přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. května 2019, 14:09

Holuša zahájí na MJO

Dnes v dopoledních hodinách proběhla druhá tisková konference k 26. ročníku Memoriálu Josefa Odložila, na které byli přítomní také mílař Jakub Holuša a oštěpař Vítězslav Veselý.

Český rekordman na trati 1500 metrů je jednou z tradičních hvězd Memoriálu Josefa Odložila. Několikanásobný medailista z velkých halových šampionátu se letos na start hlavní memoriálové disciplíny postaví již podvanácté a přiznává, že závod na počest naší mílařské legendy je pro něj srdcovou záležitostí. Holuša vynechal halovou sezónu kvůli únavové zlomenině v kyčli, která mu zkomplikovala jarní přípravu. Teprve včera se vrátil z více než dvouměsíčního tréninkového kempu v keňském Itenu. Dle vlastních slov se cítí velmi dobře a věří, že na domácím stadionu předvede kvalitní výkon. Kromě Holuši budou na startu také další dva borci s osobním rekordem pod 3:33. Jsou jimi Keňané Hillary Ngetich a Justus Soget. Rychlého závodu budou chtít využít také další dva čeští reprezentanti Filip Sasínek a Jan Friš.

Mužská oštěpařská soutěž bude jedním z klenotů letošního ročníku, na kterém nebude chybět ani někdejší světový šampion a dvojnásobný vítěz Diamantové ligy Vítězslav Veselý, jenž nadále úspěšně kombinuje závodní činnost s tou trenérskou. Zkušený oštěpař by rád využil domácího sektoru k výraznému vylepšení sezónního maxima. Pomoci by mu k tomu měla i špičková konkurence. Postaví se proti němu další čtyři soupeři s osobními rekordy přes 85 metrů v čele s jeho reprezentačním parťákem, stříbrným medailistou z mistrovství světa a držitelem dvou diamantových trofejí Jakubem Vadlejchem. České trio doplňuje také Jaroslav Jílek.

V koulařském kruhu se můžeme těšit na daleké vrhy. Domácímu publiku se představí český rekordman a trojnásobný medailista z posledních tří velkých halových šampionátů Tomáš Staněk. Největším soupeřem mu bude stříbrný olympijský medailista z Ria a mistr světa z Pekingu 2015 Američan Joe Kovacs, který se může pochlubit impozantním osobním rekordem 22.57. Dalších pět siláků ve startovní listině umí přes 21 metrů. Mezi nimi je i dvojnásobný bronzový medailista z HME Ladislav Prášil.

Dalším českým rekordmanem, na kterého se diváci na Julisce mohou těšit, je tyčkař Jan Kudlička. O triumf budou také usilovat například evropský šampion z Amsterdamu Robert Sobera nebo kvalitní Francouz Axel Chapelle.

Na stodesítce překážek se vrací africký rekordman Antonio Alkana. Kontinentální maximum zaběhl právě při svém vítězství na Memoriálu Josefa Odložila v roce 2017. Zároveň je držitelem rekordu mítinku. Špičkovou americkou překážkářskou školu zastupuje Freddie Crittenden (OR 13.27). Hlavní favoritkou ženských krátkých překážek bude Nigerijka Tobi Amusanová, jejíž osobní rekord má hodnotu 12.57.

Historické maximum mítinku by mohlo být ohroženo na trati 800 metrů žen. Žhavými kandidátkami na jeho překonání jsou Maročanka Malika Akkaouiová (OR 1:57.64) a Švýcarka Selina Büchelová (OR 1:57.95).

Petr Jelínek

Vytisknout