přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. března 2019, 11:11

Dálkař Juška sedmý, mistrem Evropy Tentoglu

V nedělním pozdním dopoledni a časném odpoledni v aréně Emirates se rozdělily tři sady medailí. Soutěž dálkařů ozdobil Řek Tentoglu světovým výkonem roku, v evropském maximu sezóny ovládla trojskok Španělka Peleteirová a v kouli překvapila Bulharka Mavrodijevová. Vícebojař Sýkora vinou zranění nezapsal výkon v tyči, na závěrečný kilometr se možná vrátí.

Dálkař Radek Juška v Glasgow nepřekročil svůj letošní stín. Soutěž začal svěřenec Josefa Karase dvěma přešlapy, napotřetí konečně zapsal měřený pokus, ale dlouhý jen 770. Radek dál bojoval zejména s rozběhem, po dalším křížku přidal - s 20cm nedošlapem a bez prkna - kratší skok než v třetí sérii (763). Na závěr se pak přeci jen jakžtakž trefil do odrazu, ale dokázal se zlepšit jen na 779, které stačily na konečné sedmé místo. Ač to zpočátku vypadalo, že medaile budou viset relativně nízko, nakonec si pódium vysloužili dnes 8metroví borci. Jako první tuhle metu překonal svým druhým pokusem Miltiadis Tentoglu (812), jenže v téže sérii šel před něj Thobias Nilsson Montler díky osobnímu rekordu 817. Když pak Švéd přidal jen o 4 cm kratší skok, zdálo se, že má navrch. Jenže Řek se nevzdal: přiblížil se na jediný centimetr a pátý pokus mu vyšel takřka dokonale: měřil 838 centimetrů, což je nejdál v sezóně na světě a také nový národní rekord. Na to jeho sok neměl odpověď, Tentoglu se radoval ze zlata, Nilsson Montler bral stříbro, bronz vybojoval - překvapivě ale zaslouženě za srbský rekord 803 - Strahinja Jovančevič.

Rázně vstoupila do finále trojskokanek Paraskevi Papachristuová, když si hned úvodním pokusem vylepšila osobní rekord na 14.50 metru. V druhé sérii se těsně za Řekyni zařadila ukrajinská veteránka Olha Saladuchaová se svým letošním maximem 14.47 a i na dalších místech - Portugalky Mamonaová a Costaová shodně 14.43 - to vypadalo na velmi vyrovnanou bitvu o medaile, včetně té nejcennější. Zvlášť když třetím pokusem do všeho vstoupila mladice Ana Peleteirová s novým osobním rekordem 14.56. Jenže rozjetá Španělka následně přidala dalších 17 cm a její evropský výkon roku 14.73 už vše rozhodl. Z titulu se tak radovala Peleteirová před Papachristuovou a Saladuchaovou.

V pořádné drama se vyvinula také bitva o cenné kovy mezi koulařkami. Po vlažnějším začátku přišly ve třetí sérii první 19metrové pokusy. Přesně na tuto metu, pro ni na úrovni letošního maxima, se dostala obhájkyně titulu Anita Mártonová, ale už před ní se dostala o kus dál - o 11 cm - další z favoritek, aktuální halová mistryně světa Christina Schwanitzová. Čtvrtým pokusem (19.01) se však předčila Maďarku o centimetr Bulharka Radoslava Mavrodijevová a pátým (stejným rozdílem) dokonce před Němku, v osobním rekordu 19.12. A protože její soupeřky nedokázaly adekvátně zareagovat, Mavrodijevová se mohla jít s vlajkou radovat z titulu mistryně Evropy. Schwanitzové zůstalo stříbro, Mártonové bronz.

Pětiboj po disciplíně

Český zástupce v sedmiboji Jiří Sýkora začal nedělní část soutěže na výrazně veselejší notu než skončila sobota. Nejprve sice ulil start, ale napodruhé vyrazil vpřed velice dobře a překážky přeběhl v solidním čase 8.02, přičemž stejného výkonu dosáhl Rus Škureňov a rychlejší byl pouze suverén disciplíny Španěl Ureňa - vyrovnaný osobní rekord 7.78. Ten se rázem vyšvihl do čela, byť jen o 6 bodů před po včerejšku vedoucího Brita Duckworthe (překážky 8.16). Větší ztrátu - 74 b - už má na Ureňu Švéd Samuelsson (8.20), který pak měl o něco menší náskok (49 b) na Škureňova. Sýkora poskočil na sedmou příčku, dokonce nedaleko páté příčky, kolem sebe však hned tři výtečné tyčkaře s osobáky výrazně přes 5 metrů.

Bohužel v tyčce se projevily potíže se zády, které měl Jirka z posledního tréninku této disciplíny před HME. Po prvním závodním pokusu na 440 cm, kdy ani nedoletěl k laťce, zůstal ležet v dopadišti. Po několika dlouhých minutách musel být ze sektoru odvezen na nosítkách (o jeho stavu viz rozhovor s lékařkou týmu). Disciplína se podle očekávání dostala nad pět metrů, tři borci zvládli 520, ale žádný už více. I tak se všichni pochopitelně posunuli vzhůru. Němec Bechmann na šesté, Belgičan Van der Plaetsen na páté, Rus Škureňov dokonce na třetí místo. O bronz jej však čeká na kilometru ještě boj, průběžně čtvrtý Samuelsson (v tyči vyrovnaný osobák 500) ztrácí jen 13 bodů. Na druhou stranu nereálné nemá Škureňov ani stříbro, domácí Duckworth má sice náskok 55 bodů, ale není to zrovna vyhlášený běžec. Narozdíl od nadále vedoucího Ureni, který by měl za normálních okolností potvrdit titul šampiona - na Brita má 6 bodů, na Rusa již 61.

Semifinále překážek

Mezi muži se nekonalo žádné velké překvapení, snad jen že druhý muž evropských tabulek Kypřan Trajkovič (v sezóně 7.52 vs. dnes 7.69) postoupil až na čas a od nezdaru jej dělila jediná setina. Naopak lídr a hlavní favorit španělský reprezentant Ortega neměl potíže, byl ze všech nejrychlejší se 7.57. Dál jde obhájce titulu Brit Pozzi (druhý čas, SB 7.61) či kompletní trio Francouzů - v čele s mistrem Evropy z Berlína a stříbrným z Bělehradu Martinot-Lagardem.

O pořádné překvapení se postarala Maďarka Kozáková, která nastupovala do semifinále s osobním rekordem 8.03, zlepšila se ale o šest setin a s národním rekordem 7.97 byl nejrychlejší ze všech. Pod 8 vteřin opět sprintovala i Nizozemka Visserová (7.97), dál jdou i Němka Rolederová (3. čas 8.02) či Běloruska Hermanová (4., 8.03), naopak její krajanka Talajová, která má dva tituly z let 2013 a 2015, a předloni brala stříbro, skončila v poli poražených.

Výsledky

Michal Procházka, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout