přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. března 2019, 20:20

Staněk vybojoval v Glasgow bronz

Evropský halový šampionát v aréně Emirates přinesl hned při prvním večeru medailovou radost českému týmu. Postaral se o ni bronzem koulař Tomáš Staněk. Další dvě ženská finále zase nadmíru potěšila domácí - dva tituly a celkem čtyři medaile. V kvalifikačních bitvách se dařilo mílařce Vrzalové a výškařce Hrubé, které postoupily do nedělních finále, a také půlkaři Šnejdrovi, jenž poběží zítra semifinále.

Tomáš Staněk má po stříbru z Bělehradu evropský halový bronz z Glasgow. Po úvodním pokusu do sítě v druhé sérii zabral a o decimetr si vylepšil sezónní výkon na 21.25. To stačilo na druhou pozici, ale jen na chvíli, než se před něj dostal Němec David Storl (letošňák 21.54). Od první série vedl Polák Michal Haratyk díky osobnímu rekordu a zároveň evropskému výkonu roku 21.65. V dalším průběhu už se nikdo nedokázal zlepšit, Tomášovy pokusy buď končily křížky anebo nepřeletěly ani 20 a půl metru. Naopak mu muselo zatrnout, když Portugalec Belo ve svém životním závodě neustál pokus daleko za 21 metrů - nakonec byl čtvrtý s osobákem 20.97.

Ve čtvrté disciplíně pětiboje dálce měla Eliška Klučinová tři měřené pokusy, žádný však nešel za 6metrovou hranici, ten nejdelší měřil 594 cm. Podle očekávání nejdál letěla Britka Johnson-Thompsonová (653) a její náskok narostl už přes 200 bodů. Bitva o stříbro a bronz se před půlkou příliš nevyjasnila, spíše naopak a stále byla ve hře reálně čtveřice, již dělilo pouhých 35 bodů: nejlepší pozici měla druhá z Britek Emersonová (dálka 629, průběžně 3804), třetí byla Ikaunieceová (633, 3794), 4. Ndamaová (621, 3769), 5. Dadičová (642, 3769).

Osmistovka potvrdila titul pro Katarinu Johnson-Thompsonovou, vyhrála ji v nejlepším výkonu historie HME 2:09.13. Celkově pak světovým výkonem roku 4983 zůstala jen 17 bodů od vlastního rekordu šampionátu. Výtečně běžela také Rakušanka Preinerová (2:09.91), ale celkově z toho bylo ve velice kvalitním závodě jen šesté místo (OR 4637). Na medaili nedosáhla ani její krajanka Dadičová, chybělo jí 21 bodů (4702), pátá byla za ní v národním rekordu Lotyška Ikaunieceová (4701). Vyrovnaný francouzský rekord 4723 b složil objev sezóny Solene Ndamaová, stačil jí na bronz, ze stříbra se radovala krajanka vítězky Niamh Emersonová v osobním rekordu 4731 b. Klučinová na půlce s ohledem na achilovku jen odstartovala, což dle pravidel stačí na konečnou klasifikaci, zde v Glasgow na 10. pozici.

Tečku za pátečním programem učinila trojka v podání žen. A lepší závěr dne si domácí publikum nemohlo přát. Skotská běžkyně Laura Muirová si hlídala čelo, kde se po volnější první půlce (4:25) podle očekávání ujala tempa Němka Konstanze Klosterhalfenová. Muirová se za ní vcelku bez potíží držela, ačkoli už měla rozběh patnáctky z počátku večerního programu v nohách a s blížícím se finišem stupňovala jeji německá rivalka tempo. Když ale Britka nastoupila při náběhu do posledního okruhu, bylo rozhodnuto. Pro titul si doběhla suverénně a z práce soupeřky vytěžila rekord šampionátu 8:30.61, přičmž druhou patnáctku běžela přibližně 4:05 min. Poražená dorazila do cíle o 3 a půl vteřiny později (8:34.06). Bronz před Němkou Rehovou (OR 8:39.45) uhájila v osobním rekordu 8:38.22 krajanka vítězky Melissa Courtneyová.

Vrzalová a Hrubá do finále, Šnejdr do semifinále

Famózně si v rozběhu patnáctistovky počítala Simona Vrzalová. Brzy převzala otěže závodu a tempo udávala až do posledních kol. Bylo vcelku ostré a soupeřky se udržely, jenže svěřenkyně Augustina Šulce je nepustila, pouze v samotném závěru se před ni o jedinou setinu dostala Španělka Pérezová. Stejně byl ale čas Simony (na druhé přímé postupové pozici) druhý nejrychlejší ze všech - 4:08.06.

Kolegyním Vrzalové už se tolik nedařilo. Kristiina Mäki začala podobně jako Britka Muirová (ta nakonec běh vyhrála) ze zadních pozic, a i když se posouvala vpřed, nestačila svižnému tempu čela. Pak se v poslední třetině závodu snažila na vedoucí skupinku dotáhnout, ale nedokázala to. V cíli se svěřenkyně Pavla Tunky objevila v čase 4:17.19, což jí určilo konečné 14. místo.

Rozběh Diany Mezuliáníkové byl pomalejší a rozhodovalo zrychlení v posledních okruzích. Svěřenkyni Jaromíra Odvárky se první nástup povedl, téměř z chvostu se prodrala do kontaktu s postupovými pozicemi, v úplném konci však soupeřkám nestačila, doběhla čtvrtá a čas 4:18.89 byl daleko od "šťastných poražených". "Trošku jsem věřila, že budu mít síly na druhé místo, ale bohužel," hodnotila po doběhu 17. mílařka HME.

Ve finále výškařek nebude chybět Michaela Hrubá. Svěřenkyně Michala Pogányho zvládala postupné výšky od 175, přes 181, 185 a 189 napoprvé a to se ukázalo jako klíčové. Úroveň nad svým letošním maximem 193 totiž už narozdíl od šesti soupeřek - mez nimiž byla i ruská superfavoritka Lasickeneová - nezvládla, a tak ji z kvalifikace dál poslal právě čistý zápis. Finále bude s 12 závodnicemi.

Semifinále osmistovky si zajistil Filip Šnejdr. Od druhého kola, kdy se probil na druhé místo, si hlídal čelo závodu, při náběhu do závěrečného okruhu šel do čela a i když se před něj dostal švédský favorit Kramer, důležitou druhou pozici v závěru těsně uhájil o jedinou setinu před dotírajícím nizozemským soupeřem. Čas 1:48.71 by jinak na postup nestačil.

Méně se v rozběhu půlky dařilo Lukáši Hodboďovi, ani jemu však nelze mnoho vytknout po taktické stránce. Po seběhu zaujal výhodnou druhou pozici, snažil se ji držet, co nejdéle to šlo, jenže na poslední stovce se přes něj přehnali tři soupeři a na to už svěřenec Josefa Vedry nedokázal zareagovat. Výkon 1:49.31 mu určil konečnou 19. pozici. Bosňan Tuka a Brit Webb dosáhli nejrychlejších časů, těsně pod 1:48 min.

Cenné zkušenosti nasbíral v Glasgow při své premiéře na vrcholné akci mezi dospělými tyčkař Matěj Ščerba. Tréninkový kolega Amálie Švábíkové ze skupiny Pavla Berana zvládl základní výšku 520 i následných 535 centimetrů v obou případech napodruhé. Úroveň 550, kterou dosud překonal v jediném závodě (při Zimní pražské tyčce), už byla nad jeho síly. A skončí tak na 13. místě. Na finále stačilo 560 napoprvé, což zvládli dva tyčkaři, hlavní favorit Polák Lisek a dalších šest borců přidalo ještě decimetr navíc.

Kvalifikace bez české účasti

Semifinále čtyřstovky žen ozdobila Švýcarka Lea Sprungerová evropským výkonem roku 51.90. Ve finále nebude chybět ani mistryně Evropy z Berlína Polka Swiety-Erseticová. K velmi zajímavému duelu se schyluje na mužské čtvrtce, ze dvou vítězů běhů byl rychlejší Nor Warholm (45.95), ale i Španěl Husillos (letošňák 46.31) vypadá ve veliké pohodě. Čtyři trojskokani si poradili s kvalifikační normou (16.70), nejdál se dostal zkušený Portugalec Évora - 16.89.

Výsledky

Michal Procházka, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout