přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. března 2013, 11:23

Maslák pozlatil i evropskou halu

Evropský šampionát v hale se chýlí k závěru. Po relativním nezdaru čtvrtkařek, které skončily ve finále pod pódiem udělal českým fanouškům velkou radost jejich kolega Maslák, když suverénně vyhrál.

Maslák zlatý, čtvrktařky pod stupni

Už nejen evropským šampionem pod otevřeným nebem, ale také halovým vládcem je Pavel Maslák. Sotva 22letý svěřenec Dalibora Kupky seběhl v dnešním finálovém závodě v Göteborgu na prvním místě těsně před svými soupeři, pak už jim ale ukazoval jen svůj vzdalující se dres s vykukujícím tetováním draka na zádech. Namísto strkanic, které probíhaly za ním ještě při náběhu do poslední  rovinky, si mohl rodák z Havířova při průběhu cílem dovolit i vítězná gesta. Narozdíl od semifinále pochopitelně nebyl důvod brzdit, a tak je i výsledný čas 45.66 skvělý - téměř o půl vteřiny vylepšený vlastní český rekord, nejlepší letošní výkon v Evropě a druhý na světě (Maslákovu reakci po zisku zlata si můžete přečíst zde). Stříbro nakonec vybojoval Maslákův soupeř ze všech třech kol Brit Levine, jeden ze spolufavoritů na zlato Rus Trenichin doběhl třetí, následně však byl kvůli vyšlápnutí z dráhy po strkanici v závěrečné zatáčce diskvalifikován .

Čtvrtkařky na medaile nedosáhly. Už když po prvním okruhu sbíhaly pátá Hejnová, šestá Rosolová, bylo jasné, že to budou mít obě velmi složité. Nakonec měla ke stupním vítězů blíže v čase 52.12 Zuzana Hejnová, k radosti göteborgského publika však jejímu náporu odolala Švédka Hjelmerová, která udržela bronzovou pozici o osm setin a přidala i národní rekord. "Dala jsem do toho stejné úsilí jako v semifinále, ale z těch vnějších drah si to soupeřky pohlídají, člověka tam nepustí a drží si pozici do poslední chvíle. Tím člověka zablokuují. Vnitřní dráhy jsou prostě nevýhodné. Myslím si, že kdybych měla čtvrtou dráhu a ne třetí, medaile by tam byla, ale co se dá dělat," nechala se slyšet svěřenkyně Dalibora Kupky.

Denisa Rosolová zůstala za stupni vítězů o větší kus zpět pátá (52.71). "Já vím, že se dá i ze zadních pozic něco vymyslet, ale já jsem už od asi stopadesátky běžela snad až ve čtvrté dráze a věděla jsem, že to bude těžké," uznala členka Rychlých holek. (Více v rozhovoru zde.) O zlato se rozhodlo mezi Britkami, z rychlého závodu vytěžila světový výkon roku 50.85 Perri Shakes-Draytonová, přesně o šest desetin zpět proběhla cílem její kolegyně Childová.

O mistryni Evropy v trojskoku bylo rozhodnuto již po první sérii, neboť na světový výkon roku a ukrajinský rekord 14.88 Olgy Saladuchaové nedokázal nikdo ze soupeřek adekvátně odpovědět. Zato bitva o stříbro byla o poznání vyrovnanější, nakonec si jej vysloužila Ruska Gumeňuková za 14.30, když o čtyři centimetry předčila Italku La Mantiovou, o dalších 5 cm zůstala zpět další Ruska Mosinová.

Půlkařský titul mistra Evropy putuje po dvou letech opět do Polska, když Adam Kszczot prokázal největší zrychlení v závěrečném okruhu a v čase 1:48.69 o více než půl vteřiny předčil Španěla Lópeze. Dramatičtější bitva se odehrála o bronz, nakonec ale ani snaha Bělorusa Ananěnka vytlačit soupeře "na tribunu" o setinu neuspěla a z medaile se radoval britský reprezentant Muchtar Mohammed.

Finále půlkařek odtáhla obhájkyně titulu Britka Meadowsová, byla však odměněna pouze "bramborovou" medailí. Stupně vítězů tak obsadily zástupkyně někdejšího sovětského impéria, na nejvyšší se postavila Ukrajinka Natalija Lupuová (2:00.26), pod ní pak Ruska Kotulská a Běloruska Arzamosovová, které se vešly do vteřiny za vítězku.

Podle očekávání se proměnila v taktickou bitvu trojka žen. Nejlépe ji zvládla Portugalka Sara Moreirová, když soupeřkám v závěrečném okruhu unikla a bezpečně si doběhla pro zlato v jediněm čase pod devět minut (8:58.50). O dvě vteřiny zpět se rozhodovalo o zbylých medailích, stříbrnou udržela Němka Harrerová před dotírající Irkou Brittonovou, černý Petr zbyl na Rusku Korobkinovou.

Dopoledne se také rozdělovaly medaile v koulařském sektoru. Tu nejcennější vydřela posledním šestým pokusem 19.25 Němka Christina Schwanitzová. Stříbro zbylo na od třetí série vedoucí Rusku Kolodkovou (nakonec 19.04), bronzovou pozici bezpečně udržela Běloruska Kopecová (18.85).

Sedmiboj po disciplíně

Český zástupce Adam Sebastian Helcelet načal druhý den překážkami za 8.06, ke kterým přidal pětimetrový skok o tyči. Před závěrečným kilometrem mu s 5247 b patří třetí příčka s velkým odstupem za vedoucími Sintnicolaasem (5484) a Mayerem (5393). Naopak za sebou  má svěřenec Rudolfa Černého 32 bodů na Dudaše a 33 n Škureněva.  

Přehled výsledků českých reprezentantů

Výsledky jsou zde.

Michal Procházka, foto: www.graf.cz

Vytisknout