přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. února 2024, 19:13

Olivová a Tkáčová královnami vícebojařské soboty

Druhým soutěžním dnem pokračovalo halové mistrovství České republiky ve vícebojích. V pětiboji žen zvítězila Natálie Olivová. Mezi juniorkami byla nejlepší Adéla Tkáčová. Slibně rozjeté sedmiboje mají Ondřej Kopecký, Tomas Järvinen a Michal Rada.

Mistrovský závod žen sliboval velmi vyrovnanou podívanou, a tak se i stalo. Souboj o cenné kovy byl napínavý až do závěrečné osmistovky. V průběhu úvodních čtyřech disciplín se nejčastěji pohybovaly mezi třemi nejlepšími Anna Kerbachová, Natálie Olivová a Veronika Nedvědová. Před poslední disciplínou měla Kerbachová náskok na Olivovou pouhých šest bodů a Nedvědová byla zpět jen o dalších dvacet bodů.

Nejvíce sil měla v běhu na 800 metrů z tohoto tria nakonec Natálie Olivová. Svěřenkyně Jana Koutníka se tak po loňském bronzu mohla radovat ze zisku premiérového mistrovského titulu v novém osobním rekordu 4125 bodů. Anna Kerbachová prožila úspěšný návrat k vícebojům. Na stupně vítězů se vystoupala po třech letech a také ona si posunula své kariérní maximum na 4109 bodů. Veronika Nedvědová si oproti minulému roku sice o jednu příčku pohoršila, nicméně letos posbírala o více než 100 bodů více a i ona se poprvé v kariéře dostala v halovém pětiboji přes 4000 bodů. Konkrétně jich posbírala 4013.

Pětiboj juniorek měl favoritku ve čtvrté ženě sedmibojařské soutěže na loňském mistrovství Evropy této kategorie v Jeruzalémě Adéle Tkáčové. Cestu k obhajobě národního titulu však neměla vůbec jednoduchou. Skvěle jí vyšla hlavně první disciplína. Ve sprintu na 60 metrů překážek si zaběhla osobní rekord 8.42, kterým dělí šesté místo v historických českých tabulkách mezi juniorkami. Oproti hlavním soupeřkám ovšem ztratila zejména ve výškařském sektoru. Do závěrečné osmistovky tak vbíhala z průběžné druhé pozice a ztrátou 23 bodů na vedoucí Terezu Lieblovou.

Tkáčová však ukázala, že na dráze běhá opravdu rychle, když předvedla v běhu medailových kandidátek nejrychlejší čas 2:25.16 a po roce tak mohla opět vystoupat na nejvyšší stupínek. Tentokrát svůj triumf ověnčila kariérním maximem 3970 bodů, které pro ni znamená posun na osmou příčku národních historických tabulek mezi juniorkami. Z nových osobáků se radovaly i stříbrná Tereza Lieblová (3898 bodů) a bronzová Lucie Lasíková (3879 bodů).

Vydařený úvodní den mužského sedmiboje má zatím vedoucí Ondřej Kopecký. V jeho průběhu zaznamenal hned tři osobní rekordy. Na šedesátce si posunul kariérní výkon na 7.03. V dálce skočil velmi kvalitních 757 centimetrů a v kouli bral cenné body za 14.77. Své osobní statistiky tak nepřepisoval pouze ve výšce, kde zdolal 191 centimetrů. Jeho bodový součet tak prozatím činí 3323 bodů a stále může doufat v útok na hranici 6100 bodů. Druhé místo drží Vilém Stráský (3165 bodů) a průběžně třetí je při své premiéře v mistrovském klání mezi muži Petr Svoboda (3070 bodů). Na pódiové umístění může stále ještě pomýšlet i obhájce bronzu Matyáš Franěk (3036 bodů), který zazářil hlavně dálkařským osobákem 758 centimetrů.

Sedmiboji juniorů zatím vládne naprosto suverénním způsobem favorizovaný Tomas Järvinen. Ten si v prvních třech disciplínách vytvořil nové osobní rekordy. Šedesátku prolétl za 6.89. V dálkařském sektoru pak zapsal 754 centimetrů, čímž se vyhoupl na šestou příčku českých historických tabulek mezi juniory v této disciplíně. V koulařském kruhu pak zaznamenal 13.35. Když k tomu přičteme ještě další špičkový výkon ve výšce, kde se přenesl přes 209 centimetrů, tak z toho je po čtyřech disciplínách skvostný mezisoučet 3443 bodů, který mu dává velkou naději na překonání juniorského národního rekordu Ondřeje Kopeckého.

Mezi dorostenci předvádí podobně dominantní představení Michal Rada. Svěřenec trenéra Jiřího Coufa zahájil osobákem na šedesátce rovných 7 vteřin. Další kariérní maximum připsal v dálce, když se skokem o hodnotě 733 centimetrů zařadil na čtvrté místo národních historických statistik do 18 let. V kouli vrhl solidních 12.67 a ve výšce přidal další osobák 203 centimetrů. Celkem posbíral českobudějovický talent ve čtyřech disciplínách 3253 bodů a také on útočí na národní rekord. Tentokrát jde o zápis jeho samotného. Průběžně druhý Adam Juliš z Chrudimi se blýskl hlavně na šedesátce, když se stal díky času 6.87 druhým nejrychlejším dorostencem naší historie. Prozatím má na svém kontě 2993 bodů.

Mistrovský sedmiboj starších žáků opanoval Filip Reischig. Reprezentant Dukly Praha nocoval na průběžné stříbrné pozici. Druhý den mu pak vyšel parádně a bral zaslouženě titul se ziskem 4473 bodů, což je výkon, který ho řadí na třetí místo národních historických tabulek této kategorie. Na stupně vítězů ho doprovodili stříbrný Vítek Strnad z AC Pardubice (4352 bodů) a nymburský Martin Macoun (4334 bodů).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Jan Houska

Vytisknout