přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. března 2019, 10:55

Staněk, Sasínek a Juška jdou do finále

V největším skotském městě odstartoval třídenní halový evropský šampionát. V prvním pátečním bloku v aréně Emirates postoupili dál koulař Staněk, mílař Sasínek a dálkař Juška. Dalším reprezentantům už se v kvalifikacích tolik nevedlo, pádem skončily naděje čtvrtkaře Tesaře, a průběžně desátá je pak vícebojařka Klučinová.

Ačkoli koulař Tomáš Staněk absolvoval v sezóně jediný závod, na HME je zdá se připraven perfektně. Hned prním pokusem kvalifikace "trefil" svěřenec Jana Tylčeho finálový postupový limit 20.90 metru a mohl se jít v klidu připravovat na večerní boj o medaile. Tři Staňkovi soupeři se dostali dál, vůbec nejdál pak Bosňan Pezer - 21.08. Také Němec Storl, Lucemburčan Bertemes či Polák Haratyk prošli hustým sítem 8 z 18 startujících dál, vypadl však obhájce titulu Bukowiecki, který zůstal s 20.18 m od postupu 13 cm.

Radostná zpráva přišla z dálkařského sektoru, kde se z dvanáctky startujících probil mezi osmičku finalistů Radek Juška. Svěřenec Josefa Karase předvedl na tuto sezónu nevídanou sérii, když se všechny jeho tři kvalifikační pokusy měřily. Navíc se mírně zlepšoval: ze 761 přes 776 po konečných 777 centimetrů, které mu zajistily pátou pozici. Tři soupeři letěli za postupovou normu (795), dva za osm metrů - Ukrajinec Nykyforov (letošňák 803) a Řek Tentoglu (801).

Výborný výkon předvedl v rozběhu patnáctistovky Filip Sasínek. Svěřenec Antonína Slezáka měl na trati nepříjemnou kolizi, ale ustál ji a i když tím ztratil tempo a propadl se na chvost devítičlenného pole, v posledních dvou kolech se postupně prokousal až na třetí místo za favoritem Jakobem Ingebrigtsenem (nejrychlejší čas ze všech 3:42.00) a Belgičanem Debjanim v čase 3:42.84. Když byl druhý jmenovaný diskvalifikován, Filip se posunul na přímou postupovou pozici. I tak by v pohodě postoupil, právě jen norský mladík Ingebrigtsen byl rychlejší.

Méně se dařilo jeho kolegovi Janu Frišovi. Svěřenec Pavla Červinky byl ve výrazně pomalejším závodě a i když se pohyboval zprvu v kontaktu s nejlepšími, nakonec finišoval až jako šestý a s časem 3:49.59 nemohl pomýšlet na jedno z pouhých třech míst pro "lucky losery". Obsadí tak konečné 19. místo. "Měl jsem na to běžet líp, třeba být i ve finále," litoval, "ale věřím, že jdeme správným směrem." Mezi poraženými je i bratr vítěze rozběhů, Filip Ingebrigtsen, který byl diskvalifikován.

Rozběhy čtvrtky dopadly pro zbývající dvojici Čechů neslavně. Vít Müller se po seběhu dostal ze třetí dráhy na solidní třetí pozici, na protilehlé rovince však klesl na pátou a v těsném doběhu se nedokázal procpat vpřed. S časem 47.69 bylo již v první chvíli jasné, že svěřenec Jiřího Kmínka neprojde do semifinále, protože se nevešel ani průběžně mezi čtveřici "šťastných poražených". "Měl jsem určitě zkusit předbíhat na protilehlé rovince," říkal po svém prvním individuálním startu na halovém ME (či MS).

Ještě hůře však skončily ambice Jana Tesaře. Jeden z adeptů finále se z vnější šesté dráhy probil na čtvrté místo, jenže při výběhu z následující zatáčky zakopl o soupeře před sebou a skončil na zemi. Symbolicky pak závod dokončil (za téměř minutu a půl). Jako jediný se v rozbězích dostal pod 47 vteřin Slovinec Janežič (46.88), žádný problém neměl norský superfavorit Warholm (3. čas, 47.00). Müller obsadí konečnou 15. pozici (od přímého postupu 0.19, od postupu na čas 0.24 vteřiny), Tesař je 21.

Zástupkyní na čtyřstovce byla - v početném poli 37 sprinterek - Lada Vondrová. Svěřenkyně Jaroslava Jóna si na seběhu počínala nebojácně a prodrala se na druhou pozici, jenže litevská soupeřka, se kterou se prala, si vzala na protilehlé rovince pozici zpět. V závěru už se Lada nedokázala vrátit na přímý postup (souboj o druhé místo prohrála o 15 setin) a s výkonem 53.29 už bylo ve chvíli doběhu jasné, že se do 18členného finále nedostane. Bylo to však nakonec těsné, obsadí konečnou 20. příčku. Šestice nejrychlejších v rozběhu se vešla do 21 setin, top času dosáhla Švýcarka Sprungerová (52.45).

Ve výškařském sektoru zůstal Martin Heindl i při svém druhém startu na HME v kvalifikaci. Se základem 210 centimetrů si svěřenec Jana Janků poradil napoprvé, na 216 už ale musel jít dvakrát a 221 bylo dnes nad jeho síly. Na postup bylo třeba 225 cm, Němec Przybylko zvládl i 228.

Pětiboj po 3 disciplínách

Eliška Klučinová má za sebou 3 z 5 disciplín pětiboje. A svěřenkyni Františka Ptáčníka se vedlo střídavě. Po slušných překážkách (8.74) přišla nepovedená výška (178) a pak zase solidní výkon v kouli (14.73). S 2687 body jí patří průběžná desátá pozice. Podle očekávání dominuje Britka Johnson-Thompsonová (zatím 2989 b), o poznání vyrovnanější boj v dálce a půlce se dá čekat o další dva kovy, na něž jsou čtyři hlavní adeptky, jež dělí jen 30 bodů: Ndamaová (2871), Emersonová (2864), Vetterová (2859) a Ikaunieceová (2841).

Do soutěže vstoupila česká rekordmanka překážkami za 8.74, pět setin za svým sezónním maximem. Přemožitelky z běhu si vylepšovaly osobáky, vítězka Rakušanka Preinerová na 8.38. Na průběžné vedení jí to ani zdaleka nestačilo, v druhém běhu bylo hned pět soupeřek rychlejších, vedení se ujala letošní tabulková jednička Ndamaová z Francie díky nejlepšímu času historie HME 8.10 (letošňák má dokonce 8.03). Druhá byla držitelka celkového rekordu šampionátu Britka Johnson-Thompsonová (=SB 8.27), těsně následována Lotyškou Ikaunieceovou (osobák 8.29). Eliška zaujala 11. pozici.

Druhá disciplína Klučinové vůbec nevyšla. Skočila pouze svou základní výšku 172 centimetrů, následných 175 zřejmě s ohledem na bolavou achilovku vynechala a se 178 si ani jednou ze tří možností neporadila. Parádní výkon podala Johnson-Thompsonová, která zdolala 196, čímž zopakovala historické maximum HME Belgičanky Thiamové. Její krajanka Emersonová byla druhá nejlepší díky  vyrovnanému osobáku 187, čímž poskočila na třetí pozici, na druhou se posunula Ikaunieceová (letošňák 184). Ndamaová (navzdory OR 178) klesla na čtvrtou příčku, ovšem nedaleko třetí Emersonové. Klučinová byla 12.

V kouli začala křížkem, druhý pokus byl o poznání lepší, 14.73 je decimetr za letošním maximem. A přestože se v třetí sérii nezlepšila (14.43), zapsala dílčí druhé místo. Dominantní byla s 15.40 Nizozemka Vetterová, posunula se tím těsně pod medailové pozice. Třetí zůstala Emersonová (v kouli 13.93), na druhou pozici se vyšvihla Ndamaová (14.23), vede stále "KJT", která si ve své nejslabší disciplíně vylepšila osobák (13.15). 

Bez české účasti

Neskutečný rezervoár má Jakob Ingebrigtsen. Norský mladíček vyhrál rozběh patnáctky a hodinu a čtvrt nato se vydal na trojku. A přestože to nebyl žádný poklus, vyhrál jej a časem 7:51.20 dokonce zaběhl evropský juniorský rekord. Druhý rozběh byl malinko pomalejší, ale dál jde bezpečně i jeho starší bratr Henrik.

Tři trojskokanky zvládly kvalifikační normu 14.20. Ještě o dva decimetry dál se dostala Ukrajinka Saladuchaová (14.40). Za výpadek lze považovat tři křížky Litevky Dzindzaletaiteová (letos 13.96) i výkon její krajanky Zagainovové (jen 13.36).

Půlkařky bojovaly o semifinále a žádné velké překvapení se nekonalo, což dokládá fakt, že z 12 postupujících patří 11 tabulkově nejlepší výkony. Stylem start-cíl dosáhla top času 2:02.02 Švýcarka Büchelová.

Výsledky

Michal Procházka, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout