přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. února 2014, 21:10

Holuša se postaral o druhý český rekord víkendu

Výtečnou formu na počátku sezony potvrdil Jakub Holuša v Irsku, napodobil tyčkařku Svobodovou, když vylepšil národní rekord na patnáctistovce, a zároveň se kvalifikoval i do Sopot. Denisa Rosolová si v Rusku posunula letošní nejlepší čas na čtvrtce. Druhý den pražských přeborů nové jméno pro HMS nepřinesl.

Běžec Jakub Holuša hodil za hlavu poněkud smolnou trojku z minulého víkendu v Bordeaux a dnes při mítinku v irském Athlonu zazářil na poloviční trati. Svěřenec Jiřího Sequenta (na foto při zisku stříbra na HMS v Istanbulu na trati 800 m) časem 3:38.79 vylepšil dosavadní devět let starý český rekord Michala Šnebergra o devět setin a zároveň tím hladce pokořil limit ČAS pro halové MS do Sopot. Vodič se staral o tempo do 800 m, pak jsem musel jít sám. A byl to výborný běh, ještě cítím rezervy, a kdybych se dostal do rychlého závodu, myslím, že rekord ještě můžu posunout,“ sdělil Jakub prostřednictvím facebookovské stránky své manažerské skupiny Top Athletics. „Nebylo to zpočátku extra rychlé. Prvních 400 m za 58, další kolo za 60, pak se v tom pokračovalo a já zabral na posledních 400 m. Je zde v Athloně krásná nová hala, s rychlým mondem,“ líčil Holuša radostné pocity ze začátku sezóny.

Rosolová má „SB“, v Moskvě záplava „WL“

Čtvrtkařka Denisa Rosolová se při mítinku IAAF Ruská zima zlepšila oproti předešlému startu v Bodreaux téměř o čtyři desetiny, z času 52.49 však radostí nejásala. „Tak jsem si zase myslela, že to bude daleko lepší... Jsem pěkně naštvaná. Asi má moje největší forma teprve přijít,“ napsala si svěřenkyně Martiny Blažkové na svůj oficiální Facebook. „Jediné povzbuzení, že jsem dala skoro vteřinu Američance, co minulý týden běžela pod 52 s,“ těšil Denisu skalp McCororyové. Dodejme, že Rosolová byla ve svém závodě třetí, v součtu s druhým ­během pak pátá.

Čtvrtka žen byla jednou z pět disciplín, v níž se v Moskvě přepisovalo čelo světových tabulek; zde se o to postarala Američanka Hastingsová s 51.69, před její krajanku, zmíněnou McCororyovou se dostala také vítězka běhu Rosolové Ruska Ryžovová (51.73). Nového lídra mají statistiky na šedesátce v Kubánci Pérezovi (6.49), na patnáctistovce, kde se jím stal Keňan S. Kiplagat (3:35.85) a ještě tři další v cíli pokořili dosavadní maximum, o plné dva decimetry pak poskočil nejdelší dálkařský výkon díky domácímu Měňkovovi (8.30). V nemistrovské šestistovce se úřadující mistr světa na 800 m Mohammed Aman postaral o třetí nejlepší čas historie 1:15.31 a od 15 let starého maxima Němce Motchebona zůstal Etiopan 19 setin. V ženské tyčce je na čele letošních statistik pořádně plno, když se Slovinka Šutejová stala už čtvrtou skokankou, která letos zdolala 471 cm. A ještě jeden výkon ze sektorů: ruský výškař Uchov tu zvládl výborných 236.

Výsledky

Pražský šampionát, den druhý

Nedělní program přeborů Prahy výpravu do Sopot nerozšířil, zmiňme alespoň nejlepší české výkony, které dnes viděla zrekonstruovaná Janderova hala ve Stromovce. Solidní půlku 1:50.15 zaběhl Miroslav Burian; na dvoustovce se prosadili Jan Jirka s 21.45 a slovenská hostka Alexandra Bezeková (23.97), z našich sprinterek byla nejrychlejší Barbora Procházková (24.11). Štafetové běhy 4x200 ovládli muži Slavie (1:27.54) a ženy USK (1:39.15), když v obou případech oddílové rekordy ČR zůstaly ušetřeny o něco málo více než jednu vteřinu (1.07 M, 1.22 Ž).

Výsledky

Michal Procházka, foto: graf.cz

Vytisknout