přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. března 2019, 19:12

Sasínek čtvrtý, Hrubá s Vrzalovou šesté

V aréně Emirates vyvrcholil evropský halový šampionát. V závěrečném bloku byl z čtveřice českých atletů nejúspěšnější Filip Sasínek na 1500 m, jeho kolegyně z disciplíny Simona Vrzalová byla šestá, stejně jako výškařka Michaela Hrubá. Medailově HME v Glasgow ovládli Poláci, bodově Britové.

Z českého pohledu šampionát v Glasgow nebyl úspěšný, kontrast jednoho bronzu vynikne v kontrastu s předešlým HME v Bělehradě, odkud tým přivezl sedm medailí. Tentokrát výsledky našich atletů stačily v medailovém pořadí na 23. místo (25 zemí získalo alespoň jeden kov) a v hodnocení za výsledky do "osmičky" na 16. pozici (19 bodů).

Mílař Filip Sasínek učinil podle všeho maximum, aby si na patnáctistovce zopakoval medailovou radost z Bělehradu, ale nakonec mu krůček chyběl. Svěřenec Antonína Slezáka se v pomalu běženém závodě snažil vyhýbat strkanicím, držet se spíše mantinelu, ale při tom tak, aby mohl reagovat na případné zrychlení. Tempo se však v závěrečné třetině vystupňovalo až k finálnímu úprku a tam byl přeci jen Filip trochu více vzadu, na posledních dvou okruzích už se do toho obul, sbíral postupně soupeře, ale výše než na čtvrté místo (čas 3:45.27) se dostat nedokázal. Bronz, který bral Španěl Jesus Gomez, ležel relativně daleko, téměř vteřinu. V duelu o zlato se ukázalo, že schopnosti Jakoba Ingebrigtsena nejsou bezbřehé a norského mladíka na svých zádech udržel zkušený Polák Marcin Lewandowski (vítězný čas: 3:42.85).

U Sasínkovy kolegyně Simony Vrzalové se potvrdilo, že jí opravdu nesedí kontaktní závody. Po řadě strkanic v úvodu, kdy dokonce zaškobrtla a skoro to vypadalo na pád, vše vyřešila svěřenkyně Augustina Šulce absolvováním velké části závodu na pomezí první a druhé dráhy. Když se jí pak po zrychlení do finiše povedlo prokousat na čtvrtou pozici, na poslední stovce jí došly síly, dvě soupeřky se přes ni přehnaly, a skončila tak šestá (4:12.16). Pro druhý titul z Glasgow po trojce si vcelku bez větších potíží doběhla Laura Muirová, Britka tempo vystupňovala a zbývajícím soupeřkám v závěru nedala šanci (vítězný čas: 4:05.92). Mnohem dramatičtější byl duel o stříbro, nakonec jej urvala Polka Sofia Ennaouiová, ale Irka Ciara Mageeanová jí byla velmi zdatnou soupeřkou, ostatně prohrála jen o 13 setin vteřiny.

Výškařka Michaela Hrubá se s finále na svém třetím halovém ME vypořádala se ctí. Svěřenkyně Michala Pogányho se nenechala rozhodit brzkou chybou na 187 cm, s laťkou o 4 centimetry výše si naopak poradila napoprvé, čímž vyrovnala své letošní maximum, a pak zvládla napotřetí i 194, což je jen centimetr za jejím halovým (a také absolutním osobákem), navíc tím splnila "limit" pro říjnové MS v Dauhá. Mezi 12 závodnicemi v Glasow to stačilo přesně na konec lepší poloviny pole, tedy šesté místo (podobně jako v Bělehradě). Medaile ležela blízko i daleko. Bronz brala Litevka Palšyteová za 197, ovšem se zcela čistým zápisem. Stříbro si vysloužila nejlepší z tria Ukrajinek Julia Levčenková, když zvládla napodruhé 199 cm. Potrápila tak i trochu suverénku Mariji Lasickeneová, byť ta stejnou výšku skočila napoprvé a první křížek zapsala až na evropském výkonu roku 201.

Jiří Sýkora dobojoval po zranění na tyčce sedmiboj. Kilometr proběhl za 2:50.58 a bez tyčky dal dohromady součet 5016 bodů a byl klasifikován jako devátý. Stylově vítězstvím zakončil zisk svého prvního velkého titulu Španěl Jorge Ureňa (2:44.27). Stříbrný z Bělehradu výkon ozdobil světový součtem roku 6218 bodů. Brit Tim Duckworth, hnán zaplněnými tribunami arény Emirates, výrazně posunul svůj osobák (2:49.44) a s celkovým ziskem 6156 za sebou o 11 bodů udržel Rusa Škureněva (6145), i přes osobák (6125) zůstal bez medaile Švéd Samuelsson.

Výbornou úroveň finále dálkařek daly především dvě nejlepší závodnice. Ivana Španovičová skočila hned v úvodní sérii 690, její největší rivalka Nastassia Mirončik-Ivanovová ještě o 3 cm dál, přičemž 693 je její nový osobní rekord. Srbka na Bělorusku mohutně útočila, uspěla až předposledním pokusem, který zůstal jediný centimetr od 7m hranice. Takhle daleko ještě letos na světě žádná žena neskočila a platilo to i po šesté sérii v Glasgow a Španovičová tak obhájila titul z domácí půdy. Bronz putoval na Ukrajinu zásluhou Bech-Romančukové (684), která o 1 cm předčila Němku Mihambovou.

I když v trojskoku mužů nepadl evropský výkon roku, jednalo se o velice kvalitní soutěž. Ozdobil ji zejména Nazim Babajev z Ázerbájdžánu, jenž ve čtvrté sérii dolétl do vzdálenosti svého absolutního osobního rekordu 17.29 (a jen 3 cm od zmíněného "EL"), čímž si vysloužil zlato. O stříbru a bronzu rozhodl jediný centimetr. Čtvrým pokusem 17.11 si o cennější kov řekl zkušený Portugalec Nelson Évora, následně se mu pátým přiblížil Němec Max Hess, pro oba se jednalo letošní maxima.

Suverénní výkon předvedla v tyčkařském sektoru Anželika Sidorovová. Ruska soutěží procházela hladce, od 455, přes 475 a 480 až po 485 cm. Nerozhodilo ji ani dlouhé čekání, obzvláště na jí vynechané výšce 465, které dvě soupeřky skákaly napodruhé a pět dokonce napotřetí, a protože až na jednu uspěly, přišla další dlouhá řada skoků na 475. Zde už se zadařilo k radosti většiny publika jen Holly Bradshawové, která si tím vysloužila stříbro. Z pětice úspěšných na 465 měla nejlepší zápis Řekyně Nikoleta Kiriakopuluová a bral bronz, nezdarem skončila soutěž pro její krajanku Stefanidiovou, obhájkyně titulu skončila až čtvrtá.

Maďarka Kozáková, překvapení dopoledního semifinále, a očekávaná vyzyvatelka Nadine Visserové, do medailové bitvy na šedesátce překážek nenastoupila. Nizozemka, ještě nedávno především vícebojařka, měla tak cestu ke zlatu o něco otevřenější a svou dominanci - i přes přiznanou nezvyklou nervozitu - prokázala evropským výkonem roku 7.87. Nejbližší soupeřka, Němka Cindy Rolederová, proběhla cílem o desetinu zpět, tedy za 7.97. Bronz vybojovala za rovných osm vteřin mistryně z venkovní překážkové stovky z Berlína Běloruska Elvira Hermanová.

Finále 60 metrů překážek mužů bylo velice vyrovnané. Nejlepší pětice proběhla cílem opticky takřka v jedné linii, a také v časech byly minimálně rozdíly, dělilo je jen pět setin. Milanu Trajkovičovi se nepovedlo semifinále, a tak do boje o medaile dostal krajní (první) dráhu. Možná to byla i malinko jeho výhoda, že o něm ti největší soupeři nevěděli, a tak si Kypřan dosprintoval pro zlato v čase 7.60. Z houštiny těl uprostřed rovinky se pak na druhém místě vynořil Pascal-Martinot Lagarde (7.61), Francouz si tak zopakoval stříbro z Bělehradu. Z bronzu se o dvě setiny zpět radoval jeho krajan Aurel Manga (7.63), na úkor favorita číslo jedna Španěla Ortegy (4., 7.64). Až jako šestý skončila domácí naděje Pozzi.

Finále mužské osmistovky nabídlo takřka vše, co může nabídnout kontaktní závod na halovém ovále, taktizování, kontakty, prudké nástupy - snad jen pád "chyběl". Jeden takový byl ale včera a dle pravidel, kdo je v něm nevinně, může být posunut do dalšího kola. To byl případ Ira Marka Englisha, doplněného jako sedmého startujícího, který nakonec dokázal nabízenou šanci zužitkovat v bronz za 1:47.39. Lepší byli pouze Brit Jamie Webb, který si o čtvrt vteřiny před ním vylepšil na cestě ke stříbru osobní rekord na 1:47:13, a Alvaro de Arriba. Španěl absolvoval poslední okruh stylem "chyť mě, jestli to dokážeš" a nedal soupeřům takzvaně čuchnout. Zvítězil za 1:46.83 a bělehradský bronz tak povýšil na zlato.

Půlka žen byla o něco méně dramatická, tedy alespoň na čele, kde se brzy usadila Sheylana Oskan-Clarkeová. Ta udávala průměrné tempo (čtvrtka lehce přes minutu) a ani v následujících okruzích před sebe nepustila. Cílem Britka proběhla vcelku s komfortním náskokem v čase 2:02.58 a stříbro z Bělehradu proměnila v Glasgow na zlato. Stříbro, své třetí evropské ke dvěma venkovním, přidala Francouzka Renelle Lamoteová (2:03.00), bronz mezi trojicí vyrovnaných závodnic vydřela Ukrajinka Olha Ljachovová (2:03.24).

Šampionát na dráze jako obvykle zakončily štafety. Mezi ženami předvedly dominantní výkon Polky, které zvítězily v čase 3:28.77, o 78 setin vteřiny před Britkami (3:29.55), bronz s výrazným odstupem za nejlepšími dvěma týmy uhájily Italky (3:31.90) o 22 setin před Francouzkami. Mnohem dramatičtější závěr přinesl mužský závod, kde se rozhodovalo o zlatu až v posledních metrech. Z titulu se opět radovali belgičtí Borléeovci a spol., když v čase 3:06.27, udolali o pět setin v národním rekordu 3:06.32 běžící Španěly. Bronz úchvatným zrychlením ve finiši zajistil Francouzům 19letý mladík Saidy (3:07.71).

Výsledky

Michal Procházka, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout