přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

10. února 2018, 10:03

Klučinová kralovala v rekordu šampionátu

Halovou mistryní České republiky v pětiboji se stala Eliška Klučinová, která svůj triumf ozdobila novým rekordem mistrovství. V čele mužského závodu zatím figuruje Adam Sebastian Helcelet. Ve vložených závodech na 400 metrů zazářili Patrik Šorm a Lada Vondrová, kteří splnili nominační požadavky pro start na HMS.

Ženy

Ozdobou druhého mistrovského dne byl jednoznačně závod žen. V něm zvítězila v novém rekordu šampionátu 4663 bodů Eliška Klučinová. Za vlastním národním historickým maximem zaostala o 24 bodů. Pro Elišku je to třetí halový titul. Stříbro bere Kateřina Cachová, jejíž výrazně vylepšený součet od mezistátka činil 4464 bodů a zařadila se na průběžné čtvrté místo v letošních halových světových tabulkách. Na stupně vítězů se vešla ještě bronzová Kateřina Dvořáková z Dukly v novém osobním rekordu 4042 bodů. Lucia Vadlejch ze Slovenska složila 4320 bodů. 

Mistrovský pětiboj žen odstartoval na šedesátce překážek, kde potvrdila roli letošní nejrychlejší překážkářky Kateřina Cachová, která zvítězila v této dílčí disciplíně za 8.34. Velmi dobře si vedla Eliška Klučinová. Svěřenkyně trenéra Ptáčníka zahájila výkonem 8.51, což pro ni znamená vylepšení osobního rekordu. Jen o dvě desetiny zpět zaostala Kateřina Dvořáková (8.53). 

Klučinové se dařilo i ve výškařském sektoru. Nejprve se zachraňovala na 181 centimetrech až třetím pokusem, ale poté zvládla úspěšně i 184 centimetrů, což je její nejlepší výškařský počin v letošní halové sezóně. Přes 175 centimetrů se pak přenesly Kateřina Cachová, plzeňská Denisa Majerová a Lucia Vadlejch ze Slovenska. 

Svůj náskok navýšila česká halová rekordmanka i v kouli. První dva pokusy Elišce sice příliš nevyšly, ale ve třetí sérii zabojovala a poslala čtyřkilové náčiní do vzdálenosti 14.52. Druhý nejdelší koulařský výkon měla na svědomí Anna Nečinová (12.36). Nedaleko zaostaly také Barbora Zatloukalová (12.24) a Kateřina Cachová (12.20). 

V dálkařském sektoru byl k vidění letošní nejlepší český výkon. Postrala se o něj Kateřina Cachová, když ve třetí sérii dolétla na 631 centimetrů. Eliška Klučinová ovšem nezůstala příliš pozadu, když skočila 626 centimetrů. Radost si udělala i třetí Kateřina Dvořáková. Pro ni je 617 centimetrů novým osobákem. 

Na osmistovce zabojovala Kateřina Cachová, která ji zvládla nejrychleji ze všech za 2:16.21. Nejtěžší soupeřkou jí byla Lucia Vadlejch (2:16.65). Eliška Klučinová zaběhla 2:17.34.

Šorm a Vondrová do Birminghamu

Součástí víkendového programu ve Stromovce byl i vložený závod na 400 metrů. O největší překvapení se postarala vítězka závodu žen Lada Vondrová. Pardubická čtvrtkařka totiž dokázala výrazně vylepšit juniorský národní rekord a zároveň i letošní nejlepší český výkon na 52.95. Z předešlého historického maxima Aleny Pekárkové z roku 1983 (53.85) ubrala celých devět desetin. Navíc si zajistila účast na halovém světovém šampionátu v Birminghamu. Ze skvělého osobáku 53.91 se mohla těšit druhá Zdeňka Seidlová. Sezónní výkon si vylepšila na 54.58 Tereza Petržilková.

Vysokou kvalitu měl i závod mužů. Zde byl nejrychlejší Patrik Šorm za 46.68 a i on dokázal vyhovět nominačním požadavkům, které jsou nutné pro účast na halovém mistrovství světa. Jedinou setinu za tímto kritériem bohužel zaostal časem 46.71 druhý Vít Müller. Mohlo ho tak těšit aspoň výrazné vylepšení osobáku.

Muži

Muži zahájil své dvoudenní klání na hladké šedesátce. V těsném doběhu měl nejhlubší předklon Jan Doležal a byl z toho čas 7.01. Adam Sebastian Helcelet si připsal čas 7.05 a jeho tréninkový parťák Marek Lukáš zaznamenal 7.06. 

Vynikající úroveň měla dálkařská část. Hned v první sérii se blýskl Jan Doležal, když si vylepšil osobní maximum na 759 centimetrů a další dva pokusy již vynechal, aby šetřil síly na další disciplíny. Adam Sebastian Helcelet měl nejlepší též úvodní pokus, ve kterém mu bylo naměřeno 741 centimetrů. Důvod ke spokojenosti měl i třetí Marek Lukáš. Ten skočil 722 centimetrů. 

Také koule byla v podání tří nejlepších borců velmi kvalitní. Nejdelší pokus předvedl Adam Sebastian Helcelet, jehož koule dopadla na 14.65. Jeho tréninkový parťák Marek Lukáš si zapsal 14.41 a Jan Doležal měl nejdelší hned první pokus, který měřil 14.31. 

Helceletova chvíle přišla ve výškařském sektoru, kde se zaskvěl vynikajícím výkonem 205 centimetrů. Jan Doležal se přenesl přes laťku ve výšce 199 centimetrů a třetí Aleš Svoboda skočil 196 centimetrů. 

V polovině závodu je tak ve vedení Adam Sebastian Helcelet, jehož bodový součet činí zatím 3396 bodů. Na průběžné druhé příčce figuruje Jan Doležal. Na jeho kontě je 3377 bodů a silný trojblok na čele závodu doplňuje třetí Marek Lukáš (3220 b). 

Juniorky

Juniorský mistrovský titul úspěšně obhájila Jana Novotná hájící barvy Dukly Praha. Jako jediné se jí podařilo překonat čtyřtisícovou hranici, když posbírala 4045 bodů. Pozici favoritky na jeden z cenných kovů potvrdila i stříbrná Anna Kerbachová. Při svém prvním juniorském pětiboji složila 3866 bodů. Bronz si na krk pověsila její oddílová kolegyně z USK Praha Patricie Burajová (3655 b). 

Nad překážkami byla dle očekávání nejlepší Anna Kerbachová, když zvládla trať za 8.62. zdatně jí však sekundovala Jana Novotná, která bude jistě s výkonem 8.66 spokojena. Renata Procházková z Třebíče zaznamenala 8.85.

Celkové pořadí se otočilo po výšce, kde si vedla skvěle Jana Novotná. Svěřenkyně Dany Jandové si vylepšila výškařský sezónní výkon na 175 centimetrů. Stejnou hodnotu zdolala i Patricie Burajová. Vítkovická Nikola Gavendová zdolala 169 cm. Naopak ztratila zde Anna Kerbachová, která zapsala 160. 

V koulařském sektoru byla pro změnu nejúspěšnější Anna Kerbachová, která poslala své náčiní až na 12.59 a jasně dominovala. Potvrdila tak, že koule je její parádní disciplínou. Jana Notovná si připsala body za 11.52. Třetí Eliška Perná z Pardubic se již přes jedenáct metrů nedostala, když zapsala 10.64. 

V dálce prožila velké drama Jana Novotná. V úvodních dvou sériích totiž přešlápla a zbýval jí jediný pokus. ten naštěstí zvládla velmi dobře, jelikož z toho byl nejdelší skok z celého startovního pole, který měřil 573 centimetrů. Papírové předpoklady potvrdila i druhá Anna Kerbachová, když dolétla na 569 centimetrů. Třetí byla Michaela Gieselová z Olomouce (561).

Na závěrečné osmistovce byly hned tři běžkyně rychlejší než nejlepší z medailistek Jana Novotná (2:25.52). Renata Procházková a Michaela Treglerová se dostaly pod 2:23, Andrea Duchoňová, která jako jediná z trojice běžela s Novotnou v běhu, se pod tuto hranici nedostala.

Junioři

Mezi juniory byl nejrychlejším sprinterem Lukáš Kuthan, kterému na šedesátce časomíra ukázala 7.26 a porazil své kolegy z nedávného mezistátního utkání Jana Rejhu z Jičína (7.35) a Vojtěcha Adamce (7.36). 

V dálce získali nejvíce bodů za 660 centimetrů jičínský Jan Rejha i Matyáš Franěk z Pardubic. Oba měli nejdelší třetí pokus. Lukáš Kuthan nezůstal přiliš pozadu, když jeho nejdelší pokus měřil 650 centimetrů. 

Třetí disciplína, kterou je vrh koulí, patřila závodníkům z Pardubic. Lukáš Kuthan opanoval tuto část hodem dlouhým 13.48 a jeho oddílový kolega Vojtěch Adamec hodil 12.83. V průběžném pořadí si polepšil třetí Pavel Padělek ze Slavie (12.68). 

K dílčímu prvenství v dálce přidal další i ve výškařském sektoru Jan Rejha, protože pouze jičínský závodník překonal laťku ve výšce 187 centimetrů. Lukáš Kuthan zvládl nejlépe 184 centimetrů a potvrdil své vedoucí postavení. 

Po úvodních čtyřech disciplínách je v čele průběžného pořadí Lukáš Kuthan z AC Pardubice. Jeho bodový součet činí 2847 bodů. Druhá příčka zatím patří Janu Rejhovi z Jičína za 2709 bodů a bronz drží další pardubický závodník Vojtěch Adamec (2661 b). 

Dorostenci

Na úvodní šedesátce byl z celého startovního pole nejrychlejší třebíčský favorit Tobiáš Dvorský, jenž proběhl cílem za 7.02. Jako druhý se předkláněl Daniel Höfner ze Slavie za 7.27. Třetí byl Ondřej Horejš z Atletiky Jižní Město (7.41).

Dvorský byl nejúspěšnější i v dálkařském sektoru, kde jeho nejdelší pokus měřil 669 centimetrů. Druhé místo z šedesátky zopakoval Daniel Höfner, který dolétl na 656 centimetrů. Třetí Jonáš Pospíšil z Olomouce skočil 645. 

V koulařském kruhu předvedl jednoznačně nejdelší pokus Ondřej Horejš, jenž se jako jediný dostal přes třináct metrů. Jeho náčiní dopadlo na 13.56. Filip Kaplan z Ústí nad Labem vrhl 12.84. Až závěrečným pokusem se pak zachraňoval třetí nejlepší koulař v soutěži František Doubek z Nové Paky (12.52). 

Poslední disciplínou prvního dne byl skok vysoký. V tomto sektoru se zaskvěl olomoucký Jonáš Pospíšil, který překonal laťku ve výšce 193 centimetrů. Roman Baše ze Sparty Praha zdolal rovných 190 a Petr Vacátko z Atletiky Jižní Město zapsal 184 centimetrů. 

V poločase dorosteneckého klání zatím figuruje na samotném vrcholu výsledkové listiny Tobiáš Dvorský z Třebíče, který posbíral 2832 bodů. Druhý je Jonáš Pospíšil z Olomouce (2681 b) a na třetím místě přenocuje Filip Kaplan (2621 b). 

Žáci

Své vedoucí postavení z prvního dne potvrdil i v tom druhém přerovský Jonáš Kolomazník a se součtem 4523 bodů se stal žákovským mistrem republiky. Tímto výkonem navíc překonal 68 bodů žákovský národní rekord Václava Sedláka z roku 2008. Kvalitní bodový zisk 4432 bodů (řadí jej na páté místo ve statistikách MČR) si připsal i stříbrný Štěpán Schubert z Jablonce. Bronz si na krk pověsil opavský Richard Šenk (4182 b). 

Žáci zahájili druhý den nad krátkými překážkami. Nejlepší čas si připsal Štěpán Schubert, který proběhl rovinku s ploty za 8.41. Příliš neztratil ani druhý Jonáš Kolomazník (8.51). Richard Šenk zaběhl 8.59. 

Tyč měla jasného vládce a tím byl Jáchym Štancl z Jablonce, který vyrovnal úspěšným skokem na 390 centimetrech letošní nejlepší české maximum v této kategorii. Další zástupcem Liazu, kterému se v tyči dařilo byl Karel Velička (350). Stejného výkonu dosáhl i Štěpán Schubert z AC Jablonec. 

Závěrečný kilometr byl dramatický až do posledních metrů. Nejlépe si rozložil síly Jáchym Štancl, který se svým časem 2:59.79 jako jediný dostal pod tři minuty. Ve finiši mu podlehl Dušan Vodička (3:01.38). Třetí doběhl Richard Šenk (3:04.15). 

Výsledky

Petr Jelínek

Vytisknout