Hodina zlomena, rekord v Praze pokořily i ženy

sobota 2. dubna 2011
Keňan Limo vyhrál Hervis půlmaraton excelentním výkonem 59:30 (neoficiálně), v ženské kategorii vládla časem 1:07:33 jeho krajanka Cheromeiová. Nejlepšími Čechy Krupička a Kamínková.

Po loňském senzačním zkvalitnění rekordu pražského Volkswagen maratonu se organizátoři běžeckého seriálu PIM dočkali času nejvyšší kvality i na poloviční trati. Zasloužil se o to Keňan Philemon Kimeli Limo, který v teplém, ale bezvětrném počasí zvládl 21.095 m za 59:30 min. Z rekordních tabulek tak o více než půl minuty vymazal svého krajana Nicholase Kiprutta Koeche, který tu před dvěma lety běžel 1:00:07.

Na druhém místě letos doběhl s více než minutovou ztrátou na vítěze Etiopan Azmeraw Bekele (1:00:35), třetí byl o pět vteřin zpět další Keňan Titus Masai. Nejlepším Neafričanem byl na devátém místě Rakušan Günther Weidlinger (1:03:47), ze souboje tuzemských běžců vzešel jako vítěz Robert Krupička (1:08:27) před Róbertem Štefkem (1:10:53) a Alešem Drahokoupilem (1:11:16). Jeden z favoritů, Martin Frei, závod nedokončil, neboť mu podobně jako řadě dalších včetně Krupičky nesedlo nezvykle teplé počasí.

„Od začátku jsem  měl v hlavě čas, který jsem plánoval běžet a hlídal si mezičasy. Nakonec se mi předsevzetí podařilo splnit, i když mě to stálo víc sil, než jsem čekal,“ prohlásil Krupička, který startoval mimo elitní kategorii jako člen týmu behej.com a na hrudi tak měl nezvykle vysoké číslo 528. „Ten svůj výkon beru jako dobrý mezičas pro maraton, na který se chystám v květnu,“ doplnil elitní vrchař, který se k silničním běhům vrací s motivací pokusit se příští rok splnit limit na maraton pro olympiádu v Londýně. „Je to takový můj sen, kterému zatím dávám tak pětiprocentní pravděpodobnost,“ odhadl.

Také v ženské kategorii došlo k vylepšení traťového rekordu, a to ještě výrazněji, než tomu bylo u mužů. Postarala se o to Keňanka Lydia Cheromeiová, která výkonem 1:07:33 předčila dosavadní maximum své krajanky Rose Kosgeiové o minutu a půl. Dřívější rekordmanka se závodu účastnila také a doběhla na třetím místě za Etiopankou Belainesh Zemekdunovou.

Pozici české jedničky uhájila po výkonu 1:17:00 Petra Kamínková, bylo to však velmi těsné, neboť „na paty“ jí vytrvale šlapala Ivana Sekyrová. Vítězka posledních Běchovic nakonec na Kamínkovou ztratila pouhých jedenáct vteřin. Jako třetí z domácích běžkyň přibyla do cíle Táňa Metelková (1:21:31).