Holuša v první desítce na Evropském poháru v chůzi

neděle 18. května 2003
Trio českých reprezentantů se představilo na EP v v chůzi pro rok 2003 v seniorských kategoriích.

Barbora Dibelková byla jedinou ženou na dvacetikilometrové trati, mna stejné distanci mužů startoval Jiří Malysa a pro trať 50 km v ruských Čeboksarech se rozhodl letošní mistr České republiky na 20 km Miloš Holuša. Právě nejstarší z českých závodníků dosáhl nejvýraznějšího úspěchu, když v konkurenci 46 závodníků obsadil 9. místo. Holušův čas 3:58:05 je 65 vteřin za limitem A pro srpnové MS v Paříži, ale opavský rodák sijistou účast v Paříži vybojoval už v loňském roce, kdy v Turíně dosáhl času 3:56:30. Tímto výkonem se kvalifikoval i na EP.

Vytrvalecký závod mužů v Čeboksarech dokonale ovládli domácí reprezentanti, kteří obsadili všechny příčky na stupních vítězů. Prvenství získal German Skurygin časem 3:47:50, na druhém místě skončil Aleksej Vojevodin za 3:48:43 a třetí příčka patří Semjonu Lovkinovi. Rusové tak zároveň suverénně zvítězili v pořadí národů na padesátikilometrové trati nejnižším možným součtem 6 bodů.

Výkonnost Jiřího Malysy v této sezoně stále stoupá a dosavadního vrcholu dosáhla právě při Evropském poháru. Ostré závody na 20 km závodník SK Nové Město nad Metují absolvoval letos už čtyři. Po úvodních závodech v Dudincích a Poděbradech přišla kvalitní dvacítka v italském Sesto San Giovanni, kde Malysa splnil limit pro účast v Čeboksarech. Čtvrté vystoupení přineslo šestatřicetiletému chodci nejkvalitnější výkon 1:23:46, čímž v celkovém pořadí Evropského poháru na 20 km obsadil výborné 14. místo. Zároveň tímto výkonem splnil B limit na MS v Paříži. Na start mužské dvacítky v Čeboksarech se postavilo 68 závodníků.

Ještě devatenáctiletá Barbora Dibelková šla v Čeboksarech také velký závod. Až do samotného závěru na dvacetikilometrové trati útočila na osobní maximum 1:33:24, jehož dosáhla letos v únoru v ukrajinské Jevpatorii. Nakonec tento výkon těsně odolal, ale závodnice USK Praha časem 1:33:33 vybojovala cenné 23. místo na Evropském poháru.