přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. března 2021, 11:57

Překážkářky do semifinále

Dopolední sobotní program byl z českého pohledu jasnou sprinterskou záležitostí a přinesl také dva postupy. Do semifinále se probily překážkářky Markéta Štolová a Helena Jiranová. Naopak cesta Jana Veleby, Zdeňka Stromšíka a Štěpána Hampla skončila na hladké šedesátce již v rozběhu.

Dvojnásobnou postupovou radost nám přinesly rozběhy žen na 60 metrů překážek. Markéta Štolová se v tom svém předkláněla do cíle třetí přímo postupové pozici v čase 8.14, což je jen dvě setiny za jejím osobním rekordem a při své premiéře na velké mezinárodní akci mezi dospělými tedy již nyní obstála. Ambice pro semifinále je pak jasná, překonání osobního rekordu.

Helena Jiranová měla o poznání napínavější cestu do dalších bojů. Ve svém rozběhu skončila pátá, když jí časomíra ukázala 8.21. Jelikož startovala hned v druhém běhu, musela poměrně dlouho čekat, zda jí výkon setinu za kariérním maximem bude stačit na postup do semifinále. Štěstěna nakonec stála při ní, jelikož to byla právě ona, kdo jako poslední prošla do dalšího kola.

Hned trojí zastoupení jsme měli v rozbězích na 60 metrů mužů. Bohužel ani jednomu z našich reprezentantů se nepodařilo postoupit do odpoledního semifinále. Nejblíže k tomu měl hned v prvním rozběhu Jan Veleba, který finišoval na páté pozici v čase 6.75, což byl jeho nejpomalejší sezónní čas, a tak odcházel z haly hodně zklamán. Nadšen nebyl ani Zdeněk Stromšík. Svěřenec trenéra Jaroslava Vlčka se ve svém běhu sice umístil o příčku výše než Veleba, ale měl pomalejší čas 6.77. Svou premiéru na velké mezinárodní akci mezi dospělými si odbyl Štěpán Hampl a byl to skutečný křest ohněm, jelikož jeho rozběh odstartoval až napotřetí. Výsledková tabule v cíli mu pak ukázala čas 6.83. Právě v Hamplově běhu vypadl ze hry jeden z favoritů, kterým byl obhájce bronzu Joris Van Gool z Nizozemska, když byl diskvalifikován za předčasný start. Naopak ostatní favorité včetně obhájce titulu Jána Volka či leadera letošních evropských tabulek Němce Kevina Kranze prošli bez problémů do dalšího kola. Nejrychlejší rozběhový čas 6.59 měl Ital Lamont Marcell Jacobs.

Mistrovský závod tyčkařů přišel o jednoho z favoritů ještě před svým začátkem. Včera se totiž kvůli zranění lýtka odhlásil čtyřnásobný halový evropský šampion Renaud Lavillenie, jenž měl být hlavním konkurentem světového rekordmana Armanda Duplantise. Na postup z kvalifikace do finále bylo třeba skočit 560 centimetrů napoprvé, což se podařilo většině favoritů kromě obhájce zlata z Glasgow Pawla Wojciechowského a Němce Torbena Blecha.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout