přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. března 2021, 12:17

Staněk do finále, Mezuliáníková 10.

První páteční blok na HME v Toruni přinesl z českého pohledu postup do finále pro koulaře Tomáše Staňka, dál prošli také čtvrtkaři Maslák se Šormem. Mílařka Diana Mezuliáníková skončila navzdory osobnímu rekordu mimo medailové boje.

Koulař Tomáš Staněk splnil bez větších potíží roli adepta finálové účasti. Hned v první sérii předvedl 20.97 m, čím zůstal 3 cm za kvalifikační normou, ale v soutěži s pouhými 13 závodníky už věřil, že takový výkon bude stačit na finálovou osmičku, takže ani neabsolvoval zbývající dva pokusy. Jeho odhad se ukázal správný, překonali jej pouze dva borci, polský spolufavorit Michal Haratyk (21.02) a překvapivý vítěz kvalifikace Francisco Belo z Portugalska, jenž si vylepšil osobní rekord na 21.04.

Blizoučko postupu mezi nejlepších devět mílařek šampionátu byla Diana Mezuliáníková. Její rozběh na 1500 m se šel docela svižně, zvláště druhá polovina, kdy se svěřenkyně Jaromíra Odvárky propadla z čela na šesté místo. Na zrychlení soupeřek v posledním kole pak již Diana definitivně nestačila, v závěru se však o jednu příčku posunula a hlavně zaběhla osobní rekord 4:11.48. Ani tento kvalitní čas na finále nestačil, v posledním ze třech rozběhů ji o 21 setin předstihla Španělka Marta Pérezová a byla to ona, kdo prošel jako poslední dál. Vítězka jejího běhu Hanna Kleinová z Německa dosáhla nejrychlejšího času (4:09.35), tři další zaběhly pod 4:10, Mezuliáníová obsadí konečné 10. místo.

Čtvrtkaři (tedy muži) byli kousíček od stoprocentní úspešnosti postupu do semifinále, do nějž se z devíti rozběhů postupovalo jen přímo ve dvojiících. Patrik Šorm se ve svém běhu zařadil po seběhnutí k mantinelu za Nizozemce Dobbera a za ním také bez problémů bral postupové místo v čase 47.21. Semifinále HME si zaběhné podruhé (po Praze 2015). Potíže neměl ani jeho tréninkový parťák ze skupiny Dalibora Kupky Pavel Maslák. Trojnásobný šampion sice také byl po prvním kole až druhý, ale v závěru zabral a zvítězil za 46.88.

Tro semifinalistů nezkompletoval Vít Müller, přestože i on měl závod výborně rozběhnutý. Specialistu na 400 m překážek však z čelné pozice sesadil vítěz Franko Burraj z Albánie a pak si Víťa nepohlídal levou stranu, kde jej podběhl a o dvě setiny předčil Belgičan Robert Parge. Svěřenec Jiřího Kmínka tak skončil stejně jako předloni v Glasgow v rozběhu a v Toruni obsadí s časem 47.60 konečnou 29. pozici. Nejrychlejší rozběhový čas předvedli Nizozemec Tony van Diepen, předloni bronzový (46.54) a švédský mladík Carl Bengström (46.56).

Naopak semifinále čtyřstovky žen bude bez české účasti. Tereze Petržilkové se při jejím individuálním debutu mezinárodním šampionát podařilo seběhnout na hratelné třetí příčce, pak se ale dostala do zavřené pozice a i když měla síly, posunout se nebylo kam. V závěru se svěřenkyni Jana Hanzla nepodařilo posunout vpřed, ještě o místo klesla. Přesto Tereza zaběhla jeden ze svých nejlepších časů 53.46 a v Toruni s ním obsadí 28. příčku.

O poznání větší zklamání prožila Lada Vondrová, jejíž ambicí bylo i přes zranění v sezoně minimálně semifinále. Svěřenkyně Jaroslava Jóna se také dostala k mantinelu až jako třetí, při náběhu do cílové rovinky se posunula na druhou. Už už se zdálo, že Lada směřuje za postupem, jenže zapomněla na Nizozemku Lisanne de Witteovou a jejímu drtivému finiši o setinu podlehla. Čas 52.83 Vondrové přisoudil 20. pozici. Za rovných 52 vteřin byla v první fázi soutěže jedničkou Phil Healyová z Irska, bez potíží šla dál jako vítezka běhu Petržilkové superfavoritka Femke Bolová z Nizozemska.

Premiéru na vrcholné akci si na osmistovce odbyla Vendula Hluchá. A může ji hodnotit vcelku úspěšně. Rozběh se svěřenkyní Jana Škrabala se běžel navzdory postupovému klíči pouze třech přímo (žádná s časem) svižně - jeho vítězka Anna Wielgoszová z Polska byla dokonce vůbec nejrychlejší ze všech 35 půlkařek na startu (OR 2:02.79). Vendula se sice s nejlepšími neudržela, ale využila alespoň závod ke svému sezónnímu maximu 2:04.87, což jí určí konečné 21. místo. V případě obvyklejšího klíče - část přímo, část časem by v semifinále byla (čas měla 12.).

Po třech disicplínách má pětiboj vcelku očekávanou vedoucí závodnici. Nafissatou Thiamová s minimální ztrátou na čelo přeběhla překážky (letošní maximum 8.31 s), ve výškařském sektoru již dominovala se 189 cm (rovněž SB) a podobně suverénně si počínala v tom kouleřském (15.16). Belgické favoritce si již vybudovala náskok 157 na nejbližší soupeřku. Tou není ani Nizozemka Broersenová (zatím čtvrtá), ani Rakušanka Dadicová (pátá), ale krajanka Thiamové Noor Vidtsová, která si ve všech třech dílech zlepšila osobáky (8.27, 183, 13.83). Třetí je o pár bodů zpět Maďarka Xénia Krizsánová.

Dálkařky se obtížně srovnávaly se sektorem. Finálový limit - ač logicky nastavený při užším halovém složení přísně na 670 - nikdo neskočil v prvních dvou sériích. A řada jasných adeptek postupu byla před třetím pokusem mimo osmičku, úřadující mistryně světa Malaika Mihambová se zachránila 658 cm a jako poslední s 655 proklouzla Nastassja Mirončik-Ivanovová, pátá z Dauhá. K finále dolétla až při závěrečném pokusu také mladá kometa sezony Iapichinová (670), nakonec byla v kvalifikaci lepší už jen Khaddi Sagniaová ze Švédska, také její 678 ale přišlo až napotřetí.

Třem top favoritům se podařilo splnit kvalifikační normu pro postup do finále trojskoku (16.80). Těsně za ni dolétli Max Hess z Německa (16.86) a Alexis Copello z Ázerbájdžánu (16.84), ještě o dva decimetry dál se dostal vítěz kvalifikace Pedro Pablo Pichardo z Portugalska - 17.04.

Výsledky

Michal Procházka, foto: Aleš Gräf

Vytisknout