přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. února 2024, 21:15

Hustopeče viděly světový výkon roku

Na jihu Moravy proběhl 24. ročník tradičního výškařského mítinku Hustopečské skákání. V jeho rámci byl k vidění i letošní nejlepší světový výkon v kategorii mužů, kde zvítězil Američan Shelby McEwen. Mezi ženami kralovala Řekyně Tatiana Gusin. Jan Štefela byl pátý.

Jan Štefela nás před několika dny v Třinci potěšil vítězstvím na Beskydské laťce, kde svůj triumf ozdobil osobním rekordem 230 centimetrů. V Hustopečích doufal v jeho další vylepšení. Honza zahájil už na základní výšce 211 centimetrů, následných 216 vynechal a také na 221 centimetrech mu stačil ke zdolání této hodnoty jediný pokus. Poté přišlo na řadu 225. Tentokrát nejprve laťka spadla, ale druhý pokus už byl v podání našeho reprezentanta zdařený. Šfefela bohužel ale žádné další centimetry nepřidal, a tak při svém letošním šestém startu našel přemožitele. V Hustopečích byli konkrétně čtyři.

Souboj o vítězství nabídl letošní nejlepší světový výkon a dosáhli ho hned dva borci. Do čela letošních průběžných světových tabulek se posunuli Američan Shelby McEwen a jihokorejský reprezentant Sanghyeok Woo. Oba pokořili shodně 233 centimetrů napotřetí. Vítězem se však stal Shelby McEwen, jelikož na předešlých výškách ani jednou nezaváhal, zatímco Woo zaznamenal jeden křížek na 231 centimetrech a na svůj primát z roku 2022 tak nenavázal.

Českého vítěze mělo finále B, kde skočil nejvýše Marek Bahník, jenž si posunul hodnotu sezónního maxima na 220 centimetrů. Velmi spokojen mohl být také teprve dvacetiletý olomoucký talent Adam Tomášek, který si skočil osobák 217 centimetrů. Nejlepší českou závodnicí béčkového finále byla Zdara Pezinková za 182 centimetrů. Také ona ještě loni závodila v kategorii juniorů.

Hned trojí zastoupení jsme měli v závodě žen. Nejlépe si vedla Michaela Hrubá. Ta měla čistý zápis až do 183 centimetrů. Na 187 přišlo jedno zaváhání, ale napodruhé byla úspěšná. Další posun už bohužel nepřišel. Ač měla svěřenkyně Jaroslava Baby na 191 dva velmi nadějné pokusy, laťka se nakonec přeci jen poroučela k zemi. Michaela tak v celkovém pořadí obsadila šesté místo. Klára Krejčiříková si posunula hodnotu svého sezónního maxima na 183 centimetrů a dělila osmou příčku. Denisa Pešová se trápila. Podařilo se jí skočit pouze 178 a skončila čtrnáctá.

Stejně jako před několika dny na Beskydské laťce zvítězila Řekyně Tatiana Gusin, která se hned napoprvé přenesla přes 191 centimetrů. Druhé Ukrajince Yuliyi Chumachenko se to podařilo až třetím pokusem. Bronzovou pozici si podělily Litevka Airiné Palšyté s Polkou Paulinou Borys. Obě šly soutěží až do 187 naprosto čistě, ale 191 už bylo nad jejich síly.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Aleš Gräf

Vytisknout