přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. března 2018, 21:04

Hvězdné techniky i čtvrtka na „Tretře“

Halová sezóna teprve o uplynulém víkendu skončila a organizátoři 57. ročníku Zlaté tretry lákají na hvězdy toho největšího kalibru.

V koulařském sektoru se můžeme těšit na konkurenci, která může reálně útočit na dvaadvacetimetrovou hranici. Loňské vítězství bude obhajovat český rekordman a bronzový medailista z HMS v Birminghamu Tomáš Staněk. Proti němu se postaví úřadující světový šampion v hale i venku Tom Walsh z Nového Zélandu, jenž se v Birminghamu blýskl novým kontinentálním rekordem 22.31. „Věřím ve skvělou diváckou podporu a potom můžeme čekat i kvalitní výkony. Tomáš bude doma, ale já budu také ve skvělé formě, i když za sebou budu mít více závodů a také Hry Commonwealthu. Bude to těžký souboj,“ vzkázal Walsh. Třetím do party bude olympijský vítěz Ryan Crouser ze Spojených států, který HMS vynechal kvůli zranění prstu, ale momentálně se již připravuje na letní sezónu a mezi jeho ambice patří i překonání světového rekordu. Disponuje vynikajícím osobním maximem 22.65, což je zároveň i olympijský rekord. V ohrožení tak bude rekord mítinku, jehož hodnota je 21.77.

V závodě na 400 metrů zaklekne do bloků trojnásobný halový mistr světa Pavel Maslák. Bude to jeho třetí čtvrtka na Zlaté tretře. Mezi jeho soupeři by neměl chybět ani rychlý španělský rekordman Oscar Husillos, který původně letošní halové světové finále vyhrál, ale poté byl diskvalifikován za vyšlápnutí z dráhy. Odveta za Birmingham tak bude jistě zajímavou podívanou.

Také dálkařská soutěž slibuje světové výkony. Právě tato disciplína by mohla být jedním z vrcholu letošní Zlaté tretry. Skákat by totiž měl jihoafrický mistr světa z Londýna a suverén loňské sezóny Luvo Manyonga, který je též africkým rekordmanem. „Nemohu se startu v Ostravě dočkat. Slyšel jsem toho již hodně o tomto mítinku. Chtěl bych předvést co nejlepší výkon a zvítězit," řekl. Tuto ambici mu však bude chtít znepříjemnit jeho přemožitel z Birminghamu Juan Miguel Echevarria, který si právě na nedávném HMS odnesl titul halového světového šampiona. Českou nadějí pak bude národní rekordman Radek Juška. „Na Zlatou tretru se moc těším už z toho důvodu, že je to doma a budu se moci představit před českým publikem. Díváci v Ostravě jsou vždy skvělí a moc rád tam skáču,“ uvedl Juška. Jedním z nejstarších rekordů mítinku je právě ten dálkařský. Legendární Kubánec Ivan Pedroso dolétl v Ostravě v roce 1998 na 835 centimetrů, což je rozhodně v silách zmiňovaných borců.

Petr Jelínek, foto: ČAS - A. Gräf

Vytisknout