přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. února 2011, 22:51

Holuša do Paříže, Šebrle má nakročeno

Souboj hvězd ve Stuttgartu vyzněl lépe pro Olivera, tamtéž půlkař Holuša zaokrouhlil počet členů výpravy pro HME na deset. V Tallinnu načal sedmibojař Šebrle velmi dobře útok na start na halovém vrcholu sezony.

Na šedesátce s překážkami se ve Stuttgartu odehrál očekávaný souboj světového rekordmana na stodesítce s loňským králem Diamantové ligy. Dayron Robles i David Oliver navnadili již vítězstvími v rozbězích, navíc zejména Američanův výkon sezony 7.40 napovídal před finále mnohé.

Tam tahal od startu za kratší konec Kubánec, aby kontakt na třetí překážce ukončil jeho veškeré šance. V cíli se Robles objevil až po uplynutí devíti vteřin, nakonec však byl diskvalifikován. To Oliver se mohl radovat nejen ze suverénního prvenství, ale i z dalšího vylepšení letošních tabulek o 3 setiny na 7.37. Technické potíže měl i na druhém místě s odstupem doběhnuvší mistr Evropy z Barcelony Brit Turner (7.63), třetí skončil v závěsu Holanďan Sedoc.

Také ženských 60 m př. upravilo letošní tabulky. Ve vyrovnaném finále se to podařilo k radosti domácího publika Carolin Nytraové časem 7.92. Se setinovými odstupy finišovaly Ruska Antonovová a favorizovaná Američanka Jonesová. Hladké sprinty se staly kořistí Ukrajinky Povhové (7.14) a Američana Rodgerse (6.56). Na programu byla i nemistrovská dvoustovka, kde byli nejrychlejší Francouzka Soumaréová (23.53) a Němec Ernst (20.75).

Půlkaři si s dosavadním výkonem roku poradili všichni, kteří dnes doběhli. Jen těsně, o dvě setiny, unikla Abubakeru Kakimu hranice 1:45, o půl vteřiny zpět dokončil Keňan Lalang, jenž se se Súdáncem dlouho pral o prvenství. Za Afričany sváděli souboj o třetí místo Evropané: za šampionem z Barcelony Lewandowským a domácím Schemberou si pro páté místo a především pohodlné splnění limitu pro HME doběhl časem 1:46.53 Jakub Holuša.


J. Holuša - foto: www.graf.cz

„Byl to super závod, absolutně jsem to nečekal,“ přiznal po závodě svěřenec Josefa Vedry. „V neděli jsem skončil objemovou přípravu a myslel jsem na čas lehce pod 1:48. Tohle je paráda a to si myslím, že kdybych měl v poslední zatáčce místo, bylo by to ještě lepší,“ připomněl loňský finalista HMS i ME natěsnané pole v závěrečném okruhu. „Ale i tak tomu skoro nevěřím, halu jsem chtěl brát jen letmo, takže nejspíš už v zahraničí závodit nebudu. Potřebuju ještě vyladit, natrénovánu už mám, proberu to ale s trenérem a uvidíme co dál,“ uzavřel Holuša.

Druhému českému zástupci Romanu Novotnému se tolik nedařilo, v dálce se musel spokojit se 748 centimetry a osmou příčkou. Nejdále dnes dolétl Řek Tsatoumas, 8 cm za osmimetrovou hranici. Výškařům vládl jeho krajan Baniotis s 230 cm. V tyčkařském sektoru se prosadili domácí skokané: Silke Spiegelburgové (470 cm) skolila mj. vítězku Diamantové ligy a halovou mistryni světa Murerovou, Malte Mohr ke skalpu evropského šampiona Lavillenieho přidal i výkon roku 584.

Poslední výkon roky, o kterých tu ještě nebyla řeč, padly na trojce. Postaral se o ně Etiopan Yenew Alamirew, který časem 7:27.80 zlomil také těsně rekord mítinku a nebyl daleko ani od halového světového rekordu (tři vteřiny), a Keňanka Mercy Njorogeová, jež si s dosavadním výkonem roku poradila za 8:50.32. Patnáctistovkaři naopak na letošní maxima útočili nikoli beznadějně, nicméně neúspěšně: prvenství si odvezli Keňan William Biwott Tanui (3:37.14) a Rumunka Ancuta Bobocelová (4:08.13). Kuriozitou na závěr mítinku byl štafetový souboj na 4x100, v němž poměřili síly Němci se spojeným týmem Británie a Francii. Uspěli domácí v poměru 40.16 ku 40.72.

Výsledky ze Stuttgartu

V estonském hlavním městě Tallinnu probíhal prvním dnem jediný mezinárodní vícebojařský mítink halové sezony. Roman Šebrle tu usiluje o co nejlepší výkon, který by mu zajistil pozici do pátého místa v letošních evropských tabulkách a tudíž pozvánku do Paříže. Američan Ashton Eaton tu ohlásil útok na vlastní světový rekord.

Svěřenec Dalibora Kupky má ke svému cíli nakročené více než dobře, šedesátku zvládl za 7.18 s, v dálku dolétl na 740 cm, kouli poslal na 15.25 a ve výšce překonal 207 cm, což znamená průběžný součet 3402. „Šéba jede jako drak!“ zhodnotil šéftrenér svazu Tomáš Dvořák jeho dnešní výsledky a už vážněji dodal: „Když nepokazí, tak by mohl šest tisíc nasbírat.“

I kdyby před Šebrlem zůstal zatím druhý Estonec Raja, účast evropského rekordmana na HME by neměla být ohrožena. Ve velkém ohrožení je naopak halové světové maximum. Čerstvě 22letý Eaton prokazuje, že slova o útoku na rekord, který ustavil teprve před necelým rokem při univerzitním šampionátu USA, míní velmi vážně.

Američan začal „ďábelským“ osobákem 6.66 – historicky třetí nejrychlejší šedesátkou v sedmiboji, pokračoval dálkou, kde i přes velký nedošlap skočil 777 cm. Ostrý rozjezd završil Eaton v kouli – druhým dnešním OR 14.45, který mu zajistil již 109 bodů náskoku na rekord. Náskok se však prakticky rozplynul ve výšce, kde mladík nezvládl 204 cm a musel se spokojit s výkonem o tři cm slabším. I tak má Eaton se součtem 3578 malého „fóra“ – 17 bodů a zítra tedy bude mít o co hrát.

Výsledky z Tallinnu

Michal Procházka

Vytisknout