ve vynikající konkurenci, v domácím prostředí a s podporou domácího publika," prohlásila třeba Iva Straková, jíž by měla v ženské kategorii doplnit Oldřiška Marešová. S dalšími kvalitními skokany a skokankami se jedná.

Rekordy:
Beskydská laťka, www.beskydskalatka.com 
RM: 234 Ivan Ukhov, RUS, 2010 – 201 Blanka Vlašičová, CRO, 2010

Hustopečské skákání, www.skakani.cz
RM: 237 Ivan Ukhov, RUS, 2010  - 200 Ariane Friedrichová, GER, 2009

Vítězové MVT
2005: Jaroslav Bába (ČR) 687 cm
2006: Svatoslav Ton (ČR) 233 cm a Iva Straková (ČR) 193 cm (rozhodl nejlepší výkon)
2007: Tomáš Janku (ČR) 680 cm a Marina Aitovová (Kaz.) 574 cm (součet tří výkonů, v tour byla ještě Ostravská laťka)
2008: Linus Thornblad (Švéd.) 464 cm a Barbora Laláková (ČR) 386 cm (součet dvou výkonů)
2009: Ivan Uchov (Rus.) 467 cm a Iva Straková (ČR) 387 cm
2010: Ivan Uchov (Rus.) 471 cm a Chaunte Howardová (USA) 384 cm

Další info na: www.moravskavyskarskatour.cz .

Adam Pražák

Vytisknout