přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. března 2019, 11:07

Stromšík i Seidlová prošli do semifinále

Druhým dnem pokračuje evropský halový šampionát. V programu, který v aréně Emirates odstartoval v 10 hodin dopoledne místního času, se představila pětice reprezentantů. Oba sprinteři uspěli v rozbězích, pro tyčkařky Maláčovou a Švábíkovou byla kvalifikace konečnou, Sýkora je po šedesátce a dálce devátý.

Ani jedna z dvojice českých tyčkařek se do finále neprobila, za své dnešní výkony se však rozhodně nemusí stydět. O něco lépe dopadla Romana Maláčová, přestože všechny výšky (vyjma napoprvé zvládnutého základu 410) skákala až při třetí možnosti: 425, 440 i 450 centimetrů. Tím už se svěřenkyně polského kouče Dariusze Lose přiblížila (na 1 cm) svému letošnímu maximu, že by se podobně dostala až k osobáku zdoláním 460 (na 2 cm), to už se jí bohužel nepodařilo. V Glasgow obsadí 13. místo.

Juniorská světová šampionka Amálie Švábíková měla za sebou nepříliš povedenou sezónu, ale na HME se jí vcelku zadařilo, všechny tři zvládnuté úrovně zdolala napodruhé, po úvodních 410, následných 424 i konečný 440. To je pro svěřenkyni Pavla Berana přesně hodnota halového osobáku a na šampionátu jí tím patří 16. příčka. Většina favoritek si zajistila účast ve finále, výjimku tvoří Švédka Bengtssonová (letos 481).

Sprintera Zdeňka Stromšíka uvidíme ve večerním semifinále na 60 metrů. Svěřenec Jaroslava Vlčka měl startovní reakci 0.159 a od počátku se při pohledu z tribuny zdálo, že zaujal třetí, poslední přímou postupovou pozici. Tak to zůstalo až na cílovou čáru, byť se švýcarský soupeř dotáhl nakonec na pouhou setinu. Zdeněk zaběhl 6.77. Pět rychlíků se v rozběhu dostalo pod 6.7 s, mezi nimi i před dvěma roky stříbrný Slovák Volko (6.69) a obhájce titulu Kilty (6.68), kterého přitom britský svaz původně nepozval, takže to učinila až samotná evropská asociace.

 

O něco méně se vedlo Stromšíkově kolegyni Kláře Seidlové, ta se po nepříliš povedeném startu (reakce 0.184) snažila prodrat vpřed, ale nakonec skončila ve velmi vyrovnaném rozběhu až pátá. Svěřenkyně Jakuba Uhra tedy musela čekat, zda její čas (letos vůbec nejpomalejší) 7.39 bude stačit na šestici "šťastných poražených". Nakonec ano a Klára o dvě setiny proklouzla do semifinále. Jasně nejrychlejší byla v této fázi závodu Polka Swobodová, rovinku prolétla za 7.14, o 9 setin kvalitnějším čase než nejbližší soupeřka Britka Philipová (7.23). Dál prošla bez potíží i Nizozemka Schippersová (7.24), která měla před HME zdravotní trable.

Průběh sedmiboje

Pouť sedmi zastávkami víceboje započal Jiří Sýkora šedesátkou. Po solidní startovní reakci (0.165 s), ale ne úplně optimálním výběhu z bloků dokázal čas stlačit 7.08 vteřiny, což je 0.06 za jeho sezónním maximem. Suverénně si počínal Estonec Saluri, který rovinku prolétl za 7.76, rychleji než kterýkoli vícebojař v historii mistrovství. Pod 7vteřinovou hranici se dostali ještě Brit Duckworth (6.85) a Španěl Ureňa (6.96), kteří tím zaujali základní druhou a třetí pozici. Sýkora se zařadil na sedmou příčku.

V dálkařském sektoru Jirka zahájil solidními výkonem 736 centimetrů, v dalších pokusech už ale zapsal jen křížky a klesl tím na devátou pozici. Výtečným skokem 779 cm (jeho letošní maximum) se vedení ujal Duckworth, Švéda Samuelssona pak osobní rekord 766 vyšvihl na třetí místo (za Britem již 102 bodů), stejně skočil i Rus Škureňov a rázem byl šestý. Saluri (dálka 749) klesl na druhou pozici a na čelo ztrácel 38 bodů. Před Ureňu (739) se dostal i Nor Roe (753), oba ale byli jen pár bodu od Samuelssona..

Bez české účasti

V kvalifikaci dálkařek bylo třeba se přiblížit kvalifikačnímu limitu (665), neboť šesti skokankám se jej podařilo překonat. Vůbec nejdál dolétla obhájkyně titulu Španovičová ze Srbska (679), ale jen o centimetry méně zvládly Ukrajinka Bech-Romančuková (678) a Běloruska Mirončik-Ivanovová (677).

Bojovalo se také o semifinále na překážkách. Mezi muži sprintovalo přes bariéry hned deset závodníků pod 7.7 vteřiny, nejrychlejší byli Španěl Ortega (7.61) a Brit Pozzi (7.62). U žen se našla jedna rychlice, která ostatní výrazněji převýšila, Nizozemka Visserová stlačila čas o setinu pod 8 sekund (7.99), nejbližší soupeřky - Francouzka Ndamaová (bronzová z pětiboje) a Němka Rolederová - byly o pět setin zpět (8.04).

Výsledky

Michal Procházka, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout